برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۸۵۰۹
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۰۵:۳۳
رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران گفت: سن سکته مغزی بر اساس پژوهش‌های انجام شده در کشور ۱۰ سال کمتر از استانداردهای جهانی است که علاوه بر عوامل محیطی، عوامل ژنتیکی نیز در آن دخیل هستند.
به گزارش دبیرخانه «هفتمین کنگره سراسری سکته مغزی» دکتر حسین پاکدامن افزود: سالانه ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار نفر در کشور به سکته مغزی دچار می‌شوند که حدود ۲۰ هزار نفر از این افراد جان خود را از دست می‌دهند.

وی ادامه داد: هر چند حدود ۱۵ درصد افرادی که دچار سکته می‌شوند، فوت می‌کنند و تقریبا ۸۵ درصد بقیه از مرگ نجات می‌یابند، اما ۷۰ درصد این افراد از کار محروم شده، ۲۰ درصد در فعالیت‌های اولیه زندگی مانند غذا خوردن، لباس پوشیدن، استحمام و... دچار مشکل می‌شوند و ۳۰ درصد هم بدون کمک دیگران قادر به راه رفتن نیستند.

پاکدامن افزود: با توجه به اینکه پس از سکته هر دقیقه تاخیر در رساندن بیمار به مراکز درمانی سبب مرگ بیش از دو میلیون سلول عصبی مغز می‌شود که دیگر قابل جایگزین شدن نیستند، ضرورت رساندن سریع بیمار به مراکز درمانی و انجام اقدامات درمانی در این زمینه بسیار حایز اهمیت است.

به گفته وی، اهمیت این موضوع سبب شده تا انجمن «استروک» ایران نسبت به برپایی «هفتمین کنگره سراسری سکته مغزی» اقدام کند.

وی با اشاره به زمان طلایی مراجعه بیماران دچار سکته مغزی به مراکز درمانی، اضافه کرد: هر چه زمان ارجاع بیمار به این مراکز سریع‌تر باشد، علاوه بر حفظ جان بیمار از عوارض پس از سکته کاسته خواهدشد که این امر نیازمند اطلاع رسانی هر چه بیشتر به مردم و جامعه پزشکی است.

پاکدامن گفت: سکته مغزی دومین علت مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه و سومین علت مرگ و میر پس از بیماری‌های قلبی – عروقی و سرطان در کشورهای توسعه یافته است.

وی اظهار کرد: ابتلا به فشار خون، دیابت، چربی بد خون، چاقی و کم تحرکی، مصرف سیگار و دیگر مواد مخدر، فشارهای روانی و استرس و مسایل ژنتیک از عمده علل ابتلا به سکته مغزی به شمار می‌روند.

پاکدامن با بیان اینکه طی سال‌های اخیر و با پیشرفت‌های پزشکی نوین و داروهای جدید می‌توان جان تعداد بیشتری از مبتلایان به سکته را نجات داد، گفت: با وجود تلاش‌های صورت گرفته در کشور مبنی بر اختصاص یک بخش در بیمارستان‌ها به بیماران دچار سکته مغزی به ویژه در بیمارستان‌های دولتی، متاسفانه هنوز بیمارستان ویژه‌ای که مختص بیماران دچار سکته مغزی در کشور باشد، تأسیس نشده که امید می‌رود، این امر هرچه سریع‌تر محقق شود.

منبع: ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: