برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۵۸۸۷
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۱
«جورجو ناپولیتانو» رییس جمهوری ایتالیا در پیامی به مناسبت سال نو میلادی از استعفای قریب الوقوع خود خبر داد.
رییس جمهوری 89 ساله ایتالیا، همزمان با نهمین و آخرین پیام تبریک سال نو میلادی که از شبکه های تلویزیونی پخش شد، اعلام کرد که بزودی از مقام خود کناره گیری می کند .

وی پس از گذشت کمتر از دو سال از دومین ماموریت خود به صراحت اعلام کرد که به خاطر ناتوانی جسمی و کهولت سن بزودی از مقام خود استعفا می دهد.

وی گفت : انتخاب رییس جمهوری جدید برای نیروهای سیاسی یک آزمون مسوولیت خواهد بود. من عقیده دارم که دیگر بیش از این نمی توانم به ماموریتی که برای نخستین بار از سال 2006 آغاز شد، ادامه دهم. نیاز به اعتماد و وحدت ملی برای تولد مجدد سیاسی است.

وی سپس به مساله فساد در جامعه اشاره کرد و گفت: باید بطور گسترده با این بیماری شدید مقابله کرد و آن را از جرایم سازماندهی شده (مافیا)، فسادی که قادر است وارد هر واقعیتی شده و در آن همکار و همدست پیدا کند آغاز کرد، باید پس زمینه های فاسد و خوردنده جامعه را تغییر دهیم.

ناپولیتانو اخیرا نیز در مقابل سفرای این کشور به مناسبت مراسم تبریک عید کریسمس، ضمن حمایت از دولت «متئو رنتزی» نخست وزیر ایتالیا، کناره گیری از مقام ریاست جمهوری را همزمان با آخرین روز سال 2014 تایید کرد و ضمن حمایت از عملکرد دولت اظهار داشت: کاری که دولت به جلو می برد، تلاشی شجاعانه برای از بین بردن برخی گره ها و اصلاح شرهای کهنه که مانع توسعه کشور و نامتعادل کردن ساختارهای جامعه ایتالیا و سیستم سیاسی آن شده بود، است.

زمزمه استعفای رییس جمهوری ایتالیا ازمدت هاست که دررسانه های این کشور وجود داشت وناپولیتانو تاکنون به دفعات اعلام کرد که به دلیل ناتوانی جسمی قصد به پایان رساندن ماموریت هفت ساله جدید خود را ندارد و اینکه در نهایت پس از خاطرجمع شدن از اوضاع سیاسی کشور کناره گیری خواهد کرد.

جورجو ناپولیتانو در ماه آوریل سال 2013 میلادی برای نخستین بار در تاریخ این کشور برای دومین بار به عنوان رییس جمهوری ایتالیا از سوی احزاب سیاسی انتخاب شد.

ناپولیتانو یازدهمین رییس جمهوری ایتالیا محسوب می شود که از سال 2006 میلادی عهده دار این ماموریت است. شکست 'رومانو پرودی ' و 'فرانکو مارینی' دو نامزد چپ گرایان و راست گرایان برای جانشینی او در آستانه پایان ماموریتش درسال 2013 منجر به انتخاب مجدد برای دور جدید ریاست جمهوری شد.

گفتنی است که ماتئو رنتزی نخست وزیر و دبیرکل حزب دموکرات های ایتالیا نیز اخیرا در مصاحبه ای با شبکه دوم تلویزیون دولتی ایتالیا (Rai2) درخصوص رییس جمهوری جدید این کشور، با رد گزینه هایی مانند 'پیر کارلو پادوئان' (وزیر اقتصاد و دارایی ایتالیا)، 'پیرو فاسینو' (شهردار تورینو) و 'آنا فینوکیارو' (رئیس کمیسیون امور قانون اساسی مجلس سنا) گفت: من نمی دانم تصمیم پارلمان چه خواهد بود، ولی روال کار باید آرام، ساده و روشن باشد. رییس جمهوری ضامن حقوق تمامی نیروهای سیاسی حاضر در دو جناح اکثریت و اپوزیسیون است. او باید فردی با درایت بوده و با توافق حتی المقدور وسیع میان احزاب، از جنبش پنج ستاره گرفته تا 'زنده باد ایتالیا' و حزب 'چپ، اکولوژی و آزادی'، انتخاب شود.

وی در خصوص اظهارات اخیر 'سیلویو برلوسکونی' رهبر حزب 'زنده باد ایتالیا' مبنی بر اینکه دو حزب زنده باد ایتالیا و دموکرات ها ابتدا باید در مورد فرد جایگزین جورجو ناپولیتانو به توافق رسیده و تنها بعد از آن تفاهمات خود پیرامون متن جدید قانون انتخابات موسوم به 'ایتالیکوم' و اصلاحات قانون اساسی را دنبال کنند، تأکید کرد : میان این دو حزب در این رابطه هیچ نوع توافقی از پیش وجود ندارد .

این در حالی است که 'روبرتو کالدرولی' نایب رئیس مجلس سنای ایتالیا از حزب راست گرای 'پیوند شمال'، در خصوص رییس جمهور جدید خواستار انتخاب فردی فاقد گرایشات چپ گرایانه شده و در این ارتباط اشخاصی مانند 'ویتوریو فلتری' خبرنگار (مسئول تحریریه روزنامه راست گرای ایل جورناله) و 'برناردو کاپروتی' کارآفرین (رئیس فروشگاه های زنجیره ای 'اسه لونگا' در ایتالیا) را معرفی کرده است.

'نیکی وندولا' رهبر حزب 'چپ اکولوژی و 'آزادی'، 'رومانو پرودی' نخست وزیر سابق ایتالیا را مناسب ترین گزینه برای احراز مقام ریاست جمهوری دانسته و 'فابریتزیو چیکیتو' از حزب راست میانه نوین نیز تصریح کرده است : 'انجلینو آلفانو' (رهبر راست میانه نوین)، 'پیئرفردیناندو کازینی' (رهبر حزب Udc) و 'برلوسکونی' هرگز نامزد تحمیلی از سوی حزب دموکرات ها را نخواهند پذیرفت.

منبع: ایرنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: