برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۲۰۶۲
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۵
شورای امنیت پیش‌نویس قطعنامه آمریکا درباره محکومیت استفاده از گاز کلر در جنگ سوریه و ضرورت برخورد با خاطیان بر اساس بند هفتم منشور سازمان ملل را تصویب کرد.
  14 کشور عضو شورای امنیت از جمله روسیه به پیش‌نویس قطعنامه آمریکا در خصوص محاکمه طرف‌هایی که با استفاده از گاز کلر در جنگ سوریه دست به حملاتی زده‌اند، رای مثبت دادند. در این قطعنامه از هیچ یک از طرف‌های درگیر در جنگ سوریه به عنوان استفاده‌کننده از گاز کلر نامی برده نشده است.

در جلسه روز گذشته شورای امنیت تنها ونزوئلا به این پیش‌نویس رای ممتنع داد و دلیل آن را این دانست که این قطعنامه راه را برای اعمال "اقدامات خطرناک" بازخواهد کرد. ونزوئلا بیم آن دارد که سناریو لیبی در سوریه نیز تکرار شود.

پیشتر و در جریان انقلاب لیبی روسیه اشتباه مشابهی انجام داد و با قطعنامه پیش‌نهادی غربی‌ها که بر اساس بند هفتم منشور سازمان ملل تنظیم شده بود، رای مثبت داد و همین امر باعث شد که چندی بعد نیروهای ناتو برای نابودی ارتش و تاسیسات نظامی قذافی به شکل مستقیم وارد عمل شوند. روسیه از رای مثبت خود به این قطعنامه همواره به عنوان یک اشتباه یاد می‌کند.

براساس این قطعنامه در صورتی که هریک از طرفین درگیر بار دیگر از مواد شیمیایی به ویژه گاز کلر در جنگ استفاده کنند، شورای امنیت می‌تواند برای مجازات عامل حمله براساس بند هفتم منشور سازمان ملل دست به اقداماتی از جمله تحریم یا استفاده از گزینه نظامی بزند.

کمیته حقیقت یاب وابسته به سازمان منع تسلیحات شیمیایی اعلام کرد است که در سال 2014 در جنگ سوریه به مرات از گاز کلر استفاده شده است. در این گزارش به عامل این حملات اشاره‌ای نشده است اما تلاش شده تا هم دولت و هم مخالفان سوری را به شکل غیر مستقیم متهم جلوه دهد.

منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: