برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۰۳۷۸
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۳
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به کاهش ارزش پول گفت: پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی در سال ۸۹ در زمانی آغاز شد که دلار، ۱۲۰۰ تومان بود و اکنون با دلار ۳۵۰۰ تومانی ارزش واقعی این ۴۵ هزار تومان به اندازه ۱۰ هزار تومان سال۸۹ است.
 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به کاهش ارزش پول گفت: پرداخت یارانه ۴۵ هزار تومانی در سال ۸۹ در زمانی آغاز شد که دلار، ۱۲۰۰ تومان بود و اکنون با دلار ۳۵۰۰ تومانی ارزش واقعی این ۴۵ هزار تومان به اندازه ۱۰ هزار تومان سال۸۹ است.

هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی شب گذشته در گفتگوی ویژه خبری به عنوان مخالف کلیات لایحه بودجه سال 94 گفت: بر اساس ماده یک قانون محاسبات عمومی، مهمترین ویژگی بودجه ، تبعیت کمی و کیفی آن  از برنامه پنجم توسعه است .

وی با بیان اینکه بودجه  سال 94 بر مبنای بودجه ریزی عملیاتی نیست، افزود: مهمترین مسئله  ، بودجه  ریزی عملیاتی است و باید بهره وری در بودجه دیده شود .

قوامی گفت: قطع وابستگی بودجه به نفت در سال پایانی برنامه پنجم توسعه نکته  مهم دیگری است که باید به آن توجه داشت .

وی افزود: اکنون باید سهم صندوق توسعه ملی  از درآمدهای نفتی 34 درصد باشد در حالی که  الان 20 درصد شده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  اینها نشان  می دهد بودجه  سال 94 تبعیت کمی و کیفی  با برنامه پنجم توسعه ندارد.

وی گفت: در بودجه سال  94 ، ده هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت گذاشته شده است  در حالی که بانکها  22 درصد سود می دهند و با این شرایط کسی نمی رود  اوراق مشارکت بخرد و در نتیجه دچار کسری بودجه پنهان می شویم .

قوامی افزود: باید ماده 215 برنامه پنجم توسعه رعایت شود که در بودجه سال 94 رعایت نشده است.

وی ادامه داد: متاسفانه  از زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هیچ کدام از دولت ها، منابعی را که باید به تولید اختصاص داده می شد، اختصاص ندادند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: هدف اصلی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، کمک به واحدهای تولیدی و نوسازی ماشین آلات برای کاهش مصرف انرژی بود .

قوامی گفت: با توجه به اینکه پرداخت یارانه ها در سال 94 با کسری منابع مواجه خواهد شد لذا دولت فرصت کمک به تولید را نخواهد داشت  .

وی با اشاره به افزایش تورم و کاهش ارزش پول افزود: پرداخت یارانه 45 هزار تومانی در سال 89 در زمانی آغاز شد که دلار، 1200 تومان بود و اکنون با دلار 3500 تومانی ارزش واقعی این 45 هزار تومان به اندازه 10 هزار تومان سال 89 است بنابراین این یارانه کمک چندانی به مردم نمی کند و نیاز تولید را هم برآورده نمی کند .

قوامی با بیان اینکه حدود 300 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم گفت: معمولا افراد پردرآمد در تور مالیاتی دولت قرار  نمی گیرند  و تنها افراد کم درآمد مانند کارمندان در تور مالیاتی دولت هستند.

وی در پایان سخنان خود از مردم خواست در این شرایط سخت اقتصادی دولت و مجلس شورای اسلامی را یاری کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی افزود: تلاش همه از جمله دولت و مجلس  فائق آمدن بر مشکلات است اما نباید از مشکلات  ساختاری بودجه چشم پوشی کنیم.

قوامی تاکید کرد: بودجه باید با اهداف برنامه پنجم توسعه همخوانی داشته باشد.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: