برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۸۴۵۴
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۱۱
آمريکا همانند جنگ سايبري و نيروهاي پهپادي ممکن است در آينده دريابد که با ايجاد اين بدعت که تحريم هاي هدفمند، پاسخي مناسب براي تمام شرايط تعيين شده توسط آمريکا به صورت يکجانبه هستند، خود هدف اقداماتي مشابه عليه شرکت ها، بانک ها و شهروندانش قرار بگيرد.
به گزارش هشت صبح، ريچارد نفيو از مقامات سابق آمريکايي که به عنوان ايده پرداز تحريم هاي بينر المللي عليه ايران شناخته مي شود، روز پنج شنبه مقاله اي را در دانشگاه کلمبيا ارائه کرد. او در اين مقاله بيان کرده است: «به رغم اينکه آمريکا تاکنون به عنوان ابرقدرت دنيا موفق شده از برتري نامتقارن خود براي وضع تحريم هاي اقتصادي عليه کشورهاي ديگر استفاده کند اما اين برتري رو به زوال است و بايد در آنها بازنگري کرد.»

اين مقاله 32 صفحه اي با عنوان «آينده تحريم هاي بين المللي در اقتصاد جهاني» در مجله علمي پژوهشي مشترک دانشگاه کلمبيا و دانشکده امور عمومي بين الملل چاپ شده است و بسياري از خبرگزاري هاي جهان بخش هايي از آن را منتشر کرده اند. «ريچارد نفيو» فارغ التحصيل رشته مطالعات سياست هاي امنيتي از دانشگاه جورج واشنگتن و عضو سابق تيم مذاکره کننده آمريکا در مذاکرات هسته اي با ايران در دورهاي قبل از جمله در وين بود که از ژانويه سال 2013 به عنوان معاون ارشد هماهنگ کننده سياست هاي تحريم آمريکا عليه ايران در وزارت خارجه اين کشور مشغول به کار شد. نفيو که در زمان حضور در دولت آمريکا مسوول ميز ايران در شوراي امنيت ملي اين کشور بود، در واقع فردي بود که ايده تحريم ها عليه ايران را مطرح کرد.

وي همچنين کارشناس آمريکا در امور تحريمي در مذاکرات هسته اي بود، همچنين وي مدتي با سمت رئيس شوراي امنيت ملي آمريکا در کاخ سفيد مشغول به فعاليت بوده و اکنون در مرکز سياست هاي جهاني انرژي مدير بخش سياست گذاري اقتصادي، تحريم و بازارهاي انرژي است.

وي در چکيده مقاله خود تحت عنوان «آينده تحريم هاي بين المللي در اقتصاد جهاني» که در دانشگاه کلمبيا ارائه داده است پيش بيني کرده است به رغم اينکه آمريکا تاکنون به عنوان ابرقدرت دنيا موفق شده از برتري نامتقارن خود براي وضع تحريم هاي اقتصادي عليه کشورهاي ديگر استفاده کند اما اين برتري رو به زوال است و بايد در آنها بازنگري کرد.

به گزارش دنیای اقتصاد، نفيو مي نويسد: «آمريکا همانند جنگ سايبري و نيروهاي پهپادي ممکن است در آينده دريابد که با ايجاد اين بدعت که تحريم هاي هدفمند، پاسخي مناسب براي تمام شرايط تعيين شده توسط آمريکا به صورت يکجانبه هستند، خود هدف اقداماتي مشابه عليه شرکت ها، بانک ها و شهروندانش قرار بگيرد.» پس از ارائه اين مقاله روزنامه گاردين با وي مصاحبه اي انجام داد.

وي در مصاحبه با اين روزنامه گفت: «سوال اساسي آنجا است که آيا ما داريم اين تصميمات را با درک مناسب از تبعات آنها اتخاذ مي کنيم؟ بسيار ساده است که در جلسه اي در کاخ سفيد بنشينيم و از ما پرسيده شود چه کاري مي توانيم انجام دهيم تا زندگي را براي ايراني ها و ليبيايي ها دشوار کنيم؟» نفيو به گاردين گفت: «من در سمت يک مقام آمريکايي زمان زيادي را صرف رايزني با شرکت هاي خارجي درباره قطع تجارت با ايران کردم و يک روز يک شرکت خارجي از من نظر خواست که آيا اگر کسي همين کار را با شرکت جنرال موتورز انجام دهد، اين کار را دوست داري؟ و من فکر کردم: اين ايده جالبي است. واقعا مطمئن نيستم در آن حالت چه کار خواهيم کرد؟» 
   

وي به سياست گذاران آمريکا پيشنهاد مي کند که بار ديگر در اين باره بينديشند و درباره تاثيرات اقدامات تحريمي و اثرات بومرنگي آنها تجديدنظر کنند. وي همچنين درخصوص ديدگاه هاي خود در مورد تحريم هاي ايران مي گويد: «هميشه به روسايم مي گفتم: بياييد يک لحظه بنشينيم و نگاهي ديگر به تحريم هايي بيندازيم که داريم. اگر شما چيزي بيش از انگشتان دست و پا براي حساب و کتاب داشته باشيد ممکن است نفسي عميق بکشيد و درباره اينکه آيا مي خواهيد همين مسير را برويد تاملي دوباره کنيد.» 
    
 رويترز: خطر استفاده بيش از حد از تحريم ها 

خبرگزاري رويترز نيز در تحليلي به ارائه اين مقاله در دانشگاه کلمبيا پرداخته و مي نويسد سوال واقعي اين است که چه مدت اين استراتژي ها مي تواند موثر باقي بماند و عواقب منفي براي ايالات متحده به عنوان وضع کننده اين تحريم ها ايجاد نکند. خطر بزرگي که استفاده بيش از حد از تحريم ها بر ايالات متحده مي تواند در بر داشته باشد واکنش شديد آتي در برابر آنها است. اين خبرگزاري در ادامه به نقل از نفيو مي گويد: «با توجه به روند اقتصاد جهاني در آينده توانايي اعمال اراده براي آمريکا تضعيف خواهد شد. ايجاد نوسانات متعدد در اقتصاد جهاني، سردرگمي بازارها و برانگيختن خشم و نفرت عليه آمريکا مسائلي هستند که در آينده مي توانند موجب تضعيف ايالات متحده شوند.» 
    
يو اس نيوز: نااطميناني به دليل تصميمات ناگهاني آمريکا


در قلب مذاکرات اخير بين آمريکا و باقي قدرت هاي جهان بر سر برنامه هسته اي ايران، مساله اساسي چگونگي و زمان لغو تحريم ها است. دستگاه اجرايي اوباما اعلام کرد که تحريم هاي ايران در صورت اجراي تعهدات خود لغو خواهد شد. به گزارش يو اس نيوز، مجازات مالي ايران به محض تصويب توافق نامه برداشته خواهد شد و البته در صورت نقض هر تعهدي از سوي ايران، آمريکا مي تواند هر زمان دوباره اين تحريم ها را بازگرداند و اين موضوع همواره شک و ترديدهايي را براي شرکاي غربي باقي مي گذارد که آيا مي توانند بدون ترس به ايران بازگردند يا خير.


در ادامه گزارش، يو اس نيوز چنين تحليل مي کند که در صورت لغو تحريم ها ايران با سيلي از منابع بلوکه شده خود مواجه خواهد شد که در هنگام امضاي توافق نامه منابع 30 تا 50 ميليارد دلاري خود را مي تواند بازپس گيرد. ريچارد نفيو درخصوص سرمايه گذاري هاي احتمالي آينده در ايران مي گويد: «بيشتر بانک ها و شرکت هايي که توانايي ورود به بازار ايران را دارند، چند روز پس از توافق نهايي اقدام به تحليل گزينه هاي پيشرو خواهند کرد اما حتي در صورت لغو تحريم ها ايران در 6 ماه تا يک سال آتي نبايد انتظار داشته باشد که قرارداد مهمي را امضا کند.»


وي در ادامه گفت: «شرکت ها به لحاظ سرمايه گذاري در زيرساخت هاي ايران مانند ساخت کارخانه، در جهت کمک به کسب و کار ايران در شک و ترديد به سر مي برند؛ چرا که همواره ترس از دست دادن همه سرمايه خود در صورت از سرگيري دوباره تحريم ها را در ذهن خود دارند. فرض کنيد که شما 100 ميليون دلار در کارخانه اي در ايران سرمايه گذاري کرده ايد و دولت آمريکا پس از دو سال بگويد که بايد روابط تجاري خود را با ايران قطع کنيد. همواره اين ترديد براي کساني که به فکر آينده سرمايه گذاري در ايران هستند، وجود دارد.» برايان پلاموندون، مدير اقتصادي « اي اچ اس» که يک شرکت اطلاعاتي و تحليل بازار خاورميانه و شمال آفريقا است، مي گويد: «شرکت هاي اروپايي تجربه بيشتري از بازار ايران دارند و براي از سرگيري روابط خود با ايران ريسک هاي بيشتري مي پذيرند.»


وي در ادامه افزود: «آنها تمايل به همکاري با شرکت هاي داخلي ايران دارند تا منابعي را که بايد صرف عمليات کنند، کاهش دهند. براي از سرگيري تجارت ايران با شرکت هايي که به طور کلي در ارتباط با آمريکا يا کسب و کار آمريکا هستند، ريسک هاي متفاوتي وجود دارد. شرکت هايي که در تجارت با آمريکا کمتر در ارتباط هستند با مخاطرات کمتري روبه رو مي شوند.»

اندريا برگر، معاون رئيس برنامه سياست هسته اي در موسسه خدمات رويال يونايتد درخصوص ريسک هايي که بانک ها با طرف هاي ايراني مواجه مي شوند، گفت: «بانک ها ترجيح مي دهند که تعداد مشتري هاي ايراني خود را کاهش دهند و مانع از داد و ستد ايرانيان شوند تا اينکه با ريسک مجازات مالي مواجه شوند؛ چرا که به دليل قوانين پيچيده تحريم ها بانک ها بيم درگيري با موارد نقض قانون تحريم ها را دارند.» در تاريخ معاصر، لغو چنين تحريم هاي گسترده اي تاکنون در جهان اتفاق نيفتاده است و اين موضوع پيش بيني روند تجارت با ايران را سخت مي کند.

نفيو در اين باره مي گويد: «مثال کنوني از واکنش شرکت ها به لغو تحريم ها مربوط به کشور ميانمار مي شود. در اين کشور نيز چندين بانک از سال 2013 اجازه تجارت با آمريکا را داشته اند؛ اما با اين وجود سرمايه گذاران خارجي براي ورود به اين بازار شک و ترديد داشته اند.»

پلاموندون درباره بازگشت سرمايه گذاران پس از لغو احتمالي تحريم ها به ايران مي گويد: «به محض توافق نهايي بسياري از شرکت ها علاقه مندي خود را به بازار ايران نشان مي دهند و در جست وجوي راه هاي ورود به بازار ايران براي بار اول يا بار دوم هستند. اما جريان واقعي سرمايه گذاري يا تجارت با احتياط صورت خواهد گرفت تا سرمايه گذاران ببينند که روند لغو تحريم ها چگونه بوده است و به چه سمتي خواهد رفت.»
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی