برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۵۵۸۷
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۰
رئیس سازمان غذا و دارو نسبت به واردات گوشت بوفالو واکنش نشان داد و آخرین وضعیت ذخیره استراتژیک داروی بیماران خاص را تشریح کرد.
رئیس سازمان غذا و دارو نسبت به واردات گوشت بوفالو واکنش نشان داد و آخرین وضعیت ذخیره استراتژیک داروی بیماران خاص را تشریح کرد.

رسول دیناروند در پاسخ به این مسئله که واردات گوشت بوفالو به داخل کشور برای مصارف صنعتی که مجوز دامپزشکی نیز داده شده است، اظهار داشت: نظارت در این حوزه قانوناً بر عهده سازمان دامپزشکی است و مردم مطمئن باشند اگر سازمان دامپزشکی تایید کرده است یعنی کیفیت و سلامت مورد نیاز را داشته است و امکان ندارد که دامی که آلوده باشد مجوز واردات به کشور از دامپزشکی بگیرد.

وی گفت: فرآورده و یا دامی را که سازمان دامپزشکی تایید می‌کند مطمئناً کیفیت و سلامت لازم را دارد ولی سوال اینجاست که چرا مصرف آن منحصر به یک حوزه است که برای مردم نیز سوال است که سازمان دامپزشکی باید پاسخ دهد تا نتیجه نهایی آن اعلام شود.

دیناروند در مورد داروی فاکتور 8 برای بیماران هموفیلی گفت: این دارو در کشور تولید شده و مراحل ارزیابی بالینی نیز انجام شده است و اجازه مصرف محدود را نیز سازمان غذا و دارو در سال گذشته صادر کرده است و امسال بخشی از نیاز کشور از تولید داخل تامین می‌شود و سهمیه ای نیز برای تولید داخل در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان غذا و دارو عنوان کرد: داروهای بیماران خاص از جمله بیماران هموفیلی هیچ مشکلی ندارد و ذخیره استراتژیک برای اکثر داروهای این بیماران حداقل 6 ماه موجودی وجود دارد و هیچ نگرانی وجود ندارد.

دیناروند در مورد ورود داروی ایرانی بیماران هموفیلی به بازار به ایفدونا گفت: این دارو اجازه ورود به بازار را گرفته که بخشی از نیاز را تامین خواهد کرد و قیمت گذاری نیز شده است.

وی در مورد اینکه گونه‌های مختلف داروهای گیاهی در داخل وجود دارد ولی اینکه چگونه می‌تواند پایه ای برای تولید داخل شود و کارخانه‌ها بتوانند از این طریق از این داروها استفاده کنند، اظهار داشت: ظرفیت داروهای طبیعی در کشور بیشتر است و باید سهم بیشتری از تامین نیازهای درمانی کشور را بر عهده بگیرد و سیاست‌های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو هم توسعه این حوزه و حمایتی است اما حدود 800 پروانه ساخت برای فرآورده‌های طبیعی تا به امروز صادر شده است و هر ساله این آمار افزایش می‌یابد و محصولات متعددی دارند و وضعیت ما نسبت به گذشته بسیار بهتر از سال‌های گذشته می باشد و شاهد رشد چشمگیری در این حوزه هستیم.

رئیس سازمان غذا و دارو در پایان خاطرنشان کرد: داروهای گیاهی نیز می‌توانند تا 20 درصد بازار دارویی کشور را در اختیار بگیرند که تا به امروز حدود 8 درصد است.

منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی