برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۷۰۴۷
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۳
سخنان جالب وزير كشور دوره اصلاحات
كانديداهاي اصلاح طلب خودشان اسپانسر مي آورند. فكر مي كنم انتخابات مجلس سه قطبي شود.
گروه سياسي هشت صبح: در اردوگاه اصلاح طلبان در چندماه منتهي به انتخابات مجلس، عبدالواحد موسوي لاري محور رايزني ها و مذاكرات است. وي رياست شورايي را برعهده دارد كه در كل كشور مسئوول انتخاب كانديداهاي اصلاح طلب و رهنمون ساختن آنها به سوي ساختمان بهارستان است. 

وي در گفت و گويي با روزنامه اعتماد، نوك تيز سخنان خود را متوجه اصولگرايان كرده و از فضاي نيمه امنيتي كشور سخن مي گويد. مهمترين بخش سخنان وي را در ادامه بخوانيد: 

اصلاحات يك مجموعه يكدست نيست و سلايق و عقايد متفاوتي را درون خود دارد و ممكن است خطايي وحتي سوءرفتاري از فرد يا افرادي ديده شود كه در هر جمعي امكان وقوع آن هست اما اينكه خطايي و اشتباهي در اين مجموعه سياسي رخ داد دليل نمي‌شود تا همه را با يك چوب بزنند. 

اصلاح‌طلب‌ستيزان يعني طيف راديكال وبي ريشه اصولگرايان نشان داده‌اند براي ماندگاري در قدرت نه تنها به انصاف معتقد نيستند كه همه كارهاي‌شان رنگ و بوي باندي و سياسي دارد. 

متاسفانه برخي جريانات اصولگرا خودشان را عين حاكميت تلقي مي‌كنند. وقتي مي‌گوييم فلان كار بايد انجام شود يافلان موضوع نبايد انجام شود و به سرعت مي‌گويند حاكميت نظرش اين نيست. مي‌گوييم حاكميت يعني چه؟  از اساسي‌ترين سوال‌هاي ما از اصولگرايان اين سوال است كه اين حاكميت كجاست؟

اصلاح‌طلبان از مواهب و محبت قدرت بي‌بهره‌اند


معتقدم آنچه در ٩٢انتخابات ظرف سه روز اتفاق افتاد پاسخي به اين رويكرد غلط اصولگرايان است يعني مردم دوباره در سال ٩٢ آمدند وبه اصولگراها گفتند شما به جاي اينكه برويد دنبال حذف رقيب بياييد خودتان را بالا بكشيد.

يكي از مهم‌ترين مشكلات اصلاح طلبان به فضاي نيمه امنيتي جامعه مربوط مي‌شود.
 
وقتي كه آقاي هاشمي روي كار آمد اولين نفري را كه بركنار كرد، آقاي محتشمي‌پور( وزير كشور وقت) بود.

اگر بعضي از اقداماتي كه در دوره احمدي‌نژاد اتفاق افتاد، رخ نمي‌داد و اگر اين اتفاقات رخ نمي‌داد جريان اصلاحات در ٩٢ با آن قدرت پيش نمي‌رفت. اصولگرايان مي‌فهمند كه اصلاح‌طلبان سه روز قبل از راي‌گيري آمدند و نشستند و انتخاب كردند كه چه كار كنند. 

چه بخواهيم، چه نخواهيم اصلاح‌طلبان از مواهب و محبت قدرت بي‌بهره‌اند. 

اصولگرايان براي اينكه ارزش‌هاي انقلاب را صيانت كنند به احزاب و تشكل‌هاي قانوني يا اجازه فعاليت نمي‌دهند يا با محدوديت فراوان آن را همراه مي‌كنند براي اينكه جريانات معارض در دانشگاه‌ها نفوذ نكند نهادهاي امنيتي را تقويت مي‌كنند. سرپرست دانشگاه تهران را يك نيروي امنيتي مي‌گذارند. گيت‌هاي مختلف براي كنترل مي‌گذارند و اساتيد را كنار مي‌گذارند.

متاسفانه يك عده خودشان را از اول عين نظام معرفي كردند و در نتيجه مخالفت با اينها شد مخالفت با نظام يا رقابت با نظام. بايد اينها را از هم تفكيك كرد.

كاركرد اصلي شوراي راهبردي براي انتخابات مجلس است. هنوز هم به مرحله‌اي نرسيده كه بخواهد وارد كار شود. مهم‌ترين برنامه و اولويت شوراي راهبردي تلاش براي بهسازي فضاي انتخابات است. گام نخست هم براي اين بهسازي اين است كه رقيب سياسي را درست آناليز كنيم. 

آقاي ناطق نوري يك عنصر اصولگراست و ما ايشان را به عنوان يك اصولگراي واقعي و اصيل مي‌شناسيم. دغدغه‌هاي امروز آقاي ناطق نوري براي حفظ پيشرفت نظام است و اصلاح‌طلبان هم همين دغدغه‌ها را دارند.

يكي از مهم‌ترين مشكلات اصلاح طلبان به فضاي نيمه امنيتي جامعه مربوط مي‌شود


اين اختلاف سليقه هم نقص نيست. همين كه ما احزاب ١٨‌گانه داريم يعني ١٨ديدگاه مختلف در اردوگاه اصلاحات داريم. اگر هر يك از اين احزاب يك مورد اختلاف نظر داشته باشند در بهترين حالت١٨ اختلاف نظر داريم.

اگر آقاي ناطق از اين خودانزوايي و قهري كه خودش انتخاب كرده بيرون بيايد بيرون و جريان خردگرا و عاقل و معتدل اصولگرا را كه دغدغه‌هاي واقعي دارند را دور خود جمع كند بي‌ترديد فرصت‌هاي خوبي براي كشور فراهم مي‌شود. اما ايشان دلخوري‌هايي از رفقاي اصولگراي خود دارند كه تا اين دلخوري‌ها برطرف نشود بعيد مي‌دانم ايشان براي ساماندهي اصولگرايان واقعي پيشقدم شوند. اصولگرايان شناسنامه‌دار مي‌توانند از ظرفيت و پتانسيل و تجربه ايشان براي برون‌رفت از مصايب امروز خود استفاده كنند. آقاي ناطق با پذيرش رهبري اصولگرايان مي‌تواند دلواپس‌هاي بدلي را كه به جريان اصولگرا چسبيده‌اند منزوي كند.

اگر جريان اصلاحات با همه رايزني‌ها و لابي‌ها نتواند مشكلات را حل و از موانع عبور كند بايد خدمت رهبري برود و از ايشان بخواهد كه بايد پادرمياني كنند. هر چند معتقدم براي رسيدن به اين نقطه هنوز خيلي راه داريم.

فكر مي‌كنم انتخابات مجلس سه قطبي شود. يك جريان تندروي اصولگرا قطب بعدي اصلاح‌طلب‌ها و قطب سوم جريان اصولگرايي معتدل.

قطعا اصلاح‌طلب‌ها در اكثر حوزه‌هاي انتخابيه با يك ليست خواهند آمد.

بله( كانديداها خودشان اسپانسر مي آورند)، بنا نيست ما برويم از يك جاي ديگري ساپورت‌شان كنيم. در حوزه‌هاي انتخاباتي چهره‌هاي سرشناس و تصميم‌گير اصلاحات دور هم جمع شدند آقاي الف را به عنوان كانديدا انتخاب كنند. اين كانديدا و اين چهره‌هاي استاني خودشان هزينه‌هاي انتخابات را تامين مي‌كنند.


روی خط سایتها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
0
0
بله آقای ناطق ........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۵
0
0
بله آقای ناطق ........
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: