برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۱۸۳۴
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۹
وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل و همچنین رایزنی و گفت‌وگو با همتای آمریکایی درباره برنامه هسته‌ای ایران صبح امروز به همراه تیم مذاکره کننده هسته‌ای راهی سوئیس شد.
 محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در رأس تیم مذاکره کننده هسته‌ای به منظور شرکت در دور جدید رایزنی‌های هسته‌ای صبح امروز (دوشنبه) راهی سوئیس شد.
 
علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در این دور از رایزنی‌ها در مونترو سوئیس حضور دارد.
 
ظریف قرار است امروز (دوشنبه) در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو حضور یافته و ضمن ایراد سخنرانی در این نشست، در حاشیه آن با برخی مقامات شرکت کننده به گفت‌وگو بپردازد.
 
ظریف در حاشیه این نشست با سرگئی لاوروف همتای روس خود و وزیر خارجه هلند دیدار و با کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز ملاقات و گفت‌وگو می‌کند.
 
سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وزیر خارجه و حمید بعیدی‌نژاد مدیرکل سیاسی و امور بین‌الملل وزارت خارجه به همراه دیگر اعضای تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیز راهی مونترو سوئیس شدند و قرار است رایزنی‌های معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا به ریاست عراقچی،‌روانچی و وندی شرمن و با حضور هلگا اشمیت معاون فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ظهر امروز (دوشنبه) در مونترو برگزار شود.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پس از ژنو راهی مونترو می‌شود و قرار است عصر امروز (دوشنبه) با جان کری همتای آمریکایی خود در این شهر بر سر یک میز به گفت‌وگو بنشیند.
 
قرار است چهاردهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بین ایران و شش کشور روز پنجشنبه 14 اسفند ماه در شهر مونترو برگزار شود.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه آمریکا، جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز امروز (دوشنبه) برای شرکت در بیست و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل به ژنو سفر کند و از آنجا عازم مونترو سوئیس می‌شود تا در آنجا با «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کند.
 
براساس این گزارش، «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی و عضو ارشد تیم مذاکره‌ کننده آمریکا در گروه 1+5 به همراه تیم مذاکره‌کننده آمریکا قرار است روز دوشنبه (فردا، 2 مارس) عازم مونترو شود و ظهر با عراقچی و روانچی معاونان وزیر خارجه ایران در خصوص موضوع هسته‌ای ایران به رایزنی خواهد پرداخت.
 
وزارت خارجه آمریکا گزارش کرد که «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا نیز به درخواست جان کری به مونترو سفر می‌کند تا به مذاکرات بپیوندد.
 
طبق این گزارش، لیست کامل هیأت آمریکا که قرار است به مونترو سفر کنند، شامل: «جان کری»، «ارنست مونیز»، «وندی شرمن» «رابرت مالی» مدیر ارشد شورای امنیت ملی آمریکا در امور مربوط به ایران، عراق و کشورهای خلیج فارس، «جیمز تیمبی» مشاور ارشد معاون وزیر خارجه آمریکا در امور مربوط به کنترل تسلیحات و امنیت بین‌الملل، «پائول اروین» مدیر عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای شورای امنیت ملی آمریکا، «کریستوفر بکی‌میر»، معاون هماهنگ‌کننده سیاست تحریم‌های وزارت خارجه آمریکا، «کوین ویال» مدیر دفتر پادمان‌های بین‌المللی هسته‌ای سازمان ملی امنیت هسته‌ای وزارت انرژی آمریکا، «فلیشا سوئیندلز» مشاور ارشد سیاست تحریم‌ها از دفتر کنترل دارایی خارجی از وزارت خزانه‌داری آمریکا، « نیوول هایسمیت» معاون مشاور قانونی وزارت خارجه آمریکا، «مارک اپلتون» مشاور ویژه وزیر انرژی آمریکا و «جولیا جاکوبی» دستیار ویژه معاون وزیر خارجه آمریکا می‌شود.
 
ایران و آمریکا در ادامه رایزنی‌های هسته‌ای پس از تمدید هفت ماهه توافقنامه ژنو از روز جمعه اول اسفند ماه به مدت چهار روز در سطح معاونان و سپس وزرا در شهر ژنو با یکدیگر به گفت‌وگو پرداختند که در این دور از گفت‌وگوها علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا نیز حضور داشتند.
 
طرفین توافق کردند که دوشنبه 11 بهمن ماه گفت‌وگوهای خود را از سر بگیرند.
 
شهر ژنو همچنین میزبان یازدهمین، دوازدهمین و سیزدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای ایران و شش کشور در سطح معاونان در اواخر آذر ماه، اواخر دی ماه و همچنین سوم اسفند ماه سالجاری بود.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی