برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۷۹۱۹
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۰
دبیر کل جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات، علت افزایش آمار افراد سیگاری در جامعه را ناشی از آموزش ناکافی دانست.
دبیر کل جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات، علت افزایش آمار افراد سیگاری در جامعه را ناشی از آموزش ناکافی دانست.

دکتر محمدرضا مسجدی در جلسه ای که با حضور مشاور سازمان جهانی بهداشت در محل دفتر جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات برگزار شد، گفت: استراليا هر نيم ساعت يک بار يک پيام بهداشتي در خصوص مضرات سيگار از تلويزيون پخش مي‌کند و فردي را که در اماکن عمومي ‌سيگار بکشد ۵۰۰ دلار جريمه مي‌کند.

وی تاکید کرد: با همين راهکارهاي ساده جلوی افزايش آمار سيگاری ها را می گيرد اما وضعيت در ایران ما چگونه است؟ مسلما افزایش آمار افراد سیگاری در کشور با آموزش‌ ناکافی ارتباط مستقیم دارد.

مسجدی افزود: برگزاری هفته بدون دخانیات، تلنگری در رابطه با مضررات سیگار و قلیان در جامعه است. ولی برگزاری چنین هفته ای، در واقع سمبلیک است و باید تمامی دستگاه ها از جلمله رسانه ملی ساعاتی از زمان برنامه های خود را صرف آموزش و اطلاع رسانی در این زمینه کند، تا بیش از این شاهد افزایش استعمال سیگار و قلیان در بین جوانان جامعه نباشیم.

تصویب سند قلیان سکوت منطقه را شکست

مشاور سازمان بهداشت جهانی، در جلسه ای که در جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران برگزار شد، گفت: در آخرین کنفرانس کنوانسیون سازمان بهداشت جهانی، سند قلیان به دست کنفرانس اعضا رسید که بعد از تصویب، موجب شد سکوت کشورهای منطقه در خصوص مضررات استعمال قلیان شکسته شود.

دکتر هاواری افزود: زمانی که سندی در رابطه با مضررات استعمال تنباکوی جویدنی در کنفرانس اعضا به تصویب رسید، بسیاری از کشورها از جمله هندوستان را تحت تاثیر قرار داد. بنابراین امسال نیز در این سند بحث مضررات قلیان به میان آمد، که بر اساس آن سازمان بهداشت جهانی موظف است، دررابطه با چگونگی اندازه گیری مضررات قلیان و روشهای جلوگیری از استعمال آن را بعنوان یک دستورالعمل در قالب سند در اختیار کشورها قرار دهد.

وی متذکر شد: سازمان بهداشت جهانی در روند مبارزه با استعمال دخانیات در جهان به این نتیجه رسید، که اگر در جایی موفق شویم که سیگار را کاهش دهیم، ولی توجهی به افزایش استعمال قلیان نداشته باشیم، باید انتظار داشت در سالهای آینده با افزایش نرخ سیگار مواجه شویم.

هاواری در رابطه با ضمانت اجرایی این قبیل اسناد که به تصویب می رسند، عنوان کرد: تمامی این سندها زمانیکه به تصویب می رسند، همگی دارای ضمانت ا جرایی هستند. بدلیل اینکه زمانی که کنفرانس اعضا، در حکمی سندی را به تصویب می رساند، طی ۲ سال سازمان بهداشت جهانی موظف می شود در رابطه با این قبیل موضوعات اسناد مرتبطی را فراهم کند.

وی افزود: مصوباتی که در کنفرانس اعضا تصویب می شود، تمامی آنها برای کشورها الزام آور نیست، بلکه خیلی از آنها در قالب توصیه نامه به تصویب می رسند. بطور مثال در رابطه با مالیات سیگار، سازمان بهداشت جهانی موظف شد یک کارگروه تخصصی را تشکیل دهد، که این کارگروه، بعد از تهیه راهنمایی برای کشورها، مورد تایید کنفرانس اعضا در خصوص اجرا قرار گرفت. بنابراین به تمامی کشورها توصیه شد که با استفاده از قوانین شان در زمینه مالیات نیز تمهیداتی را انجام دهند.
منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: