برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۵۰۸۲
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۵
محققان اسپانيايي با پيروي از يک رويکرد سنتي، موفق به توليد محکم‌ترين تار عنکبوت جهان براي استفاده در حوزه پزشکي احيا شدند.
 با تبعيت‌کردن از همان فرآيندي که مردم شهر مورسيا در اسپانيا دو قرن پيش براي توليد نوعي نخ محکم از کرم ابريشم به نام hijuela از آن استفاده مي‌کردند، محققان مرکز فناوري زيست‌پزشکي دانشگاه پلي‌تکنيک مادريد، شيوه‌اي را براي توليد محکم‌ترين تار عنکبوت جهان ارائه داده‌اند.

تار جديد hijuela de araña نام دارد و قطر آن بيش از قطر تار عنکبوت طبيعي است. اين ويژگي، باري که اين تار پيش از پاره‌شدن تحمل مي‌کند را به حداکثر مي‌رساند. چنين ويژگي جديدي به همراه مشخصه‌هاي زيست‌سازگارپذيري و مکانيکي، اين ماده را براي کاربرد در پزشکي احيا مناسب مي‌سازد.

در طول قرن نوزدهم، ناحيه مورسيا براي توليد نوعي نخ محکم به نام hijuela از کرم ابريشم، مشهور بود. فرآيند سنتي توليد اين نخ شامل استفاده از محيط اسيدي مايع متشکل از آب و سرکه و از شکل‌انداختن غدد ابريشم در جايي بود که کرم‌ها پروتئين‌ها را در اين مايع توليد مي‌کردند. اين نخ بسيار محکم بود و از آن در توليد تورهاي ماهيگيري استفاده مي‌شد.

محققان در تحقيق جديد، غدد ابريشمي عنکبوت‌هاي Nephila inaurata را استخراج کردند که اين عنکبوت بومي افريقاي جنوبي و ماداگاسکار است. تيم علمي توانست با استفاده از رويکرد مردمان شهر مورسيا محکم‌ترين تار عنکبوت جهان را توليد کند.

ابريشم ماده زيستي بوده و ويژگي‌هاي مکانيکي، استحکام و قابليت‌ ازشکل‌افتادگي فوق‌العاده‌اي دارد و مي‌توان از تار ابريشم جديد در حوزه‌هاي مهندسي بافت و مواد زيستي استفاده و آن را جايگزين ابريشم طبيعي کرد.

جزئيات اين دستاورد علمي در مجله Scientific Reports ارائه شده است.منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: