برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۷۱۵
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۲ - ۱۲:۲۱
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به تشکیل کارگروه صنعتی شدن داروهای تولید شده در داخل با فناوری بالا گفت: این کارگروه برای اولین بار به ریاست وزیر بهداشت تشکیل می شود و داروهای با فناوری بالا که به مرحله نیمه صنعتی رسیده اند با قراردادهایی که با صنعت بسته می شود، به تولید صنعتی می رسند.
دکتر مصطفی قانعی افزود: این کارگروه برای اولین بار تشکیل می شود و هدف آن نیز ورود صنعت به حوزه دارو با رویکرد تولید داروهایی با فناوری بالا است. همچنین تکلیف داروهایی که اکنون به مرحله دانش فنی و نیمه صنعتی رسیده اند در این کارگروه مشخص می شود. 

وی افزود: در حال حاضر 15 داروی با فناوری بالا در زمینه های مختلف از جمله آنتی بادی ها و ضد سرطانها دانش فنی لازم را کسب کرده اند و نیاز به صنعتی شدن دارند که با تشکیل جلسه ای با صنعت امکان بهره برداری آنها تا پایان دوره دولت یازدهم وجود دارد. 

قانعی اظهار داشت: علاوه بر آن 18 دارو نیز در مرحله کسب دانش فنی هستند که می تواند وارد مرحله نیمه صنعتی شدن شوند. این داروها بر اساس ارزبری بالا و توانمندی محققان انتخاب شده اند و مرحله کسب دانش فنی آنها و تولید آزمایشگاهی در دانشگاه ها تمام شده است و قرارداد نیمه صنعتی آنها نیز بسته شده است. البته باید توجه داشت که وزارت بهداشت تا مرحله دانش فنی پیش می آید. 

وی با اشاره به قرارداد تولید 27 داروی دیگر برای نیازهای داخل در حوزه فناوری های نو گفت: 27 داروی دیگر هم در حال انجام قرارداد با دانشگاهها است و پس از بستن قرارداد دانشگاه موظف است طی مدت چهار سال آن را به مرحله کسب دانش فنی برسانند. البته داروهایی که تامین اعتبار شده اند تا مدت 6 ماه نیز مرحله کارآزمایی بالیتی دارند و دو سال نیز تا صنعتی شدن فرصت دارند که اگر بتوانند بسیار سریع کار خود را پیش ببرند می توان این 27 دارو را هم در پایان دولت یازدهم قابل بهره برداری اعلام کرد. 

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به میزان داروهای تولید داخل گفت: اگر میزان ارز بری داروهایی که توانسته ایم در داخل کشور تولید کنیم را در سازمان غذا و دارو بدانیم متوجه می شویم که سرمایه گذاری مناسبی برای بخش مهمی از ارز دارو انجام گرفته است. 

18 دارویی که در مرحله کسب دانش فنی قرار دارند:

داروی Formoterol با کاربرد در بیماریهای تنفسی 

داروی Rituximab ﻳﻚ آﻧﺘﻲ ﺑﺎدي ﻣﻨﻮﻛﻠﻮﻧﺎل 

داروی Raloxifen جهت پیشگیری از استئوپروز در زنان یائسه و جلوگيري از شكستگي و ترك برداشتن استخوانها و مهره هاي ستون فقرات زنان

داروی Remicade یک انتی بادی مونوکلونال. کاربرد در درمان بیماریهایی چون آرتریت روماتوئید و بیماری کرون و کولیت اولسروز

داروی Granisetron پیشگیری از تهوع و استفراغ ناشی از شروع و تکرار دوره‌های شیمی درمانی کانسر

داروی Oxaliplatin با کاربرد در درمان سرطان کولورکتال متاستاتیک
 
داروی IMIPENEM این دارو در درمان عفونت های هوازی و بی هوازی موثر است
 
داروی alprazolam کاربرد ضد اضطراب‌، ضد پانیک‌، ضد ترمور
 
داروی Rivastigmine با کاربرد در بیماریهای آلزايمر، دمانس (زوال عقل)، فراموشي در بيماراني که به بيماري پارکينسون مبتلا هستند
 
داروی PACLITAXEL  کاربرد آنتي‌نئوپلاستيک. موارد مصرف نئوپلاسم‌هاى متاستاتيک تخمدان، سرطان پيشرفته رحم
 
داروی Carvedilol کاربرد پائین آورنده فشار خون 
 
داروی Zolpidem در درمان کوتاه‌مدت بی‌خوابی استفاده می‌شود
 
داروی Imiquimod . اصلاح کننده پاسخ ایمنی، ضد نئوپلاسم. جهت زگیل های خارج از ناحیه تناسلی
 
داروی Doxepin کاربرد ضد افسردگی 
 
داروی Meropenem . آنتی بیوتیک جهت درمان عفونت های پیچیده پوست
 
داروهای TPA reteplase و TPA tenecteplase با کاربرد پیشگیری از لخته شدن خون 
 
داروی Cisatracurim کاربرد در بیهوشی
منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: