برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۶۴۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۲
با انتشار گزارش مشارکت انگلیس در جنگ عراق، احتمال محاکمه نخست وزیر پیشین این کشور به دلیل ارتکاب جرایم جنگی وجود دارد.
  به دلیل ارتکاب جرایم جنگی در حمله به عراق، محاکمه «تونی بلر» نخست وزیر پیشین انگلیس محتمل است.

روزنامه انگلیسی تلگراف در این باره نوشت، وزرای دولت انگلیس با انتقاد از تاخیر چهار ساله انتشار گزارش تحقیقات جنگ گفتند، خلاصه‌ای از مکالمات تونی بلر و «جورج بوش» رییس جمهور اسبق آمریکا اکنون کامل شده و با کامل شدن این مکالمات، گزارش نیز آماده انتشار است.

به گفته‌ی «هارو ویلد» دوک لیبرال دموکرات از وزاری کابینه انگلیس، انتشار گزارش «سر جان کلینتون» پیرامون جنگ عراق با تاخیر مواجه شد تا مجازات نخست وزیر پیشین را به تعویق بیاندازد.

«داگلاس هرد» وزیر امور خارجه انگلیس در سال‌های 1989 تا 1995 میلادی گفت، تاخیر انتشار این گزارش دیگر اکنون تبدیل به جرم شده است.

تلگراف ادامه می‌هد گزارش جنگ عراق کامل و انتشار آن در اواخر ماه فوریه تعیین شده است. البته احتمال آن وجود دارد که انتشار آن تا بعد از برگزاری انتخابات عمومی در انگلیس باز به تعویق بیافتد.

انگلیس در دوره نخست وزیری تونی بلر(1997-2007) با آمریکا در جنگ عراق همدست شد. «گوردون بروآن» نخست وزیر اسبق انگلیس (2010-2007) در سال 2009 دستور تهیه گزارش جنگ را صادر کرد که انتظار می‌رفت تا 18 ماه بعد از آغاز تحقیقات، منتشر شود اما انتشار آن هم‌چنان به وقوع نپیوسته است.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: