برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۶۰۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۳۸
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از دولت و مجلس می‌خواهیم که ردیف اعتباری برای جوایز صادراتی در نظر بگیرند و ۲درصد وجوه واردات به جوایز صادراتی اختصاص یابد.
 محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست رشد اقتصادی و چرخه‌های تجاری در اولین کنفرانس اقتصاد ایران اظهارداشت: در شرایط فعلی یک میلیارد دلار باید به صادرات اضافه کنیم در حالی که 13 صدم درصد به رشد صنعت اضافه می‌شود که 75 هزار میلیارد ریال نیاز به سرمایه‌گذاری است.

وی با بیان اینکه در 8 ماهه امسال، صادرات غیر نفتی 39.5 میلیارد دلار بوده تصریح کرد: در همین مدت میزان واردات 34.2 میلیارد دلار بوده که نسبت به دوره قبل 20 درصد رشد نشان می‌دهد.

نعمت‌زاده با بیان اینکه رشد صادرات در گرو افزایش تولید است، بیان داشت: در این زمینه قابلیت‌های خوبی داریم اما ظرفیت‌ها کم است برای اینکه تولید سالانه 600 هزار میلیاردی داشته باشیم نیاز به 220 هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش است که 150 هزار میلیارد آن از طریق بانک‌ها انجام می‌شود.

به گفته وزیر صنعت نظام اندازه‌گیری نرخ محصولات که با سازمان استاندارد در شرف پیاده‌سازی ان هستیم باید انجام شود تا بتوان در بازارهای خارجی حضور داشت، اگر دنبال این هستیم که درآمدهای نفت در بودجه کم شود که البته براساس تکلیف برنامه پنجم است باید صادرات کشور را تقویت کرد.

وی افزود: صادرات غیرنفتی در همه زمینه‌ها در سطح خود کلان، قوانین، مصررات، دستورالعمل‌ها باید در جهت صادرات باشد و نیاز به این تغییر رویکرد نمی‌شود.

نعمت زاده افزود: در گذشته از طریق جوایز صادراتی از صادرات غیر نفتی حمایت می‌شد و از معاونت رئیس جمهور درخواست داشتیم که ردیف خاص در بودجه سال 94 برای این موضوع در نظر بگیرد اما به خاطر کمبودها حاصل نشد، اکنون 43 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت می‌شود و این سوال باقی می‌ماند که آیا در این شرایط پرداخت آن جایز است یا خیر.

وزیر صنعت، معدن و تجارت  با اشاره به اینکه به دنبال افزایش صادرات هستیم، اما یک ریال برای آن خرج نمی‌کنیم، یادآور شد: طبیعی است که به اهداف برنامه‌ها نمی‌رسیم و شورای عالی صادرات در گذشته منحل شد و توانستیم در یک مصوبه نیم‌بند در دولت آن را احیا و تشکیل دهیم و مطمئن باشید با سخنرانی صادرات رونق نمی‌یابد.

به گفته وی برای بررسی صادرات در کشورهای در حال توسعه تیم کارشناسی گذاشته شده و اکنون در کشور چین 10 تا 15 درصد و نیز ترکیه 20 درصد جایزه صادراتی به برخی محصولات داده می‌شود، علیرغم اینکه مازاد  یک میلیون تنی گوشت مرغ داریم و اگر یارانه ندهیم نمی‌توان بازار روسیه را گرفت. پیشنهاد می‌کنم دو درصد صادرات منهای میعانات گازی جایزه بدهیم که قطعاً رقمی نخواهد بود و از نمایندگان درخواست دارم که به این موضوع رسیدگی کنند و یا از محل وجوه واردات 2 درصد به جوایز صادراتی اختصاص یابد.

به گفته وی، بانک توسعه صادرات 8 سال است افزایش سرمایه نداشته در حالی که برای صادرات ایجاد شده همچنین صندوق ضمانت صادرات با 200 میلیارد اعتبار کمترین اعتبار را در منطقه دارد در حالیکه ترکیه 400 میلیارد دلار است و واحدهای بالای 50 نفر را موظف کردیم تا از کارشناس واحد تحقیق و توسعه بهره‌مند شوند، زیرا بدون آن نمی‌توان بازار صادراتی را به دست آورد که اغلب بنگاه‌های بزرگ با بیش از 70 درصد ظرفیت مشغول کار هستند.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: