برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۴۶۶۸
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸
دو دولت و دو ملت ایران و عراق در سال 93 از نظر رفت و آمد رکورد زده اند؛ در حوزه رفت و آمدهای دیپلماتیک و سیاسی 190 هیات تبادل شد و در حوزه رفت و آمدهای زیارتی و توریستی ، هر کشور حدود دو میلیون سفر در این سال انجام داده اند.
دو دولت و دو ملت ایران و عراق در سال 93 از نظر رفت و آمد رکورد زده اند؛ در حوزه رفت و آمدهای دیپلماتیک و سیاسی 190 هیات تبادل شد و در حوزه رفت و آمدهای زیارتی و توریستی ، هر کشور حدود دو میلیون سفر در این سال انجام داده اند.

حسن دانایی فرد که به مناسبت آغاز سال کاری جدید با دیپلمات ها و کارکنان ایرانی مقیم بغداد سخن می گفت، توضیح داد که در سال 93 ، دستکم 190 هیات رسمی میان دو کشور در سطوح مختلف تبادل شده است.

تبادل هیات های سیاسی دو کشور در بالاترین سطح مربوط به سفرهای علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه بوده است.

از طرف عراقی نیز طی این سال، حیدرالعبادی نخست وزیر فعلی و نوری المالکی نخست وزیر سابق، سلیم الجبوری رییس پارلمان و ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق به تهران سفر کردند.

این درحالی است که هیات های متعددی از جمله به سرپرستی وزیران کابینه و در سطوح پایین تر ، روسای سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی در سال 93 میان تهران و بغداد و حتی در سطوح استانی به دو کشور رفت و آمد کردند.

در کنار رفت و آمدهای دیپلماتیک ، رفت و آمدهای مردمی در قالب های زیارتی و گردشگری هم بی سابقه بوده و آمارهای اعلام شده ، حکایت از ارقام میلیونی دارد، بطوری که تنها در مناسک اربعین حسینی دستکم دو میلیون زائر ایرانی به عراق سفر کردند.

اگر آمارهای مربوط به اربعین را که به نظر می رسد، مراجع رسمی دو کشور برآورد دقیقی از آن ندارند، نادیده بگیریم، بطور معمول و ثبت شده دستکم دو میلیون نفر از اتباع دو کشور سال گذشته به طرف مقابل سفر کرده اند.

حسن دانایی فر سفیر ایران در عراق، در این نشست که به مناسبت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و گرامیداشت روز زن و همچنین ولادت امام خمینی(ره) برگزار شده بود، 'توسعه و تنوع بخشی بیشتر و نهادینه کردن روابط دو کشور' را با اهمیت توصیف و بیان کرد، برای ماندگاری روابطی که سنگ بنای آن گذاشته شده، می بایست این روابط در همه حوزه ها نهادینه شود.

وی ، برنامه ریزی برای فعالیت های مشترک، از جمله در حوزه های تحقیقاتی، صنعتی و تولیدی را در استحکام روابط موثر دانست و توسعه روابط فرهنگی بویژه در سطوح دانشگاهی را مهم توصیف کرد.

سفیر ایران در این نشست، همچنین سال 94 را سال اجرایی کردن یادداشت های تفاهم و توافقات بعمل آمده قبلی دانست که حدود 440 یادداشت تفاهم امضا شده میان دو کشور را شامل می شود.

وی تاکید کرد که امسال تلاش ها را بر روی اجرایی کردن این تفاهم ها متمرکز خواهیم کرد و در ادامه از کادر دیپلماتیک کشورمان در عراق خواست در این زمینه تلاش کنند.

روابط ایران و عراق ، روابطی بسیار گسترده است ، بطوری که اکثر دیپلمات های حاضر در این کشور اعتراف دارند که بیشترین سطح روابط عراق با کشورهای خارجی به ایران اختصاص دارد.

عراقی ها ، بنابه دلایل متنوعی به ارتباط با ایران گرایش دارند که از جمله آن مرز 1400 کیلومتری دو کشور و وجود دهها مرز گمرکی و بازارچه مرزی و همچنین، اشتراکات تاریخی، فرهنگی، دینی و قومی است.

عراق از مهمترین کشورهای همسایه ایران است، بطوری که بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران و دیپلمات ها اعتقاد دارند دو کشور عمق استراتژیک یکدیگرند و به همین دلیل شاهد گستردگی روابط دو کشور در همه حوزه ها هستیم.

منبع: ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها