برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۳۰۴۷
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۳:۳۱
برخي مطالعات نشان مي دهد، سلامت پوست در گرو تأمين مواد مغذي موردنياز آن است.
با اصلاح برنامه غذايي مي توان روند پيري را به تأخير انداخت و از چين و چروک پوست جلوگيري کرد. در ادامه مطلب به برخي مواد غذايي مفيد براي مقابله با روند پيري و حفظ سلامت پوست اشاره مي شود.

گوجه فرنگي

اين ماده غذايي سرشار از ويتامين C است که در ايجاد کلاژن کمک مي کند و باعث حفظ انعطاف پذيري پوست مي شود. ليکوپن موجود در آن از پوست در برابر آسيب هاي UV محافظت مي کند و عملکرد سيستم عروقي را نيز بهبود مي دهد. با ۶هفته مصرف منظم گوجه فرنگي روند گردش خون بهبود مي يابد و پوست شاداب مي شود.

ميوه هاي توتي

اين ميوه ها حاوي فلاوانوييد، پلي فنولز، ويتامين ها و پروبيوتيک و انواع مختلف آنتي اکسيدان هاست که با راديکال هاي آزاد مقابله مي کند. اگر نگران تأثير محيط از جمله آلودگي هوا يا آب روي پوست خود هستيد، مصرف ميوه هاي توتي را افزايش دهيد. اين ميوه ها در بازسازي سلول ها موثر است.

چاي سبز

چاي سبز حاوي آنتي اکسيدان و ماده شيميايي به نام EGCG است که به رشد سلول ها کمک مي کند و براي پوست بسيار مفيد است.

ماست و کفير

براي مقابله با قرمزي پوست و آزردگي آن، مواد غذايي حاوي پروبيوتيک مانند ماست به برنامه غذايي خود اضافه کنيد. باکتري هاي مفيد براي پوست در اين نوع مواد غذايي، از پوست محافظت مي کند. سعي کنيد از محصولاتي با بالاترين تراکم پروبيوتيک استفاده کنيد از جمله کفير. پروبيوتيک ها، التهاب پوستي و استرس اکسيداتيو را کاهش مي دهد و ناراحتي هايي مانند آکنه و پسوريازيس، را بهبود مي دهد.

ماهي

اگر پوست شما بسيار خشک است، مواد غذايي حاوي چربي هاي سالم به برنامه غذايي تان اضافه کنيد. اين مواد غذايي، پوست را از داخل و بيرون مرطوب نگه مي دارد. سالمون به ويژه سالمون وحشي و ساردين غني از اسيدهاي چرب امگا۳ است.

مغز ميوه

امگاي موجود در مغزهاي ميوه براي پوست بسيار مفيد است. به عنوان مثال بادام حاوي ويتامين E است که داراي خاصيت ضدالتهابي است که ناراحتي هايي چون آکنه، پسوريازيس و اگزما را برطرف مي کند. گردو نسبت به تمامي مغزهاامگا۳ بيشتري دارد. بادام، فندق و بادام زميني نيز داراي امگا۳است که در صورت مصرف به اندازه براي بدن و پوست مفيد است.

عسل

اگر هوس چيزي شيرين کرده ايد، عسل را جايگزين قندهاي ديگر کنيد. عسل خاصيت ضدويروسي و آنتي اکسيدان دارد. اگرچه شيرين است اما مانند قند معمولي باعث التهاب در بدن و پوست نمي شود. عسل به قدري براي پوست مفيداست که حتي مي توان از آن به عنوان ماسک صورت استفاده کرد.

آواکادو

همانند مغز ميوه و ماهي، آواکادو داراي چربي مفيد است. گلوتاتيون موجود در آن خاصيت ضدپيري دارد و اغلب مصرف آن براي سم زدايي از بدن توصيه مي شود. با دفع سموم از بدن گلوتاتيون علاوه بر رفع کردن آکنه و چين و چروک، باعث کند شدن رشد برخي از توده هاي سرطاني نيز مي شود.

منبع: سلامت نیوز
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: