برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۴۴۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۱
قائم مقام وزیر خارجه ایران در سفر به لبنان بر مزار شهید حاج عماد مغنیه و فرزند شهیدش حضور یافت و یاد آنان را گرامی داشت.
مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه و فرستاده ویژه رئیس جمهوری کشورمان در ادامه سفر خود به کشورهای منطقه وارد لبنان شد.

وی در نخستین برنامه کاری خود، در محل روضه الشهیدین حاضر و مزار فرمانده بزرگ حزب‌الله شهید حاج عماد مغنیه و فرزند شهیدش جهاد مغنیه و همچنین سیدهادی نصرالله فرزند سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله حاضر شد و با نثار تاج گل یاد و خاطره شهدای مقاومت را گرامی داشت.

وی بعداز ادای احترام به شهدای مقاومت اسلامی در گفت‌وگویی کوتاه با خبرنگاران اظهار داشت: شهدای لبنان، قهرمانان بزرگی هستند که پرچم سرافراز مقاومت را به اهتزاز درآوردند و به الگو و نمادی برای مقاومت تبدیل شدند.
فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران، فرمانده بزرگ شهید حاج عماد مغنیه را قهرمانی بزرگ و شجاع خواند که با نثار خون خود زمینه پیروزی‌های مقاومت و برقراری ثبات و امنیت در لبنان را فراهم کرد.
وی تاکید کرد: شکی نیست که توسعه، استقلال، عزت و شرف لبنان بدون فداکاری‌های قهرمانانه شهیدان مقاومت به دست نمی‌آمد.
براساس این گزارش فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران بامداد امروز (چهارشنبه) و در پنجمین ایستگاه سفر منطقه‌ای خود در رأس هیأتی وارد بیروت پایتخت لبنان شد.

سرمدی در ادامه دیدارها با رئیس مجلس، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد. هیأت ایرانی در عین التینه با نبیه بری رئیس مجلس لبنان دیدار کرد. در این ملاقات ابتدا فرستاده ویژه رئیس جمهوری گزارشی از روند حل و فصل پرونده هسته‌ای را به مقام لبنانی ارائه و سپس با اشاره به آخرین تحولات منطقه در عراق، سوریه و یمن، مواضع جمهوری اسلامی ایران در این خصوص را مطرح کرد.

رئیس مجلس لبنان در این ملاقات ضمن ارج نهادن به موفقیت ایران در حل پرونده هسته‌ای، صدور بیانیه لوزان را دستاوردی بزرگ برای ایران دانست و افزود: شخصا مفاد تفاهم هسته‌ای را بررسی کرده‌ام، حصول آن را یک  پیروزی بزرگ برای دولت و ملت ایران می‌دانم و به آنها تبریک می‌گویم.

وی ضمن تشریح مواضع خود در قبال بحران یمن، با بیان اینکه راه‌حل نظامی در یمن راهگشا نیست و با اشاره به رایزنی‌های خود با طرف‌های مختلف در روزهای گذشته درباره تحولات یمن، تاکید کرد: شکی نیست که مشکل یمن باید با گفت‌وگوی طرف‌های یمنی حل شود.
رئیس مجلس لبنان از مواضع جمهوری اسلامی ایران به ویژه در قبال گفت‌وگوهای جاری بین طرف‌های لبنانی برای حل مشکلات لبنان استقبال و قدردانی کرد.

مرتضی سرمدی همچنین در دیدار با تمام سلام، نخست‌وزیر لبنان دیدگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در خصوص تفاهم هسته‌ای سوئیس را تشریح و ابراز امیدواری کرد که این تفاهم زمینه ثبات و آرامش بیشتر در منطقه را فراهم کند.سرمدی در این دیدار که در کاخ نخست وزیری لبنان برگزار شد، گفت که بحران جدید در منطقه تجاوز نظامی به یمن به بهانه های غیرمشروع و غیرمنطقی است.
قایم مقام وزیر امور امور خارجه ایران افزود: تردیدی نیست که با از بین رفتن زیرساخت‌ها و مورد هدف قرار گرفتن مردم و گروه‌های سیاسی مسالمت‌جوی یمنی، افراط گرایان و تروریست‌ها فرصت جدیدی در یمن پیدا خواهند کرد.

تمام سلام نخست وزیر لبنان نیز از تفاهم هسته‌ای که روز پنجشنبه هفته گذشته در لوزان سوئیس اعلام شد، استقبال کرد و گفت: تفاهم هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 نشان داد که می‌توان برای حل همه مشکلات و اختلافات راه‌حل‌های سیاسی و مسالمت آمیز پیدا کرد.
تمام سلام با اشاره به روابط عمیق و مهم ایران و لبنان تصریح کرد: ایران یک کشور قدرتمند و تاثیرگذار در منطقه است و لبنان و دیگر کشورهای منطقه برای رسیدن به صلح و ثبات به کمک‌های آن نیاز دارند.

سرمدی قبل از لبنان به کشورهای عمان، عراق، تونس و الجزایر سفر کرده بود.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: