برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۴۰۷۸
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۱:۳۴
استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: بیماری یبوست به عنوان مادر بیماری‌ها شناخته شده و به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. این عارضه سردرد، کج‌خلقی، چاقی و بیماری‌های کبدی را به دنبال دارد.
غلامرضا کرد افشاری در سومین همایش تخصصی طب سنتی در رابطه با پیشگیری و مراقبت از بیماری‌ها گفت: در میان بیماری‌ها یبوست به عنوان اُم‌المرض شناخته شده است که این بیماری به دلایل مختلف مانند استرس، خوردن برخی غذاها و کاهش فعالیت ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: از دیدگاه طب سنتی باید بعد از هر وعده غذایی فضولات بدن دفع شود البته برای افراد مسن استثنا وجود دارد.

کرد افشاری در مورد دلایل ایجاد یبوست گفت: ورزش نکردن مهمترین دلیل برای ایجاد یبوست است البته گاهی انجام ورزش‌های سنگین ممکن است این عارضه را ایجاد کند.

وی افزود: تغییرات آب و هوایی نیز در ایجاد یبوست موثر است و هر منطقه تغذیه مناسب خود را می‌طلبد. مصرف برخی غذاهای خشک نیز باعث ایجاد این عارضه می‌شود.

این متخصص طب سنتی گفت: تند تند غذا خوردن باعث تشنگی در حین غذا می‌شود و همین امر منجر به یبوست می‌شود. وجود بواسیر، استفاده از داروهای مخدر، انسداد روده، وجود انگل، بیماری‌های عصبی و روانی، خشکی روده و سرطان از دیگر عوامل ایجاد یبوست است.

کرد افشاری افزود: سردرد، اضافه وزن، بوی بد دهان، کج خلقی و افسردگی، بیماری‌های کبدی و غیره از عوارض این بیماری است.

استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: برای پیشگیری از این عارضه فعالیت بدنی مرتب روزانه، پیاده‌روی، جویدن مناسب غذا، نخوردن غذا قبل از گرسنگی، با آرامش غذا خوردن، خوردن مایعات گرم و در زمان مناسب، انجام عمل دفع انجام شد توصیه می‌شود.منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: