برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۲۷۳۴
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۸
مقامات امنیتی عراق اعلام کردند که اعضای داعش به وسیله سلاح شیمیایی و بمب‌های حاوی "گاز سمی کلر"، مسیرهای منتهی به تکریت را بمب‌گذاری کرده‌اند که این مساله سسب کندی پیشروی نیروهای مردمی شده است
 نسیم: دولت سوریه از دو سال پیش تاکنون بارها درباره دستیابی گروه‌های تروریستی مانند جبهه النصره و داعش به سلاح شیمیایی هشدار داده است ولی کشورهای غربی با تکذیب این هشدارها، دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرده بودند.

نظامیان عراقی با پشتیبانی نیروهای مردمی و عشایر عراق در بسیاری از جبهه‌های درگیری در عملیات آزادسازی تکریت پیشرفت داشتند اما در برخی از گزارش‌های نظامی محرمانه گفته شده که داعش در بمب‌های کار گذاشته در مسیر حرکت ارتش عراق از گاز سمی کلر استفاده کرده است.این درحالی است که حمله هوایی اخیر جنگنده‌های ائتلاف به مواضع ارتش عراق و شهادت ۲۲ نظامی عراقی و در پی آن پیشروی داعش در منطقه "الکرمه" در غرب الرمادی که سه روز پیش توسط ارتش عراق پاکسازی شده بود سوالات بی شماری را درباره جدیت ائتلاف ضد داعش در مبارزه با این گروه تروریستی و نتیجه بخش بودن حملات هوایی این ائتلاف علیه داعش مطرح کرده است.

با وجود تمام مشکلات، دولت عراق همچنان به حمایت نظامی و انسانی از عملیات آزادسازی تکریت ادامه می‌دهد و در همین راستا، وزیر دفاع عراق با بازدید از جبهه‌های نبرد علیه داعش گفت: طی ۲۴ ساعت آینده تکریت را از وجود عناصر داعش پاکسازی خواهیم کرد.

همچنین اتاق فرماندهی مشترک ارتش عراق و نیروهای مردمی از سیطره کامل نیروهای خود بر منطقه صنعتی "قادسیه"، مرکز فرماندهی امنیتی صلاح الدین، بیمارستان تکریت و منطقه "العوجه الجدیده"، حی الدیوم و هیاکل در چهار جهت تکریت خبر دادند.

 اما مسإله اصلی از جای شروع شد که شبکه بی‌بی‌سی، ویدیویی را که نیروهای امنیتی عراق ضبط کرده بودند، منتشر کرد. در این ویدیو، نیروهای ارتش عراق اعلام کردند که داعش در کنار بمب‌های کار گذاشته شده در تکریت یک منبع پلاستیکی حاوی مایع گاز کلر را قرار داده تا بلافاصله بعد از انفجار گاز شیمیایی در هوا پخش شود.

 "حیدر الطاهر"، فرمانده یگان تخریب ارتش عراق در تکریت در گفتگو با این شبکه خبری گفت تا کنون ده‌ها بمب حاوی ماده شیمیایی کلر را خنثی کرده ایم ولی داعش در حال تلاش برای استفاده از این گاز در خمپاره ها و موشک های دست‌ساز است تا بتواند تجمع نظامیان عراقی را هدف قرار دهد این اولین بار نیست که گزارش‌هایی درباره استفاده داعش از گاز کلر در میدان نبرد منتشر می‌شود. پیش از این گروه تروریستی جبهه النصره اعلام کرده بود که داعش در استان ادلب از گاز کلر برای مقابله با تروریست‌های جبهه النصره استفاده کرده بود که بر اثر آن تعدادی از عناصر این گروه کشته یا مسموم شده بودند.

از سوی دیگر، سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق از وجود مستنداتی درباره استفاده داعش از گاز کلر در مقابله با نظامیان پیشمرگه در شمال عراق سخن به میان آورد و اعلام کرد؛ طی چند روز آینده مستندات خود را برای سازمان‌های بین المللی ارسال خواهیم کرد.

این درحالی است که دولت سوریه از دو سال پیش تاکنون بارها درباره دستیابی گروه‌های تروریستی مانند جبهه النصره و داعش به سلاح شیمیایی هشدار داده است ولی کشورهای غربی با تکذیب این هشدارها، دولت سوریه را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرده بودند. اتهام غربی‌ها به دولت بشار اسد در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی تا جایی بالا گرفت که ارتش ایالات متحده در آستانه تهاجم نظامی به این کشور نیز قرار گرفت اما بنا به دلایلی، این عملیات لغو شد.

ارتش عراق پیش از این اعلام کرده بود که عملیات پیشروی به سمت مرکز تکریت به دلیل بمب‌های کنار جاده‌ای و وجود تک تیراندازان داعش با کندی پیش می‌رود و ارتش عراق قصد ندارد با وجود تهدید‌های موجود، عجله‌ای برای آزادسازی از خود نشان دهد. وزیر دفاع عراق نیز در اظهاراتی اعلام کرد؛ مهمترین موضوع در آزادسازی تکریت جلوگیری از تلفات انسانی در مقابله با داعش است؛ ما محاصره تکریت را کامل کرده‌ایم و هیچ عجله‌ای برای پایان سریع عملیات در این شهر نداریم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: