برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۷۶۹۰
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۹
مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی گفت: در حال تصویب طرحی برای پرداخت تسهیلات 10 میلیون تومانی خرید کالا به زوج‌های جوان هستیم.

میرمحمد صادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی طی نشست خبری خود با خبرنگاران درخصوص تسهیلات خرد بانکی اظهار داشت: یکی از اهداف بخش اعتباری بانک مرکزی تمرکز بر پرداخت تسهیلات خرد است.

بر اساس این اهداف، بحث تسهیلات خرد در شورای پول و اعتبار مطرح شد و به تصویب رسید و یکی از نگرانی‌های بانک و تأکید شورای پول و اعتبار بر اجرای صحیح پرداخت تسهیلات و رسیدن آن به دست متقاضیان واقعی بود و متأسفانه با توجه به اخبار واصله در این خصوص تسهیلات خودرو و کالا در گذشته به صورت صوری پرداخت می‌شد.

وی افزود: بر همین اساس مقرر شد شیوه‌نامه‌ای تنظیم شود که بر اساس آن متقاضیان واقعی شناسایی و تسهیلات خودرو و یا کالا به آنها پرداخت شود.

در همین راستا؛ طبق جلسه روز گذشته بانک مرکزی و وزارت صنعت و معدن مقرر شد این تسهیلات در اختیار خریداران خودروهای داخلی قرار گیرد و امروز هم جلسه‌ای با حضور اتحادیه‌های خودروسازان برگزار خواهد شد تا بتوانیم شیوه‌نامه لازم را تهیه و ظرف هفته آینده اعلام کنیم.

میرمحمد صادقی در ادامه تصریح کرد: در پرداخت تسهیلات خودرو دو مبحث باید مورد توجه قرار گیرد 1) خودرو تولید داخل باشد زیرا این تسهیلات ققط به خریداران خودروهای داخلی و مورد تأیید وزارت صنعت معدن پرداخت می‌شود و علاوه بر این تسهیلات 60 درصد از قیمت خودرو تا حداکثر 15 میلیون تومان شامل می‌شود و مقرر شد طبق بخشنامه ماهیانه گزارش عملکردی از    پرداخت این تسهیلات دریافت شود و با بانک‌هایی که عملکرد صحیحی نداشته باشند برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه امیدواریم با ابلاغ این شیوه‌نامه در زمینه تولید کالاها و خودروی داخلی نتایج خوبی را به دست آوریم اظهار داشت: وام خودرو با سررسید سه تا 5 ساله و با نرخ 21 درصد و تسهیلات بابت جایگزینی حداکثر 5 ساله با سررسید 60 ماهه و عقود مبادله‌ای  نرخ 21 درصد پرداخت خواهد شد.

میرمحمدصادقی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تأکید کرد: طی هفته آینده با ارائه این شیوه‌نامه به بانک‌ها اعطای تسهیلات خرد به متقاضیان واقعی آغاز خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال باشگاه خبرنگاران مبنی بر طرح پرداخت تسهیلات 10 میلیون تومانی وام ازدواج در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: این تسهیلات 10 میلیون تومانی فقط برای خرید کالا می‌باشد و به صورت نقدی در اختیار زوج‌های جوان قرار نخواهد گرفت و فقط برای خرید کالا تا سقف 10 میلیون تومان به هر یک از زوجین جمعا 20 میلیون تومان پرداخت خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر به زوج‌های جوان وام سه میلیون تومانی ازدواج پرداخت می‌شود و ظرف چند ماه آینده با تصویب این طرح تسهیلات 10 میلون تومانی کالا پرداخت خواهد شد.

میرمحمد صادقی در ادامه گفت: البته از این نکته نباید غافل شویم که زوج‌های جوان تنها می‌توانند یا تسهیلات 3 میلیون تومانی نقدی را دریافت کنند یا تسهیلات 10 میلون تومان خرید کالا، زیرا هر دوی آنها به یک زوج پرداخت نخواهد شد.

پرداخت  150 هزار فقره وام خودرو

وی در خصوص پرداخت وام خودرو گفت: در سال 93 حدود 150 هزار فقره وام خودرو ÷رداخت شد که با توجه به اینکه نرخ عقود مبادله ای یک درصد کاهش یافته، بانک مرکزی براساس برنامه ها قرار است بانک ها را پس از رصد، امتیازبندی کرده تا عملکرد آنها در بخش تسهیلات خرد افزایش یابد.

اطلاعات وام مسکن ارائه شده از سوی بانک مسکن دارای ابهاماتی بود

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در ادامه درباره‌ی افزایش وام مسکن در سال 94 و پیشنهادات مطرح شده در خصوص آن اظهار داشت: اطلاعات ارائه شده از سوی بانک مسکن به بانک مرکزی دارای ابهاماتی بود که طی جلساتی این ابهامات را برطرف کرده و اکنون به توافقاتی دست یافتیم،اما در مجموع باید نتیجه‌ی بررسی‌های ما در جلسه هفته آینده شورای پول و اعتبار مطرح و بررسی خواهد شد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی