برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۰۴۱۰
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۹:۵۶
المیادین گزارش داد؛ گروه داعش از داخل در حال فروپاشی است و نقشه مناطق تحت کنترل داعش در عراق و سوریه در حال کوچک شدن است
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، گروه داعش به رغم پیشروی های اخیرش در لیبی، در عراق و سوریه تضعیف شده و پایه های تخت ابو بکر البغدادی متزلزل شده است.

 نیروهای بسیج مردمی و کردها در عراق به اطراف موصل رسیده اند در حالی که گروه داعش از داخل در حال فروپاشی است.

عمر کاید گزارشگر این شبکه در گزارشی در این زمینه گفت، نقشه مناطق تحت کنترل داعش در عراق و سوریه در حال کوچک شدن است. اخیرا این گروه از شهر عین العرب سوریه عقب نشینی کرد. سلطه این گروه بر استان نینوا با از دست دادن دو منطقه زمار و سنجار و رسیدن نیروهای کرد و نیروهای دولت به فاصله 40 کیلومتری شهر موصل مرکز این استان متزلزل شده است. اما اطلاعات رسیده حاکی از مسائل خطرناک تری است. اختلافات در داخل این گروه تروریستی رو به افزایش است و نشانه ها حاکی از وجود حالت فروپاشی ساختار و قدرت داخلی آن است.

در دو ماه گذشته ائتلاف بین المللی فرماندهان مهم داعش در موصل را کشته است که مهمترین آنها رضوان الحمدونی وزیر صنایع نظامی این گروه و والی موصل و همچنین رافع المشهدانی و شهاب اللهیبی است. نیروهای ائتلاف همچنین توانستند ابو طالوت فرد منصوب شده به جانشینی والی موصل را نیز به هلاکت برسانند. این ها ضربات دردناکی است که موجب نگرانی گسترده داخلی در قبال حجم خسارات وارده به ساختار به ویژه سرکردگان عرب و محلی این گروه شده است.

این اختلافات منجر به وقوع اختلاف و شکافی بزرگ در بدنه این گروه به ویژه پس از افزایش احساس نگرانی در مقابل فرماندهانی شده است که قبلا عضو حزب بعث بوده اند. وقوع این وقایع متوالی، نشان می دهد که این جناح ممکن است پیش از اقدام فرماندهان عرب به از بین بردن آنها، دست به اقدامات پیشدستانه بزند.

 در هفته های گذشته، شعارهایی بر روی دیوارهای این مناطق نوشته شده است که در آنها وعده انتقام گیری از داعش داده شده و این گروه، به عنوان گروهی بیگانه و غیراسلامی توصیف شده است. شهر موصل نیز شاهد درگیریهای محدود و عملیات تیراندازی گاه و بیگاه به سوی اعضای کادر رهبری داعش بوده است.

این شکاف سازمانی همچنین روی خزانه داعش هم بازتاب و تاثیر داشته است. همین مسئله این گروه را ناگزیر از وضع مالیات های بیشتر و ارسال نامه هایی برای همه مناطق و درخواست خالی کردن منازل و مصادره اموال موجود در آنها و به فروش رسانیدن آن اموال در بازار موصل و واریز کردن درآمد حاصله به خزانه داعش کرده است.

اما اقدامات نظامی هم میزان خسارات وارد شده به این گروه را نشان می دهد. این گروه در روز 24 ماه ژانویه گذشته با صدور بخشنامه ای دستور داد 50 درصد از نیروهای دفاتر محاسباتی، مالی، اقتصادی و آموزشی به جبهه های جنگ اعزام شود. منابع آگاه گفتند بسیاری از این افراد به اماکن نامعلوم گریخته اند.روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: