برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۱۸۴۰
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۰
رییس دانشگاه فنی و حرفه‌یی با تاکید بر این که بیش از 80 درصد رشته‌های دانشگاه‌های علمی – کاربردی و فنی و حرفه‌ای جذب بازار کار می‌شوند، گفت: در دنیا 10 تا 15 درصد از فارغ‌التحصیلان مقاطع پایین در مقاطع بالاتر تحصیل می‌کنند ولی در کشور ما مقاطع کاردانی در حال محو شدن است.
  دکتر مسعود شفیعی در هجدهمین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه ملی با بیان این که صنعت باید نیازهای خود را اعلام و دانشگاه‌ها پاسخگوی رفع این نیازها باشند، افزود: در صورتی که این اتفاق شکل بگیرد حرکت برای توسعه ملی آغاز خواهد شد.

وی با بیان این که عرضه محوری بخشی از وظایف دانشگاه است، اظهار داشت: در این نقش دانشگاه‌ها اقدام به تربیت نیروی انسانی خواهند کرد ولی در بخش تقاضا محوری که ارتباط صنعت با دانشگاه است لازم است تا صنعت به سراغ دانشگاه‌ها بیاید.

شفیعی با اشاره به برخی از بحران‌های پیش روی کشور خاطرنشان کرد: در زمان‌هایی چون دفاع مقدس، اعمال تحریم‌ها و افزایش قیمت دلار شاهد خواهیم بود که صنعت به سراغ دانشگاه‌ها برای رفع نیازهای خود می‌رود.

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌یی با تاکید بر این که ایران سهم ناچیزی از بازار جهانی فناوری را دارد، یادآور شد: ولی در مقابل سهم ایران در تولید علم و تولید مقالات زیاد است و این به معنای آن است که دانشگاه‌ها به لحاظ عرضه محوری نقش مهمی دارند ولی در تقاضامحوری نقش خود را به خوبی ایفا نکرده‌اند.

وی تربیت نیروی انسانی و انجام کارهای تحقیقاتی را از وظایف اصلی دانشگاه‌ها ذکر کرد و یادآور شد: این در حالیست که نیروهایی که در دانشگاه‌ها تربیت می‌شوند حساب شده و در راستای ماموریت‌های کشور نیست.

وی با اشاره به صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها و فارغ‌التحصیلان بیکار اظهار داشت: اگر فارغ‌التحصیلان در بازار کار جایگاهی نداشته باشند اقتصاد دانش بنیان نیز جایگاهی نخواهد داشت.

رییس دانشگاه فنی و حرفه‌یی اضافه کرد: در دنیا 10 تا 15 درصد فارغ التحصیلان مقاطع پایین در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل می‌دهند ولی در کشور ما حدود 17 تا 20 درصد فارغ‌التحصیلان کاردانی مایل به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر هستند و این روند موجب محو شدن مقاطع کاردانی در کشور خواهد شد.

شفیعی با اشاره به اقدامات اخیر شورای گسترش برنامه‌ریزی آموزش عالی در این زمینه خاطرنشان کرد: با برنامه‌ریزی‌های این شورا جلو توسعه‌های نه چندان جذاب گرفته می‌شود.

شفیعی با بیان این که بیش از 80 درصد فارغ التحصیلان دوره‌های فنی و حرفه‌یی و علمی – کاربردی جذب بازار می‌شوند، ادامه داد: این در حالیست که با خالی ماندن صندلی دانشگاه‌ها، دانشگاه‌ها اقدام به جذب فارغ‌التحصیلان دوره‌های هنرستان‌ها می‌کنند و این در حالیست که این فارغ التحصیلان دروس نظری را نگذرانده‌اند.

وی با اشاره به ایجاد دوره‌های مختلف و پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد یادآور شد: ایران برای توسعه نیاز به یک مدل ملی دارد.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: