برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۴۳۴۰
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۸
قائم‌مقام وزارت خارجه ایران امروز (چهارشنبه) وارد بیروت می‌شود تا در دیدار با مقامات لبنانی، آنها را در جریان توافق ابتدائی لوزان قرار دهد و برای یافتن راه‌حلی در یمن طرح ایران را مطرح کند.
«مرتضی سرمدی» قائم‌مقام وزارت خارجه ایران امروز (چهارشنبه) وارد بیروت خواهد شد و با مقامات لبنانی دیدار خواهد کرد.

بر اساس گزارش وبگاه خبری «العهد»، سرمدی در دیدار با مقامات لبنانی، آنها را در جریان توافق ابتدائی ایران با کشورهای 5+1 خواهد گذاشت. قرار است سرمدی امروز ظهر با «تمام سلام» نخست‌وزیر دیدار کند و یک کنفرانس مطبوعاتی داشته باشد. پس از آن با «جبران باسیل» وزیر خارجه دیدار می‌کند و سفرش با را دیدار با «نبیه بری» رئیس پارلمان به پایان خواهد رساند.

روزنامه «البناء» لبنان نیز با اشاره به این سفر و تشریح تفاهم هسته‌ای لوزان در دیدارهای سرمدی در این باره نوشت: ایستگاه اول سفر مرتضی سرمدی حضور در «روضه الشهیدین» و قرائت فاتحه بر سر مزار شهید «عماد مغنیه» فرمانده سابق حزب‌الله خواهد بود. البناء افزود: لبنان در قلب اتفاقات منطقه است و برای همین امروز هیئت ایرانی وارد بیروت می‌شود و سرمدی، فرستاده ریاست جمهوری ایران، برای تشریح و پخته‌کردن خطوط کلی طرح ایران برای حل بحران یمن وارد بیروت می‌شود و در کنار آن مسائل کلی تفاهم هسته‌ای (لوزان) نیز مطرح می‌شود.
طرح ایران برای حل بحران یمن

منابع مطلع در لبنان به «البناء» گفتند که سفر سرمدی به لبنان پس از سفر او به تونس و الجزائر انجام می‌شود؛ سفرهایی که برای تشریح و دستیابی به راهکاری برای بحران یمن و جلب حمایت و ایده‌های طرف‌های دیگر انجام می‌شود.

البناء به جزئیات بیشتری درباره آنچه طرح ایران نامید اشاره نکرد اما افزود که سفر امروز «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران به پاکستان و عُمان نیز در همین راستاست.

البناء تصریح کرد که سرمدی مقامات لبنانی را در چهارچوب بیانیه لوزان قرار خواهد داد و بر تلاش ایران برای امنیت و ثبات لبنان تاکید خواهد کرد همانگونه که بر حمایت از هر تصمیم لبنانی‌ها برای انتخاب رئیس‌جمهور آینده نیز تاکید خواهد کرد.

کشورهای ایران و 5+1 پنجشنبه هفته گذشته در لوزان سوئیس به توافقی ابتدائی دست یافتند و قرار است برای رسیدن به توافق نهائی در ماه ژوئن بار دیگر بر سر میز مذاکره بنشینند.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: