برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۸۴۱۹
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۷
سخنگوی هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در جلسه غیرعلنی امروز مجلس با حضور وزیر امور خارجه و مذاکره کننده ارشد تیم هسته‌ای، رئیس مجلس از تیم مذاکره کننده حمایت کرد و متذکر شد که باید خواسته‌های ملت و نظام در مذاکرات مورد تأکید قرار گیرد.
به گزارش هشت صبح، بهروز نعمتی در حاشیه جلسه علنی امروز (یک‌شنبه) در توضیح موضوعات جلسه غیرعلنی با حضور ظریف و عراقچی گفت: آقای ظریف در این جلسه مهمترین مسائل مطرح شده در بیانیه لوزان را تشریح کرد. آقای عراقچی نیز به طور مبسوط در مورد مذاکرات اخیر و دغدغه‌های رهبر و مردم صحبت کرد.

وی با بیان این‌که چهار نفر از نمایندگان سوالاتی درباره نحوه لغو تحریم‌ها، بازرسی‌ها و فعالیت‌ها در فردو و مجموعه تأسیسات هسته‌ای مطرح کردند، گفت: آقای ظریف و عراقچی به تمامی این سوالات پاسخ دادند.

به گزارش ایسنا، وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا ظریف در مورد اظهارات ضدونقیض مقامات آمریکایی توضیحاتی داده است، گفت: یکی از نمایندگان تذکر جدی در این زمینه داد. پاسخ آقای ظریف آن بود که همیشه در طول 30 سال گذشته آنها با شیوه چماق و هویج خود را عرضه کردند و این چیز جدیدی نیست. در مجموع آقای ظریف قول دادند که از دستاوردهای هسته‌ای به خوبی دفاع کنند.

سخنگوی هیأت رئیسه در ارزیابی کلی از جلسه غیرعلنی، گفت: مجلس به عنوان دستگاه نظارتی باید از همه امور اطلاع داشته و در عین حال احساسی نیز وارد عمل نشود. این جلسات می‌تواند به پیشبرد بهتر کارها کمک کند و خواسته‌های مردم نیز از طریق نمایندگان آنها به مذاکره کنندگان منتقل شود.

نعمتی در پاسخ به این پرسش که آیا در این جلسه در مورد محورهای مذاکرات نیز توضیحاتی داده شد،‌ گفت: توضیحاتی در مورد نوع و شیوه نگارش متن توافق جامع مطرح شد.

وی در مورد این‌که آیا نمایندگان قانع شده اند یا خیر، گفت: جلسه خوب، صمیمانه و سنگینی بود که دو ساعت به طور انجامید.

نعمتی درباره درگیری لفظی کوچک‌زاده و رسایی با ظریف در پایان جلسه غیر علنی گفت: هیچ درگیری وجود نداشت فقط با یکدیگر بحث می‌کردند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ظریف در مورد مواردی که آمریکایی‌ها دبه درآورده‌اند نیز توضیحاتی داده است،‌ اظهار کرد: این جلسه غیرعلنی بود و نمی‌توانم جزئیاتی را ارائه دهم. اما به طور کلی آقای ظریف برخی از مسائل مربوط به دبه درآوردن آمریکایی‌ها را برای نمایندگان باز کرد.

سخنگوی هیأت رئیسه در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش تعداد سانتریفیوژها در فردو به 350 سانتریفیوژ صحت دارد،‌ گفت: کاهش تعداد سانتریفیوژ‌ها در فردو صحت ندارد. تعداد سانتریفیوژها در فردو همان 1044 سانتریفیوژ است.

سخنگوی هیأت رییسه همچنین در مورد موضع رییس مجلس در مورد توضیحات ظریف و عراقچی، گفت: با توجه به تجربه‌ای که آقای لاریجانی در این عرصه دارند ایشان مجدداً موضوع حمایت از تیم مذاکره کننده را مطرح کردند و در عین حال بر ضرورت دنبال کردن خواسته‌های ملت و نظام تأکید کردند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: