برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۷۰۱۶۸
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۸
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران از کاهش قیمت فروش نفت خام ایران در بازار خبر داد و گفت رقابت در بازار آسیا برای به دست آوردن بازار فشرده است.
  مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران از کاهش قیمت فروش نفت خام ایران در بازار خبر داد و گفت رقابت در بازار آسیا برای به دست آوردن بازار فشرده است.

سید محسن قمصری درباره این که آیا ایران همانند عربستان قیمت نفت خود را در بازار آسیا کاهش خواهد داد؟ گفت: بالاخره باید رقابت کرد و ایران نیز فرمول قیمت نفت خود را کاهش می دهد؛ البته ضریب تغییر (Differential) شاید کاهشی باشد، اما بدون شک پایه قیمت افزایش یافته است.

وی درباره دلیل کاهش قیمت نفت عربستان در بازار، افزود: عربستان پنج بازار برای فروش نفت خام خود در اختیار دارد که قیمت نفت خود را در چهار بازار اروپا، آفریقا، آمریکا و شمال اروپا افزایش داده است و تنها در یک بازار کاهش داده است که همه روی همان یک بازار تمرکز کردند و به بازارهای دیگر توجه نمی کنند.

قمصری دلیل کاهش قیمت نفت از سوی عربستان در بازار آسیا را عرضه و تقاضا عنوان و تصریح کرد: عربستان فرمول را کاهش داده است، یعنی دیفرنشیال (اختلاف قیمتی ) را پایین آورده است.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران افزود: با توجه به این که پایه قیمت نفت نسبت به دو هفته پیش هفت تا هشت دلارافزایش یافته است، در عمل می توان گفت قیمت افزایش یافته و عربستان فرمول فروش نفت خود را چند سنت کاهش داده است.

وی درباره این که آیا از کاهش قیمت نفت عربستان به مشتریان آسیایی می توان به عنوان تخفیف نام برد، اظهار کرد: خیلی روی آن فرمول به عنوان تخفیف نمی توان تمرکز کرد چون فرمول بر اساس شرایط خاص منطقه است.

قمصری درباره این که آیا کاهش قیمت نفت در بازار آسیا از سوی عربستان بخاطر تحت فشار قرار دادن ایران است؟ گفت: بحث ضربه زدن به ایران نیست؛ هم اکنون رقابت در بازار آسیا بسیار زیاد است و کشورهای آمریکا، آمریکای جنوبی، ونزوئلا و حتی روسیه در بازار آسیا حضور دارند، بنابراین رقابت در این بازار زیاد است و منطقی به نظر می آید که عربستان برای گرفتن سهم خود اقدام به کاهش قیمت نفت خود کند.

وی افزود: عربستان سعودی بر اساس شرایط بازار و اصولی عمل می کند؛ شاید اگر ایران نیز جای این کشور بود همین کار را انجام می داد.

پیش‌تر نیزدر ادامه روند کاهشی قیمت نفت در بازارهای جهانی، قیمت نفت‌خام سنگین ایران متناسب با شرایط بازار برای تحویل در ماه ژانویه کاهش یافت که البته مدیر اموربین‌الملل شرکت ملی نفت اعلام کرد ، این اتفاق ارتباطی به رقابت میان کشورهای عضو اوپک ندارد.

بر این اساس بنا به اعلام شرکت ملی نفت ایران هر بشکه نفت سبک ایران در ماه ژانویه با قیمتی معادل 44 دلار و 94 سنت به فروش رسیده و این در حالی است که نسبت به ماه دسامبر از کاهش حدود 16 دلاری برخوردار شد.

بر این اساس هر بشکه نفت سنگین ایران در این ماه نیز نسبت به آخرین ماه سال 2014 میلادی بیش از 16 دلار کاهش یافته و قیمت آن به 42 دلار و 3 سنت رسییده است.

پیش تر بلومبرگ اعلام کرده بود که در پی کاهش قیمت رسمی فروش نفت عربستان، ایران در حال اصلاح اختلاف قیمت نفت خود و عرضه آن به مشتریان آسیایی با بیشترین تخفیف طی 14 سال گذشته است.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی