برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۵۳۴۹
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۵
رئیس جمهوری روسیه در یک نطق تلویزیونی بااشاره به تحویل سامانه موشکی اس-300 به ایران تاکید کرد که تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران شامل تجهیزات نظامی نمی‌شود.
رئیس جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه (امروز) در یک نطق تلویزیونی تاکید کرد قرارداد تحویل سامانه موشکی اس-300 به ایران در سال 2007 به امضا رسیده بود و اکنون با تفاهم سیاسی لوزان و تاکید طرفین مذاکره کننده برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران، روسیه تصمیم به تحویل این سامانه موشکی به ایران گرفت.

به نوشته اسپوتنیک رییس جمهور روسیه در پاسخ به سوالی درباره تحویل سامانه موشکی اس-300 به ایران گفت: قراردادی برای تحویل این سامانه موشکی به ایران در سال 2007 امضا شده بود که تحویل آن در سال 2010 و در دوره ریاست جمهوری «مدودف» متوقف شد.

پوتین ادامه داد «شاید هم‌تایان ما از این واقعیت آگاهی ندارند که تحریم‌های سازمان ملل شامل تجهیزات نظامی نمی‌شود. ما از دستورالعمل شورای امنیت سازمان ملل در مورد تحریم‌ها تبعیت می‌کنیم.»

رییس جمهور روسیه خطاب به نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت: اس-300 جزء تجهیزات دفاعی است و تهدیدی برا ی اسرائیل نیست.

وی در ادامه گفت وقتی روسیه تجهیزات نظامی خود را به کشوری تحویل می‌دهد یعنی به شرایط  آن‌جا، خصوصا درباره خاورمیانه، اهمیت می‌دهیم. پوتین یادآور شد آمریکا نیز تجهیزات نظامی بسیاری به خاورمیانه ارسال می‌کند.

پوتین در موضوع تحریم‌های غرب علیه کشورش گفت علی رغم تحریم های غرب، بحران اوکراین و سیر نزولی قیمت جهانی نفت، اقتصاد روسیه قوی باقیمانده است.

پوتین افزود: تحریمهای غرب به روسیه انگیزه داده تا به دنبال تنوع بخشی اقتصادی رفته و وابستگی خود را به صادرات نفت و گاز کاهش دهد و به دنبال تولید صنایع با تکنولوژی بالا برود.

وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر تحریم‌ها بر روسیه گفت تحریم‌های ضد روسی می‌تواند به عنوان فرصتی برای توسعه باشد. پوتین در موضوع تاثیر تحریم‌ها بر کشورش ادامه داد «روسیه ایران نیست. ما کشور بزرگ‌تری هستیم و اقتصاد بزرگ‌تری داریم.»

رییس جمهور روسیه در موضوع اوکراین نیز گفت هیچ نیروی نظامی روسی در اوکراین حضور ندارد؛ وی هم‌چنین  نسبت به عادی شدن روابط میان روسیه و اوکراین ابراز علاقه کرد.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: