برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۰۳۱۴
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۵:۰۰
رییس چهارمین همایش کشوری سوختگی گفت: بر اساس استانداردهای جهانی هر بیمار سوخته با یک اتاق و دو پرستار باید درمان شود، اما متاسفانه در ایران چنین استانداردی وجود ندارد و به همین جهت مشکلات عفونت بعد از سوختگی علت اصلی مرگ و میر بیماران سوخته است.
دکتر فرهاد حافظی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این خبر گفت: بیشتر سوختگی‌ها و مرگ و میر در بیمارستان‌های سوختگی به خاطر عفونت‌های بعد از سوختگی است و اشکال ما این است که بیمارستان‌هایمان از نظر بیمار شلوغ است، مریض‌های خیلی زیادی بستری هستند و تعداد اتاق‌های ایزوله که بتوانیم خدمات به بیماران ارایه دهیم کم است.

وی گفت: براساس استانداردهای جهانی هر بیمار سوخته با یک اتاق و دو پرستار باید درمان شود، اما متاسفانه در ایران چنین استانداردی وجود ندارد و به همین جهت مشکلات عفونت بعد از سوختگی علت اصلی مرگ و میر بیماران سوخته است.

وی گفت: بهترین راهکار معمولا پیشگیری است و برای جلوگیری از عفونت‌های بعد از سوختگی، لازم است تعداد تخت‌های بیمارستان‌های بزرگ سطح کشور اضافه شود. در یک بیمارستان با تعداد بیماران بیشتر از حد استاندارد انتقال عفونت‌ها را به یکدیگر زیادتر می‌کند و مرگ و میر را بالا می‌برد و لازم است از این کار جلوگیری کنیم و با ایجاد شرایط استاندارد خدمات بهتری را به بیماران دهیم.

رییس چهارمین همایش کشوری سوختگی گفت: در حال حاضر با کمبود تخت سوختگی روبرو هستیم و با جمعیت تهران مرکز سوختگی جوابگوی بیماران نیست و احتیاج داریم حداقل 10 تا 15 بیمارستان در سطح تهران خدمات دیگری را به عنوان سوختگی ارائه دهند تا از جمعیت سوختگی در یک بیمارستان کم شود و به این ترتیب از احتمال عفونت زخم از یک بیمار به بیمار دیگر جلوگیری کنیم.

حافظی خاطرنشان کرد: قدم اول پیشگیری است و اگر ما بتوانیم پیشگیری را ایجاد کنیم و بتوانیم از ایجاد سوختگی جلوگیری کنیم، در نتیجه مخارج کمتری به جامعه تحمیل می‌شود و هم از مشکلاتی که پیش خواهد آمد، جلوگیری می‌شود. از طرفی درمان‌های سوختگی و ترمیم سوختگی و جراحی‌هایی که انجام شود، بسیار طولانی و با نتایج محدود است و اینطور نیست که اگر فردی دچار سوختگی شود دوباره می‌تواند به حالت اول بازگردد، اما اگر بتوانیم با پیشگیری کاری کنیم تا سوخگی اتفاق نیفتد این بهترین روشی است که می‌توان برای بیماران سوخته انجام داد.

چهارمین همایش کشوری سوختگی به همت مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران از 6 تا 7 اسفندماه جاری در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار می‌شود.

منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها