برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۰۸۲۷
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۰:۳۵
بر طبق جدیدترین ویرایش رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا (Best Global Universities) که توسط یو.اس. نیوز منتشر می‌شود، دانشگاه تهران، با کسب ۳۴.۸ امتیاز توانست در رتبۀ اول ملی، رتبۀ ۵۲ آسیا، و رتبۀ ۳۶۰ جهان قرار گیرد.
پايگاه رسمي دانشگاه تهران نوشت: س از دانشگاه‌ تهران، دانشگاه‌های صنعتی شریف و صنعتی اصفهان به ترتیب رتبه‌های دوم و سوم ملی و 377 و 472 بین‌المللی را به خود اختصاص دادند.

رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا جهت ارائه درکی بهتر از چگونگی مقایسۀ دانشگاه‌ها در سراسر دنیا ارائه شده است.

با توجه به افزایش دانشجویانی که قصد ادامۀ تحصیل در کشورهای خارجی را دارند، رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا - که بویژه بر اشتهار و پژوهش‌های دانشگاهی مؤسسه‌ها به طور کلی تمرکز دارد - می‌تواند به دانشجویان در انتخاب دانشگاه‌های مدنظرشان کمک کند.

رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیا به رتبه‌بندی 500 دانشگاه برتر از 49 کشور جهان پرداخته است.

اولین گام در این رتبه‌بندی، که توسط پایگاه این‌ سایت (InCites) (یکی از محصول‌های مؤسسۀ تامسون رویترز) 750 دانشگاه را برای سنجش انتخاب کرده و در میان این 750 دانشگاه رتبۀ 500 دانشگاه اول فهرست را به صورت عمومی منتشر می‌کند.

برای آنکه دانشگاهی در میان این 750 نمونه قرار گیرد، ابتدا باید جزء 200 دانشگاه برتر نتایج پیمایش اشتهار جهانی مؤسسۀ تامسون رویترز باشد. سپس، 200 دانشگاه برتر فهرست مؤسسه‌های دارای بیشترین انتشارات در پنج سال اخیر رتبه‌بندی شده و با فهرست 200 دانشگاه مشهور مقایسه می‌شود.

گام دوم محاسبۀ رتبۀ دانشگاه‌ها بر اساس 10 شاخص اصلی نظام رتبه‌بندی بهترین دانشگاه‌های دنیاست، که توسط یو.اس. نیوز طراحی شده است. این شاخص‌ها شامل اشتهار پژوهشی جهانی، اشتهار پژوهشی منطقه‌ای، انتشارات، تأثیر استنادی نرمال‌ شده، کل استنادها، تعداد انتشاراتی که در میان 10 درصد اول رکوردهای پراستناد هستند، درصد انتشاراتی که در میان 10 درصد اول رکوردهای پراستناد هستند، همکاری بین‌المللی، تعداد فارغ‌التحصیلان دکتری و نسبت فارغ‌التحصیلان دکتری به اعضای هیئت علمی دانشگاه مي‌شود.

تمامی اطلاعات علم‌سنجی مورد نیاز این نظام برای رتبه‌بندی دانشگاه‌های دنیا از طریق پایگاه‌های علم‌سنجی وب آو نالج و مؤسسۀ تامسون رویترز - یکی از مهمترین پایگاه‌ها در این زمینه - تأمین می‌شود.

همچنین دانشگاه تهران توانسته است در سه حوزۀ فنی مهندسی، علوم کشاورزی و علوم مواد به ترتيب رتبه‌های 56، 76 و 100 بین‌المللی شود.منبع: تابناک
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها