برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۷۷۶۴
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ۰۹:۳۹
تک تک مردم اسرائيل بارها ديده اند که وقتي سيد حسن حرفي را مي زند، به آن عمل مي کند؛ آن ها واقعه ناو ساعر و پرواز پهپاد ايوب بر فراز ديمونا را به ياد دارند.
خراسان نوشت:

شامگاه يکشنبه، حزب ا... لبنان در حمله بالگردهاي اسرائيلي تعدادي از فرماندهان خود را از دست داد. واقعيتي تلخ در روزهايي که محور مقاومت معادلات پيچيده منطقه را به نفع مردم و باثبات سازي کشورهاي تحت اشغال تروريست ها، تغيير داده است. اتفاق شامگاه يکشنبه در منطقه «قنيطره» سوريه در حالي رخ داد که اسرائيلي ها مدت هاست عليه فرماندهان حزب ا... در اين سطح دست به ترورهاي آشکار با بالگرد يا امثالهم نمي زدند و طي سال هاي اخير اگر عضوي از جريان مقاومت به شهادت مي رسيد يا در ميدان نبرد بود يا توسط عناصر تروريست با بمب گذاري و ... ترور مي شد. اما دست يازيدن اسرائيل به چنين اقدامي در شرايط فعلي منطقه هم داراي زمينه ها و هم پيام هاي مهم و حساسي است.

1 - ترور جمعي اخير در شرايطي انجام مي شود که نقش مقاومت در تحولات منطقه به خوبي آشکار شده و هرگونه ابتکار عمل را از تروريست ها گرفته است و جبهه مقاومت در بهترين شرايط خود به سر مي برد تاجايي که جمعه گذشته سيد حسن نصرا... دبيرکل جنبش مقاومت لبنان صريحا از اين آمادگي سخن گفت و در واکنش به تهديدهايي که درباره حمله احتمالي اسرائيل به خاک لبنان مطرح مي شود، صراحتا گفت که مقاومت آماده ورود به الجليل و حتي بعد از آن است. منطقه اي مهم در شمال سرزمين هاي اشغالي که، پيشتر برخي منابع نزديک به حزب ا... مي گفتند نوع عمليات هاي مقاومت در منطقه القلمون که به پيروزي هاي مهمي منتهي شد، با توجه به شرايط توپوگرافي زمين آن جا، مشابه عمليات هايي است که حزب ا... براي اراضي شمالي مناطق شمالي طرح ريزي کرده است. اسرائيل مي داند که سيد حسن وقتي حرفي را به زبان مي آورد که امکان عملي آن فراهم شده باشد.

آن ها مي دانند که تجربه 3 سال اخير حزب ا... در مبارزه تن به تن و نامتقارن با تروريست ها، اندوخته اي مهم و راهبردي براي نبرد احتمالي در سرزمين هاي اشغالي است. تک تک مردم اسرائيل بارها ديده اند که وقتي سيد حسن حرفي را مي زند، به آن عمل مي کند؛ آن ها واقعه ناو ساعر و پرواز پهپاد ايوب بر فراز ديمونا را به ياد دارند. به همين دليل صهيونيست هابا ترور جمعي اخير تلاش کردند تا هم به مردم خود اميد بدهند، هم زهرچشم از حزب ا... بگيرند.

2 - اخباري که ماه هاست از مناطق مرزي لبنان به سوريه مي رسد نشان مي دهد که سيطره اطلاعاتي و عملياتي حزب ا... بر اين مناطق و نيز سرماي سوزان و بارش سنگين برف باعث شده تروريست ها در شرايط سختي گرفتار شوند به نوعي که هرنوع تحرک آنان نيز با بمب باران هواپيماها و بالگردهاي سوري مواجه مي شود.

منابع خبري از غوطه شرقي نيز خبر مي دهند که بحران حضور تروريست ها در اين منطقه در حال حل شدن است و به اين ترتيب در آينده نزديک هم غوطه هاي شرقي و غربي و هم منطقه جولان تحت سيطره حزب ا... و ارتش سوريه قرار مي گيرد.

به بيان ديگر جبهه شمالي فلسطين به طور کامل به کنترل مقاومت در مي آيد. اين شرايط سخت تروريست ها را چشم انتظار اقدامي از سوي متحدان اسرائيلي خود گذاشته بود تا هم در ميدان به نفع آنان باشد و هم روحيه آن ها را تقويت کند. اقدام اخير اسرائيل در «قنيطره» که به گفته منابع خبري از جمله دروازه هاي جنوبي دسترسي به دمشق محسوب مي شود نيز در همين راستا تحليل مي شود.

3 - اسرائيلي ها طي ماه هاي اخير نبرد 50 روزه را در يک باريکه به جربان مقاومت واگذار کرده اند. تبعات شکست در غزه، در کابينه رژيم صهيونيستي خودش را نشان داد و برکناري ها و استعفاهاي پي درپي برخي وزراي کابينه نتانياهو سبب شد تا شرايط سياسي اين رژيم به بحران نزديک شود تا جايي که نتانياهو تصميم گرفته به جاي 2 سال ديگر، انتخابات زودهنگام برگزار کند. کمتر از دوماه به اين انتخابات زودهنگام باقي مانده و شرايط نابسامان نتانياهو و هم حزبي هايش، اتفاقي را طلب مي کرد که براساس آن بتواند تندروها و احزاب دست راستي افراطي را بيشتر به خود جلب کند تا شايد بتواند ماندگاري اش در حاکميت اين رژيم را تا 5 سال ديگر تمديد کرده و رکورد بن گورين را در اين سمت بشکند.

4 - اسرائيل با اين اقدام مقاومت را در موضع قرار داد تا به آن واکنش نشان دهد و عملا تنش ها به اين ترتيب جدي تر شود و از سويي خبرها حکايت از اين دارد که اعضاي مقاومت خواهان برخورد شديد با اسرائيل هستند.

البته اين که اسرائيل با اقدام شامگاه يکشنبه، از حالا به بعد قواعد پاسخ را به دست حزب ا... داده امري بديهي است و بايد ديد حزب ا... چه واکنشي انجام مي دهد. اين ترور ضربه ناگواري بود اما مهم اين است که اين اتفاقات و اين خون هاي پاکي که ريخته مي شود، نشان دهنده قدرتي است که محور مقاومت به آن دست يافته و از اين منظر چنين ضرباتي هرچند سنگين را بايد پيروزي تفسير کرد. بالاخره جنگ گاهي با پيروزي ظاهري همراه است گاهي با پيروزي که هرچشمي نمي بيند، هرچند خيلي اعتقاد مي خواهد که مثل بچه هاي مقاومت بگويي شکست ها هم براي ما پيروزي است يا مثل امام خميني (ره) با اعتقاد کامل اعلام کني که « بکشيد ما را؛ ملت ما بيدارتر مي شود...".

منبع: تابناک
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: