برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۴۹۵۴
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۷
وزیر ارتباطات با اشاره به این که نیازمندیم با تکیه بر توان داخلی ماهواره متعلق به خودمان را با عنوان ماهواره ملی بسازیم گفت: امیدواریم بودجه سازمان فضایی ۳ برابر اعتبارات فعلی آن شود.
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه مراسم معارفه رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه بخش فضا نیز همچون فیبر نوری و رادیو بخشی از شبکه ما را تشکیل می‌دهد، اظهار کرد: سازمان فضایی بعد از افت و خیزهایی سرانجام مجددا به وزارت ارتباطات بازگشت تا بتواند در راستای سیاست‌های خود کارش را با بهره‌وری بالاتری انجام دهد.

وی ادامه داد: پیش از این در بسیاری از موارد از ماهواره‌های اجاره‌ای استفاده می‌کردیم که در حوزه‌های سنجش از راه دور، محیط زیست و برخی حوزه‌های دیگر بود اما نیازمندیم که با تکیه بر توان داخلی ماهواره متعلق به خودمان را نیز با عنوان ماهواره ملی بسازیم تا قابلیت استفاده در تمامی زمینه‌ها و برای تمامی بخش‌ها از جمله صدا و سیما نیز فراهم باشد.

وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: در حال حاضر بخش‌هایی که فیبر ندارد را با استفاده از خدمات ماهواره‌ای شرکت‌های  SAP تامین می‌کنیم. اما اکنون می‌توانیم با نیازسنجی‌هایی که در بخش‌های مختلف صورت می‌گیرد ماهواره ملی را برای ارائه خدمات ارتباطی توسعه دهیم.

واعظی با تاکید بر اینکه سازمان فضایی با حکم شورای عالی اداری به وزارت ارتباطات بازگشت گفت: از این پس تمامی کارمندان این سازمان به مثابه بخش مخابراتی خواهند بود. تنها با این تفاوت به طور تحقیق، توسعه و تولید در فضا می‌پردازند.
وی در پاسخ به این سوال که ماهواره‌های پرتاب شده ایران تاکنون متعلق به مدارهال نئو و مئو بوده‌اند و پرتابی در زمینه مدار جئو نداشته‌ایم، آیا چنین اقدامی نیازمند بودجه فراوانی است، گفت: بودجه سازمان فضایی که محدود است و بقیه بخش‌ها نیز بودجه کمی دارند و لذا شاید سرمایه‌گذاری در این مدار اکنون انجام نشدنی باشد. اما با توجه به اینکه برنامه‌ریزی‌هایی را برای رسیدن به این افق در نظر داریم شاید ظرف 10 سال بتوانیم این امر را محقق کنیم.

وزیر ارتباطات در این باره همچنین افزود: در ارتباط با بودجه محدود این سازمان همین بس که اکنون ماهواره‌هایی می‌سازیم که وزن آنها شاید 100 تا 150 کیلوگرم باشد اما سنگینی برخی ماهواره‌های جهانی به یک تن هم می‌رسد.

واعظی خاطر نشان کرد:  قطعا برنامه ساخت ماهواره ملی در راستای اهداف نظام با رویکرد صلح‌آمیز تا رسیدن به هدف ادامه خواهد یافت.

وی همچنین در ارتباط با اینکه چرا روند پرتاب ماهواره‌ها کند شده است، گفت: حتما در سال 94 برنامه پرتاب ماهواره را داریم ولی مسئول جدید این سازمان ابتدا باید کارش را شروع کند و برنامه‌ریزی‌اش را داشته باشد.

وزیر ارتباطات افزود: اکنون چند ماهواره ساخته شده چه در بخش دانشگاهی و چه در پژوهشگاه استان داریم اما باید بدانیم هدف ما پرتاب ماهواره نیست بلکه هدف این است که فعالیت‌هایی را در ارتباط با آن داشته باشیم تا در نهایت به موفقیت در اجرای دستورات زمینی توسط این ماهواره‌ها برسیم.

واعظی در ارتباط با بازپس‌گیری نقاط مداری ایران که در ارتباط با ماهواره نقره از ایران گرفته شد نیز گفت: اتحادیه جهانی مخابرات برای واگذاری نقاط مداری تحت شرایطی که شاید مدت‌زمان آن به 5 تا 7 سال برسد نقاط مداری را واگذار می‌کند و اگر آن شرایط احصاء نشود نقاط را بازپس گرفته و به متقاضی بعدی می‌دهد.

وزیر ارتباطات افزود: اگر نقطه مداری گرفته شود دیگر کاری نمی‌شود کرد اما بد نیست بدانید چند نقطه جدید ثبت کرده‌ایم و باید به فکر حفظ آنها باشیم.

واعظی در پاسخ به سوال تسنیم، مبنی بر اینکه آیا بودجه سازمان فضایی از این پس از بودجه وزارت ارتباطات تامین خواهد شد و آیا با توجه به اینکه بودجه سال گذشته این وزارتخانه کاملا تخصیص پیدا نکرده این امر امکان‌پذیر است، گفت: وقتی مجلس بودجه دولت را تصویب می‌کند دیگر نمی‌توان در آن دخل و تصرفی داشت و همانطور که شما گفتید از این پس بودجه سازمان فضایی با وزارت ارتباطات خواهد بود و لذا در این راستا و برای حمایت بیشتر از این سازمان از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اجازه گرفتیم تا با صرفه‌جویی‌های بیشتر بودجه مربوط به این سازمان را تامین کنیم.

واعظی اذعان کرد: تاکنون نهاد اعتباری برای این سازمان نداشته‌ایم و سازمان مدیریت درصدد است تا ردیف‌های قابل صرفه‌جویی را مشخص کند. امیدواریم اعتباراتی که به این سازمان تخصیص می‌یابد 3 برابر بودجه فعلی آن باشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه دولت قبلی قول پرتاب ماهواره‌های مکان‌یاب را داده بود آیا دولت یازدهم نیز برنامه‌ای در این زمینه خواهد داشت، گفت: در ارتباط با امور فضایی برنامه‌هایی یک ساله و برنامه ششم را تنظیم خواهیم کرد اما این را بدانید در مسئله فضایی حرف‌های گنده زیادی زده می‌شود اما قرار دولت یازدهم این است آنچه را می‌گوید عمل کند.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: