برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۱۲۲۹
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۱
وزیر امور خارجه کشورمان در پایان مذاکرات ژنو گفت: طرف های مذاکره حتما می دانند که اگر به حقوق مردم احترام گذاشته نشود و دستاوردهای فنی نادیده گرفته شود توافقی در کار نخواهد بود.
به گزارش هشت صبح، محمد جواد ظریف در پایان مذاکرات ژنو درباره اظهارات جان کری در لندن افزود: ما در مذاکرات نشانه ای از این اظهارات ندیدیم و البته واضح است که هر طرفی که احساس کند منافع ، دیدگاه و اهدافش مورد توجه قرار نمی گیرد، این امکان وجود دارد که از مذاکرات خارج شود. وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به واحدمرکزی خبر با بیان اینکه اگر طرف امریکایی بخواهد از ترفند فشار استفاده کند اثر منفی خواهد گذاشت، گفت: قصد ترک مذاکرات را نداریم.

وی با تاکید براینکه ایران برای رسیدن به راه حل نهایی آمادگی دارد افزود: ما به دنبال راه حلی هستیم که حقوق مردم ایران به طور کامل به رسمیت شناخته شود و طرف های مذاکره حتما می دانند که اگر به حقوق مردم احترام گذاشته نشود و دستاوردهای فنی نادیده گرفته شود توافقی در کار نخواهد بود.

ظریف با تاکید براینکه ما قصد ترک مذاکرات را نداریم گفت: ما در چارچوب های بین المللی و با اراده سیاسی برای رسیدن به نتیجه وارد مذاکره شده و گرفتار بازی های رسانه ای نشده ایم و نخواهیم شد.

وی افزود: ما برای اهداف سیاسی خودمان وارد مذاکرات شده ایم نه برای اهداف دیگران. ظریف درباره اینکه ایا قضاوت درباره نتایج گفتگوها همچنان زود است گفت: تا زمانی که به نتیجه قطعی و نهایی نرسیم قضاوت همچنان زود است زیرا این گونه مذاکرات با یک جمله ممکن است به بن بست کشیده شود و یا از بن بست خارج شود باید صبر کرد و توافق در جزییات هم حاصل شود.

وی درباره تمدید احتمالی مذاکرات گفت: به تمدید فکر نمی کنیم زیرا معتقدیم تمدید مذاکرات به نفع هیچ کس و به نفع حل موضوعات هم نیست.
وزیر خارجه کشورمان گفت: باید در همه جزییات به توافق برسیم زیرا درباره کلیات توافق وجود دارد.

ظریف با بیان اینکه این جزییات است که وقت مذاکره کنندگان را گرفته است افزود: اگر نتوانیم در جزییات به توافق برسیم بسیار سخت است که بتوانیم درباره یک توافق صحبت کنیم.

وی درباره انتشار خبری در برخی رسانه های غربی درباره توافق در کلیات در این دوره نشست ژنو گفت: توافق جزیی و کلی نخواهیم داشت بلکه معتقدیم باید توافق همزمان پیش برود البته ما در یک لحظه نمی توانیم درباره همه موضوعات توافق کنیم بنابراین لازم است که موضوعات را تک تک جلو ببریم و الان هم داریم همین کار را انجام می دهیم .

وزیر خارجه کشورمان افزود: درباره برخی موضوعات گام هایی رو به جلو برداشته شده است ولی در نهایت توافق به صورت یک مجموعه جزییات و نکات ریز خواهد بود.

در پایان دور اخیر مذاکرات هسته‌ای در ژنو، محمد جواد ظریف اعلام کرد: تصمیم گرفتیم هفته آینده مجددا در حاشیه اجلاس شورا حقوق بشر در ژنو این گفتگوها را ادامه دهیم.

بیست و هشتمین جلسه شورای حقوق بشر دوم تا بیست و هفتم مارس - یازدهم اسفند تا هفت فروردین - در ژنو برگزار می‌شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: