برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۹۳۸۵
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۸:۰۰
یک صادرکننده زعفران معتقد است: نوسانات قیمت زعفران مافیایی نیست.
 مسعود صباغ زاده، در ارتباط با نوسان قیمت محصول زعفران اظهار کرد: نوسانات قیمت زعفران تابع عرضه و تقاضا است و درفصل برداشت که حجم وسیع گل تازه وارد بازار می‌شود که توان فرآوری آن وجود ندارد، قیمت زعفران خشک دچار نوسان می‌شود. هیچ دست پنهان و مافیایی در کار نیست و رابطه مستقیم بین عرضه و تقاضا در بازار زعفران وجود دارد.

وی افزود: کنترل بازار در زمان عرضه گل‌تر به نگهداری و عرضه تدریجی نیاز دارد. یکی از راهکارها، ایجاد سردخانه‌هایی است که بتواند در فصل برداشت که عرضه گل‌ تر زیاد می‌شود و نیروی لازم برای پر کردن زعفران نیست در سردخانه‌ها نگهداری شود و به تدریج برای فرآوری عرضه شود، به این ترتیب از نوسانات قیمت، جلوگیری و کشاورز متضرر نمی‌شود. با کمک پژوهشکده زعفران، سردخانه‌ای به صورت آزمایشی راه‌اندازی شده، اما ایجاد سردخانه استاندارد و نگهداری گل زعفران به حمایت دولت نیاز دارد و باید از بخش خصوصی حمایت شود.

افغانستان زعفران ایران را صادر می‌کند

صباغ‌زاده خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهیم قیمت زعفران واقعی شود باید تولید کنندگان و صادرکنندگان حمایت بشوند و مشکل اصلی بخش صادرات زعفران، نبود برند است، متاسفانه اسپانیا با تولید کمتر از یک تن زعفران در مقابل 250 تن تولید زعفران ایران تقریبا همه بازار صادرات را در اختیار دارد و حتی افغانستان در حالیکه سال گذشته کمتر از 3 تن زعفران تولید کرده بیش از 20 تن صادرات داشته و مابقی حجم تولیدش را از ایران تامین کرده است‌.

این صادرکننده زعفران ادامه داد: با وجود تولید 90 درصد زعفران دنیا به دلیل اینکه زعفران را به صورت فله صادرمی‌کنیم کشورهایی مانند اسپانیا با بسته‌بندی، زعفران ایران را با برند خودشان به چندین برابر قیمت به فروش می‌رسانند و بیشتر سود نصیب آنها می‌شود. برای مقابله با این مسئله دولت باید در برند سازی از صادرکنندگان حمایت کند زیرا توجه به موانع پیش رو این کار به تنهایی از عهده بخش خصوصی برنمی‌آید. دولت می‌تواند در تمام کشورها به عنوان بزرگترین تولیدکننده زعفران دنیا، بهترین مبلغ زعفران باشد.

صباغ زاده با اشاره با راهکار اساسی برای حل اینگونه مشکلات گفت: ما نیاز به یک تشکل قوی که عمدتا هم از بخش خصوصی باشد داریم که وارد بازار شود و حجم زیادی زعفران بخرد ودر واقع کنترل بازار را در دست گرفته و همه امور این محصول را بدست گیرد تا با این کار از نوسانات قیمت جلوگیری شود. چند سال قبل برای ساماندهی زعفران پیشنهادی دادیم مبنی بر اینکه تشکلی ایجاد شود که بتواند 30 درصد زعفران تولیدی را خریداری کند ولی متاسفانه انجام نشد.

قیمت زعفران در خارج کشور بین هشت تا 90 میلیون تومان است

این صادر کننده زعفران با اشاره به قیمت واقعی زعفران در خارج کشور گفت: قیمت واقعی زعفران در خارج از کشور مبلغ ثابتی نیست، بسته به کشور تولید کننده، برند، نحوه عرضه بسته‌بندی و فروشگاه، زعفران را کیلویی هشت میلیون تا 90 میلیون به فروش می‌رسانند اما نکته مهم این است که این رقم فروش در کجای دنیا و تحت چه شرایطی تعیین می‌شود. باید بگویم که این مبلغ به جیب صادرکننده ایرانی نرفته بلکه پس از طی چند مرحله به این قیمت رسیده است.

صباغ زاده تاکید کرد: برند زعفران ایران در کشورهای عربی به دلیل شناخت آنها از جایگاه و کیفیت زعفران ایران بسیار موفق است و باید این جایگاه در همه کشورهای دنیا شناخته شود چرا که ایران با تولید 250 تن زعفران تنها بزرگترین تولید کننده زعفران دنیا است و در طرف دیگر اسپانیا با تولید فقط یک تن بزرگترین صادرکننده زعفران جهان است. هیچ فرقی بین صادرات فله‌ای و بسته بندی زعفران وجود ندارد.

وی با اشاره به مشکلات زعفران‌کاران تصریح کرد: درحال حاضر برخی صادرکنندگان، زعفران را به صورت فله‌ای صادر می‌کنند درصورتی که صادرکنندگانی هم هستند که با ایجاد کارخانه فرآوری، محصول را بسته بندی و با ایجاد برند زعفران را صادر می‌کنند و موجب اشتغالزایی و رونق زعفران هم می‌شوند، اما دولت هیچ حمایتی از گروه دوم نمی‌کند. در گذشته صادارت به شکل بسته بندی جایزه داشت و یا صادرات فله ممنوع بود اما درحال حاضر هیچ کدام نیست وهیچ فرقی بین صادرکننده زیرزمینی زعفران با دیگر صادرکنندگان نیست.

مدیرعامل شرکت کیان توس تربت حیدریه یادآور شد: هیچ متولی برای جلوگیری از تقلب در بخش زعفران نداریم. در جلسات مختلف با مسئولان شهرستان مطرح کردیم که بیشتر همکاری کنند و با کسانی که زعفران تقلبی وارد بازار می‌کنند برخورد جدی‌تر شود، اما این موضوع زیاد جدی گرفته نمی‌شود.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: