برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۲۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۲:۰۱
شیرینی‌ها دو نوع اصلی «خشک» و «تر» دارند. از معروف‌ترین شیرینی های خشک می‌توان به شیرینی زبان، کشمشی، و از شیرینی ‏های تر به شیرینی خامه‏ ای و رولت اشاره کرد.
 شیرینی‌ها دو نوع اصلی «خشک» و «تر» دارند. از معروف‌ترین شیرینی‌های خشک می‌توان به شیرینی زبان، کشمشی، دانمارکی و مربایی و از شیرینی‏های تر به شیرینی خامه‏ ای و رولت اشاره کرد.

شیرینی های تر، دوره ماندگاری کوتاهی دارند و باید حتما در یخچال نگهداری شوند زیرا رطوبت بالایی دارند و در ترکیب آنها از تخم‏مرغ و خامه استفاده می‏شود. با توجه به اینکه سطح آلودگی میکروبی در تخم‏مرغ و خامه بالاست، شیرینی تر باید هرچه سریع‏تر مصرف شود.

اگر این شیرینی بیش از یکی، دو ساعت بیرون از یخچال بماند، نباید آن را مصرف کرد زیرا احتمال بالای اضافه شدن آلودگی میکروبی و چربی آن، احتمال مسمومیت را به‏خصوص در کودکان، سالمندان، خانم?های باردار، بیماران دچار نقص سیستم ایمنی و کسانی که دچار بیمارهای زمینه?ای مثل دیابت هستند، افزایش می‏دهد. مدت ماندگاری شیرینی تر در یخچال ۲۴ تا ۴۸ ساعت است.

اما مدت نگهداری شیرینی خشک به دلیل اینکه رطوبت کمتری دارد، بیشتر از شیرینی تر است و حتی می‏توان آن را ۲-۱ هفته بیرون از یخچال، البته در جای خنک یا به مدت یک ماه در فریزر نگهداری کرد.

این واقعیت را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که هر چقدر مدت زمان نگهداری شیرینی خشک کوتاه‏تر باشد، بهتر است زیرا احتمال اکسیدشدن روغنی که در تهیه آن به کار رفته، در طولانی‏مدت افزایش پیدا می‌کند بنابراین شیرینی را به اندازه ای بخرید که در مدت کوتاهی مصرف شود.

یکی از روش‏‏ها ‏برای افزایش مدت ماندگاری شیرینی ، به‏ خصوص شیرینی‌های عید، قرار دادن آنها در ظروف دردار به صورت ردیفی است.

برای جلوگیری از چسبیدن شیرینی ‏ها به یکدیگر و خردشدنشان نیز می‏توانید ورقه‏ای از کاغذ روغنی بین ردیف‏های بالا و پایین قرار دهید و در ظرف را ببندید و آن را در یخچال بگذارید(برای مدت کوتاه) تا شیرینی تازه‏تر بماند.

هرچند مصرف شیرینی خشک کهنه باعث مسمومیت نمی‏شود اما علاوه بر اینکه تازگی خود را از دست می?دهد، به دلیل اکسیدشدن روغن در تمام گروه‏های سنی، می‏تواند حداقل بروز مشکلات گوارشی را در پی داشته باشد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: