برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۳۹۴۷
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۰۸:۰۱
یک فوق تخصص ایمونولوژی و آلرژی گفت: گرده‌افشانی گل‌ها و تغییر دما موجب بروز آلرژی‌ها و شیوع بیماری‌های ویروسی در فصل بهار می‌شود.
دکتر بهادرسلیمانی، اظهارکرد: آلرژی واکنش افراطی سیستم ایمنی بدن به عوامل مختلف است.

وی درخصوص علت ایجاد آلرژی درفصل بهار گفت: آلرژی فصل بهار که ناشی از استنشاق گرده‌های گیاهی است، یکی از شایع‌ترین آلرژی‌هاست. گرده افشانی درختان در بهار، علف‌ها و چمن‌ها در تابستان و درختچه‌ها و علف‌های هرز در فصل پاییز موجب بروز حساسیت‌های فصلی می‌شود. مبتلایان به حساسیت فصلی با شروع گرده افشانی گل‌ها و گیاهان علائم خود را نشان می‌دهند.

این پزشک متخصص ابراز کرد: در این حالت، نگهداری گلدان‌های کوچک در فضای منزل، پر پرندگان خانگی و نگهداری حیواناتی مانند جوجه اردک، گربه، سگ و غیره، بیماری را شدت می‌دهد.

سلیمانی افزود: حساسیت فصلی تنها مخصوص فصل بهار نیست، بلکه در تابستان و پاییز با خوردن برخی از میوه‌ها نظیر هندوانه، خربزه، انگور، گوجه فرنگی و توت فرنگی ممکن است آلرژی ظاهر شود.

وی با توضیح نشانه‌های آلرژی گفت: نشانه‌ها و عوارض حساسیت‌های فصلی شامل آبریزش بینی، ریزش اشک، سرفه و عطسه از جمله علائم آلرژی است که به علت مصرف داروها، مواد شیمیایی و حتی شرایط فیزیکی خاص ایجاد می‌شود.

این متخصص ایمونولوژی ادامه داد: حساسیت فصلی در چشم موجب ورم ملتحمه بهاره، در دستگاه تنفسی فوقانی باعث گرفتگی، خارش و آب ریزش بینی و در دستگاه تحتانی تنفسی موجب سرفه، خس خس و تنگی نفس می‌شود.

وی تصریح کرد: استفاده از آنتی اکسیدان‌ها مانند میوه‌ها، سبزیجات و چربی امگا 3 در وعده‌های غذایی می‌تواند تا حد زیادی به بهبود حساسیت کمک کند. مصرف روغن ماهی، میوه و سبزی از جمله اسفناج و سیب زمینی شیرین می‌تواند در کاهش حساسیت‌های آلرژیک موثر باشد.

وی تصریح کرد: افرادی که دچار حساسیت‌های فصلی هستند باید در روزهای خشکی که باد می‌وزد تا حد امکان در منزل یا سایر فضاهای بسته بمانند و از رفتن به فضای باز خودداری کنند.

سلیمانی گفت: برای این افراد بهترین زمان برای خارج شدن از منزل پس از یک بارندگی خوب است؛ چراکه باران گرده‌های موجود در هوا را می‌شوید.

وی در پایان گفت: افرادی که حساسیت‌های فصلی دارند باید کارهای باغ‌داری و گل کاری خود را به زمان پس از گرده افشانی و بعد از پایان فصل آلرژی موکول کنند.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: