برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۹۴۴۷
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۷:۳۰
محمدعلی پورمختار در خصوص اینکه چرا پرونده فساد در فوتبال هنوز در صحن علنی مجلس مطرح نشده است، توضیح داد: این موضوع دلایل مختلفی دارد که مهمترین آن به حجم و گستردگی پرونده باز می گردد. مجموعه افرادی که باید در این باره با آنها صحبت می شد، بسیار زیاد بودند که این مستلزم وقت زیادی بود.
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی به تشریح آخرین وضعیت پرونده فساد در فوتبال پرداخت و ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال جاری تکلیف این پرونده به طور کامل مشخص شود.

محمدعلی پورمختار در خصوص اینکه چرا پرونده فساد در فوتبال هنوز در صحن علنی مجلس مطرح نشده است، توضیح داد: این موضوع دلایل مختلفی دارد که مهمترین آن به حجم و گستردگی پرونده باز می گردد. مجموعه افرادی که باید در این باره با آنها صحبت می شد، بسیار زیاد بودند که این مستلزم وقت زیادی بود. از طرفی رفت و برگشت های زیادی را در این باره شاهد بودیم که همه اینها باعث شدند زمان زیادی صرف پرونده فساد در فوتبال شود.

وی اضافه کرد: مهمتر از همه  اینکه روزانه شاهد گزارش های مختلفی راجع به اشخاصی بودیم که از جریانات مطلع بودند و باید موضوع یاد شده از ابعاد مختلف مورد لحاظ واقع می شد تا گزارشی کامل و مفصل تهیه کنیم و حقی از کسی ضایع نشود. خوشبختانه پیگیری ها، نتیجه‌بخش بوده و باید عنوان کنم بالای ۹۹ درصد اطلاعات دریافت کرده‌ایم تا گزارش نهایی شود.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: البته این دلیل نمی شود که قبل از قرائت در صحن مجلس اطلاع رسانی درباره آن صورت گیرد و حتی اظهارنظرهای کوچکی که مطرح می شود خارج از پرونده فساد در فوتبال است و تاکید ما بر این بوده که تا آن روز هیچ اطلاعاتی از پرونده به بیرون درز پیدا نکند.

پورمختار در پاسخ به این سوال که چه زمانی این پرونده در صحن مجلس شورای اسلامی قرائت خواهد شد، گفت: اعتقاد دارم بعد از فرستادن پرونده به هیات رئیسه مجلس این موضوع در دستور کار قرار می گیرد ولی امیدوارم تا قبل از پایان سال تکلیف نهایی این پرونده مشخص شود.

وی در خصوص اینکه چرا اراده قوی برای مبارزه در فوتبال وجود نداشته، توضیح داد: این موضوع دنباله دار است و از چند ده سال قبل شروع شده، به هر حال اتفاقاتی رخ داده و لایه های مختلفی روی آن بوجود آمده اند از طرفی مسئولانی که می خواستند برخورد کنند ملاحظاتی داشتند و عوامل پیدا و پنهان هم نقش داشتند تا اراده قوی وجود نداشته باشد ولی حالا اراده خوبی برای ریشه کن کردن آن وجود دارد و ما به دنبال شفاف سازی درباره این موضوع هستیم ضمن اینکه در وزارت ورزش و شخص وزیر قویا در پی ریشه کن کردن فساد در فوتبال هستند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در خصوص پیشنهاد خود برای خشکاندن ریشه فساد در فوتبال بیان کرد: اساس فساد فوتبال ما بیشتر به روش های باشگاه داری و وابستگی آنها به بودجه دولت برمی گردد، مسائلی نظیر داوری نیز وجود داشته که باید شفاف شود. ما در قدم اول سال گذشته تصویب کردیم که استقلال و پرسپولیس خصوصی شود که تا پایان نیمه اول امسال هیچ اقدامی صورت نگرفته بود تا اینکه ما کارگروهی را تشکیل دادیم و به طور جدی آن را پیگیری کردیم که حالا با وجود مخالفت هایی که صورت گرفته در حال عملیاتی شدن آن هستیم و به نظرم اگر این اتفاق رخ دهد قدم بزرگی برداشته ایم.

پورمختار که با شبکه خبر گفتگو می کرد در پاسخ به این پرسش که آیا در گزارش های شما مواردی مربوط به تغییر نتایج بازی ها را داشته اید؟، پاسخ داد: بله، موارد مختلفی در این باره گزارش شده که پیگیری های لازم صورت گرفته و به موقع آن را گزارش خواهیم کرد.

وی همچنین درباره اینکه چرا با وجود بدهی بیش از یکصد میلیارد تومانی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با عاملان آن برخوردی صورت نگرفته است، توضیح داد: یکی از بحث هایی که در این باره وجود دارد، به مسائل مالیاتی برمی‌گردد. در واقع توقع این بوده و هست که سخت گیری های لازم صورت گیرد و شاهد بودیم لیستی بالای ۱۰۰ نفر از بازیکنان بخاطر مشکلات مالیاتی ممنوع الخروج شده بودند، اما به هر طریق به خارج از کشور رفت و آمد می‌کردند، اما حالا درباره این موضوع سفت و سخت ایستادگی می شود و ما انتظار داریم هیچ ملاحظه ای برای فوتبالیست ها صورت نگیرد؛ چراکه این حقوق بیت المال است.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی درباره اینکه آیا فساد در اطراف فدراسیون فوتبال نیز وجود دارد، خاطر نشان کرد: اصولا فدراسیون فوتبال مسئول مستقیم امر فوتبال بوده و مجموعه اتفاقاتی که اطراف فوتبال رخ می دهد به مدیریت کلان آن نیز بازمی گردد که این به نوعی ضعف بوده و باید نظارت قوی نسبت به آن وجود داشته باشد.

منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی