برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۶۲۶۳
تاریخ انتشار: ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۶
حجت الاسلام مرتضی جوادی آملی با نگارش نامه‌ای خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی از سخنان او در همایش «بانوی انقلاب» و نقش همسر امام ره در شکل گیری نظام اسلامی تجلیل کرده است.
حجت الاسلام مرتضی جوادی آملی با نگارش نامه‌ای خطاب به آیت الله هاشمی رفسنجانی از سخنان او در همایش «بانوی انقلاب» و نقش همسر امام ره در شکل گیری نظام اسلامی تجلیل کرده است.

متن کامل این نامه بدین شرح است:

«محضر شريف و گرانقدر آية الله هاشمى رفسنجانى ( دام مجده)

با اهداء سلام و تحيّت

خاطر گرامى استحضار دارد كه جامعه و نظام اسلامى در مسير دستيابى به توسعه و پيشرفت مادّى و رشد و تعالى معنوى لزوماً از فرازهاى پيچيده و فرودهاى دشوارى مى گذرد كه احياناً ناچار است هزينه هاى فراوانى در جهت پشت سر نهادن موانع سخت و يا فراهم نمودن شرائط سازنده پرداخت نمايد . بدون شك اگر روشنگريهاى ارباب فكر و خرد و اصحاب همّت و مدداز يك سو و اعتماد و اطمينان مردم و همراهى و حمايت  آنها از سوى ديگر نباشد اين هزينه ها به مراتب افزايش يافته و راهيابى به هدف سخت و دشوار خواهد گرديد .

براى اينجانب كه خود در محفل عظيم تكريم از بانوى انقلاب سركار خانم خديجه ثقفى ( قدّس سرها ) حاضر بوده و مستقيماً بيانات جنابعالى را استماع مى نمود ، بسيار گوارا بود كه در سالگرد ولادت عطيّه الهى و كوثر ربّانى حضرت زهراى اطهر (عليها السلام ) و همچنين سالروز ميلاد فرزند راستين آن حضرت ، از نزديك شاهد نكوداشت مقام والاى همسر مكّرم امام راحل ( ره ) باشم . بانوئى كه به حق و صدق نام خديجه ( سلام الله عليها ) را بر خود داشت و شايد به جرئت بتوان گفت نقش و تأثيرى كه حضرت خديجه كبرى ( س ) اسوه تقوا و طهارت و نمونه گذشت و پارسائى در برابر رسول مكّرم اسلام ( ص ) داشت همسر و كفوّ امام راحل ( ره ) نيز به نوبه خود كه كفوّ و همتائى بى همتا براى خمينى كبير (رضوان الله تعالى عليه ) بود چنين رسالتى براى خويش احساس مى نمود . او در خلوت و تنهائى و يا در جلوت و پيدائى ياور امام و بر باورهايش مهر تأييد بود ، او كه با صبر و تمكينش بلكه تسليم و رضايش مسير دشوار امام ( ره ) را هموار و آسان مى ساخت در طول قريب يك قرن همراهى و مصاحبت لب به شكايت نگشود و همانگونه كه مولايمان امير مؤمنان ( عليه السلام ) در شأن همسر عزيز و شفيق خود بيان داشت : نعم العون على طاعة الله ، چنين مسئوليتى را در برابر امام و رهبرش و اينبار نه همسرش احساس مى نمود .

در باور نگارنده آن نشست كه به بانوى انقلاب لقب يافت بسيار شكوهمند به ياد ماندنى و به تعبير شما تاريخى بود  زيرا تجليل از شخصيّتى بود كه تمام ابعاد وجودى او در مسير اراده و رضايت الهى قرار داشت ، اگر آن بانو از جايگاه همسر امام( ره ) بنيانگذار انقلاب و نظام  مورد مطالعه و بررسى قرار گيرد  تمام همّ و اراده اش در مسير اهداف  والاى امام ( ره ) كه نجات دين از بند استعمار و آزادى جامعه از قيد استبداد بود مصروف مى گشت . اگر او را از منظر مادر شهيد آن هم شهيدى همانند آية الله مصطفى خمينى ( ره) و يا از جايگاه مادر داغدار فرزند رشيدى همچون حجة الاسلام و المسلمين احمد خمينى ( رض) مورد بررسى و تحقيق قرار گيرد صاحب مقام رضا و متولّى مكانت صبر بود و اگر از مقياس تدبير و تربيت فرزندانى فرزانه ، شايسته و فاضل مورد ارزيابى واقع شوند صاحب جمال تعليم و كمال تربيت بود و اگر از نگاه زن بودن مورد مطالعه قرار گيرد هنرمندى بود كه كمالات انسانى و فضائل نفسانى و شايستگيهاى رفتارى را در خود جمع داشت او وقار ، نجابت و شكوه زن بودن را در تمامى شئون آن حفظ نموده و صيانت نمود و هرگز تا زنده بود اجازه نداد تا گرد كمترين ستايشى بر آستان بلند فضائلش بر نشيند . در تبيين شخصيت والاى اين بانوى عظيم الشأن ، آية الله جوادى آملى در يك كلمه پر معنا ايشان را ستود و عقيله انقلاب لقب داد .

 اينجانب ناظر و حاضر بود كه چگونه شما با توجّه به شناخت عميق نسبت به امام ( ره ) و بيت شريفشان با عزمى جزم و اراده اى مصمّم تلاش داشتيد تا اين كوه سر به فلك كشيده كمالات و اين پهندشت بيكرانه فضائل را به جامعه تشنه و علاقمند معرّفى نمائيد تا شايد قطعه اى از اين صحراء و يا قطره اى از اين دريا بهره جامعه اى شود كه اكنون از آن دور مانده و در حسرت رتبه اى از اين مقام حيران است .

از ويژگيهاى برجسته اى كه ازا يشان به يادگار نهاديد عشق وافر و ارادت سرشار ايشان به انقلاب و اينكه هر آنچه موجب كجروى و انحراف از مسير انقلاب شود ايشان را دل آزرده ، رنجور و نگران مى نمود ، تقاضاى حضور ازشما در يكى از گذرگاههاى پيچيده نظام نشانگر ارادت كامل و عشق شامل ايشان به بقاء و پايدارى نظام بوده است . انتظار مى رفت هر كسى با هر انديشه اى و يا با هر انگيزه اى حريم اين حرم را كه خاستگاه همه افتخارات و مبدء همه شكوهمنديهاى روزگار ماست پاس بدارد و آن مكانت رفيع را كه نقطه اتكاء و مركز اعتماد است از تمامى شهوتها ، شبه ها و شائبه ها منزّه داشته و حفظ و صيانت نمايد .

 درود بر كسانى كه دنيا و جلوه هاى آن را به درستى و راستى مى شناسند و از فرازش بهره شكر برده و از فرودش ميوه صبر مى چينند ، بلكه در هر دو حال جام رضا مى نوشند و بر تسليم  در برابر حق اصرار مى ورزند .

درود بر ره پويانى كه با تأسّى از باريافتگان به درگاه الهى مى كوشند تا خويشتن خويش و پيكر پاره پاره جامعه را در نهايت إتقان و كمال إحسان بر صراطى كه اكنون باريكى آن به موئى و تيزى آن به شمشيرى مى ماند ،  با اعتصام به مستمسك الهى به سر منزل مقصود برسانند

اكنون كه جامعه انديشهء انقلاب را از بينش و دانش شما و انگيزه ء آن را از روش و منش شما مى آموزد و شما را روح و باطن انقلاب و فراتر از جريانها و برتر از جناحها مى شناسد ، مطمئن است كه سخنان جاهلانه بر سيماى شما گردى نمى نشاند و رفتار نابخردانه بر اندامتان غبارى نمى فشاند . بلكه شاهد است كه راستى و صداقت از كاسه صبرتان فرو مى چكد و استقامت و پايمردى از بقاياى جام بلايتان سرازير است .

در چنين حالات و شرائطى است كه مى توان به راز و رمز بيانات حضرت رسول نبوى ( ص ) به برادر و وزير خويش حضرت ولىّ علوى ( ع ) پى برد كه فرمود : [  إنّ منكم من يقاتل على التأويل كما قاتل معى على التنزيل ] و روشن است كه مبارزه بر تآويل به مراتب از پيكار بر تنزيل دشوارتر است .

نگارنده اين سطور در بهت و حيرت كلام حضرت مولا (ع ) مانده است كه چگونه ممكن است انسانى بر فراز مسند ولايت الهى تكيه دهد امّا در عينحال از غربت و مظلوميّت خويش حكايت و نه شكايت نمايد كه ؛[ الدّهر انزلنى ثمّ انزلنى ... امّا آنچه مولاى دو سرا را در مسير حق و صدق استوار و در جهت عدل و داد پايدار مى دارد بيان دلنشين حضرت نبوىّ ( ص ) است كه فرمود : طوبى للغرباء.

عزّت و سر بلندى نظام و عظمت و اقتدار معنوى مقام معظّم رهبرى آرزوى همگان است .

ارادتمند مرتضى جوادى آملى»
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: