برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۸۳۳۱
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۵
مردم باید حقایق را بدانند؛
رئیس کل بانک مرکزی دولت دهم به معاون اول رئیس‌جمهور دولت یازدهم درباره موضوعات مرتبط با بابک زنجانی نامه‌ نوشت.
به گزارش هشت صبح،محمود بهمنی درباره نامه‌ای که به معاون اول رئیس جمهور درباره موضوعات مرتبط با بابک زنجانی نوشته است، گفت: من این نامه را نوشتم تا حقایق برای مردم مشخص شود.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی دولت دهم به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور درباره موضوعات مرتبط با بابک زنجانی نامه‌ای نوشته است که متن کامل آن در پی می‌آید:

"بسمه تعالی
جناب آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول محترم دولت یازدهم

سلام علیکم

نظر به اینکه جناب عالی اخیرا در چهل و سومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، با استناد به شنیده‌ها، رئیس کل سابق بانک مرکزی را به تشکیل جلسات خصوصی مکرر با آقای بابک زنجانی سرمایه‌دار بازداشت شده متهم کرده‌اید، از باب خیرخواهی و نصیحت مشفقانه، لازم دانستم نکاتی را به اطلاع جنابعالی برسانم.

۱- این برای اولین بار نیست که کسانی به خصوص در دولت یازدهم با استناد به شنیده‌ها و مسموعات و بی‌هراس از فرجام آن، اتهاماتی ناروا به دیگران نسبت می‌دهند. شایسته و بایسته است که مسئولان کشور و بالاخص کسانی که در مصادر بالاتر امور قرار دارند، مستدل و مستند سخن بگویند و با طرح مطالب بی‌پایه و اساس، اعتماد عمومی به نظام اسلامی و خادمان مردم را متزلزل و مخدوش نسازند.

۲- اظهارات جناب عالی در باره جلسات خصوصی مکرر رئیس کل سابق بانک مرکزی با آقای بابک زنجانی، کاملا خلاف واقع است. یک بررسی مقدماتی کافی بود تا بر شما مبرهن شود که شنیده‌هایتان تا چه اندازه بی‌اساس بوده است.

۳- شما واقف هستید که کار بانک مرکزی بسیار دقیق است و حسابهای آن تا کسر ریال به طور دقیق ثبت و ضبط می‌شود و به طور مرتب توسط هیئت نظار، مورد مداقه و بررسی قرار می‌گیرد و همچنین هرگونه رفت و آمد به دفتر رئیس کل بانک مرکزی از سوی رئیس این دفتر، ثبت و ضبط و فیلمبرداری می‌شود. بنابراین به جای استناد به شنیده‌ها، با یک تحقیق ساده می‌توانستید به غیرواقعی بودن شنیده‌هایتان پی ببرید.

۴- فرافکنی و متهم کردن دیگران، به هنگام مواجه شدن با مشکلات در اداره امور کشور، توجیه قانع کننده و قابل پذیرشی نیست، بویژه آنکه تیم اقتصادی دولت فعلی را، بسیار کارآمد، باتجربه و کم نظیر توصیف کرده‌اید.

۵- مزید اطلاع جنابعالی تصریح می‌کنم که بانک مرکزی صرفا وجوه حاصل از فروش نفت را دریافت و پس از انجام تکالیف قانونی، بقیه را به حساب خزانه واریز می‌کند و اصولا در فروش نفت هیچ دخالتی ندارد و تشکیل جلسه با فرد یا افراد خاص در این زمینه، معنا و مفهومی ندارد.

۶- جنابعالی دولت یازدهم را مسئول بازداشت آقای بابک زنجانی معرفی کرده‌اید و چنین به نظر می‌رسد که دسترسی دولت کنونی به آقای زنجانی امر سختی نباشد. پس می‌توانستید از ایشان بپرسید که با چه کسانی ارتباط داشته و چه کسانی از ایشان در جهت اهداف و مطامع خود، سوء استفاده کرده‌اند.

۷ - تصریح این نکته را ضروری می‌دانم که اعضای هیات دولت قبل هیچگونه ارتباطی با آقای بابک زنجانی نداشته‌اند و جنابعالی با یک بررسی اجمالی متوجه خواهید شد که مسئولان دیگری در کشور از او تجلیل به عمل آورده‌اند.

۸- شایسته بود جنابعالی در سخنان خود، به این نکته اشاره می‌فرمودید که چه میزان از درآمدهای حاصل از نفت فروخته شده در دولت یازدهم به حساب‌های بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران واریز نشده است تا افکار عمومی دریابند که معاون اول محترم دولت فعلی تا چه میزان دغدغه‌مند حفظ ثروت ملی کشور است!

۹- اینجانب با حسن‌ظن نسبت به جنابعالی، تصویر انسانی منصف و خداترس را از شما در ذهن خویش داشتم و متاسفم که این اظهارات غیرمنصفانه، باورهای ذهنی مرا نسبت به جنابعالی تغییر داده است. لطفا متوجه باشید که اینگونه فرافکنی‌ها، مستلزم پاسخگویی به محاکم قضایی و دیوان عدل الهی است."

محمود بهمنی چندی پیش نیز در گفتگو با مهر در پاسخ به این پرسش که اسحاق جهانگیری معاول اول رئیس جمهور امروز در اظهاراتی مدعی چندین ساعت جلسه بانک زنجانی با رئیس کل وقت بانک مرکزی در یک اتاق اختصاصی شده بود، گفته بود: این اظهارات کذب محض است و تعجب می‌کنم که معاون اول رئیس جمهور این مطالب را مطرح می‌کند.

وی افزوده بود: من بارها عرض کرده‌ام که اصلا فروش نفت ارتباطی به بانک مرکزی ندارد و این بانک نیز هیچ مراوده و ارتباطی با بانک زنجانی نداشته است.

رئیس کل بانک مرکزی دولت دهم یادآور شده بود: اینکه آقای جهانگیری دنبال چه مقاصد دیگری از طرح این موضوعات هستند، نمی‌دانم.

این در حالی است که معاون اول رئیس جمهور در اتاق بازرگانی ایران گفته بود: بخش خصوصی توانمند ایران هیچ گاه نمی‌تواند ساعت‌ها با رئیس کل بانک مرکزی جلسه خصوصی داشته باشد، در حالی که ما شنیده‌ایم بابک زنجانی ساعت‌ها با رئیس کل وقت بانک مرکزی در یک اتاق اختصاصی جلسه داشته و حتی رئیس کل اگر در جلسه رسمی حضور داشت، بیرون می‌آمد و در اتاق کناری آن جلسه رسمی با او ملاقات می‌کرد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: