برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۵۲۲۷
تاریخ انتشار: ۰۶ دی ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۰
قيمت نفت در شش ماه گذشته نصف شده است. مخالفت عربستان با کاهش سقف تولید 30 میلیون بشکه ایی تولید نفت اوپک از يک ماه پيش سقوط قيمت نفت را تشديد کرده است. درهمين حال معاون امور بین الملل وزارت نفت در گفت و گویی مبسوط با روزنامه «مردم امروز» مطالب مهمی درباره همکاری با عربستان سعودی برای ساختن آینده روابط ایران و عربستان بیان کرد.
  قيمت نفت در شش ماه گذشته نصف شده است. مخالفت عربستان با کاهش سقف تولید 30 میلیون بشکه ایی تولید نفت اوپک از يک ماه پيش سقوط قيمت نفت را تشديد کرده است. درهمين حال معاون امور بین الملل وزارت نفت در گفت و گویی مبسوط با روزنامه «مردم امروز» مطالب مهمی درباره همکاری با عربستان سعودی برای ساختن آینده روابط ایران و عربستان بیان کرد.

«امیر حسین زمانی نیا»  در بخشی از این گفت و گو درباره آینده روابط نفتی و سیاسی ایران و عربستان گفته است: «خیلی شفاف می گویم که ما هم در مباحث سیاسی و هم در مسائل مربوط به نفت بدنبال وجوه مشترک با عربستان هستیم. می خواهیم تا بر مبنای وجوه مشترکمان اینده را بسازیم. بنا داریم به فرمولی برسیم که منافع هر دو کشور جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی هم از نقطه نظر استراتژیک و منطقه ایی و هم از نقطه نظر نفتی و تجاری حفظ شود.»

زمانی نیا در پاسخ به این پرسش که آیا در چنین شرایطی اساسا طراحی این فرمول بین ایران و عربستان امکان پذیر است افزوده  است: «این کار به هیچ وجه ساده نیست. اما راه دیگری هم وجود ندارد. ایران کشور بزرگ و قدرتمند منطقه است. لازم نیست از بزرگی و قدرتمندی خودمان تعریف کنیم و یا آنرا تکرا کنیم. این یک واقعیت ملموس در منطقه و جهان است. چه به لحاظ نیروی انسانی، چه از نظر منابع طبیعی و چه از منظر استراتژیک، بزرگی ایران به راحنی قابل درک است. بنابراین باید مانند یک کشور بزرگ و قدرتمند عمل کنیم و نگرانی های "به جا" و "بیجای" همسایگان خود در منطقه را درک کنیم. کشورهای دیگر چه در منطقه، چه در سایر نقاط دنیا بعنوان یک الگو به رفتار ما نگاه می کنند. باید بتوانیم از جایگاه شایسته خود با دیگران تعامل کنیم و منافع مشروع کشورهای منطقه را لحاظ کنیم. بنابراین باید بدنبال وجوه مشترک با عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطفه باشیم. و البته به آنها اطمینان خاطر دهیم و تصویر امنیتی ایی که دیگران از ایران درست کرده اند اصلاح کنیم. کشورهای بزرگ اینطور کار می کنند.»‌

وی که عضو تیم مذاکره کننده هسته ایی هم هست، پیش بینی اش از آینده مذاکرات هسته ایی را اینطور بیان کرده است: «من خوشبین هستم که ظرف چند ماه آینده به توافق برسیم. البته در این مقطع که با هم صحبت می کنیم هنوز اختلافات باقی است. در همه مسایل هم اختلافات باقی است. اما نکته مهم اینست که طرفین مذاکره موارد مانور همدیگر را تقریبا می دانند. من فکر می کنم در ایران، اتحادیه اروپا، آمریکا و حتما روسیه و چین اراده سیاسی وجود دارد که اختلافات را کم کنیم تا بتوانیم به توافق برسیم. این مسایلی است که در جریان است.»

زمانی نیا درباره سفر وزیر امورخارجه عربستان سعودی به وین، همزمان با مذاکرات هسته ایی، آنرا نوعی بدسلیقگی دانسته و اظهار داشته: ‌«تنها می توانم به این نکته اشاره کنم که سه شب قبل از حضور «جان کری» در وین، وزرای خارجه آمریکا و عربستان سعودی یکدیگر را در پاریس ملاقات کرده بودند. ظاهرا آقای «سعود الفیصل» در زمان مذاکرات باز هم از وزیر خارجه آمریکا خواسته بود تا به پاریس برود و دوباره با یکدیگر در آنجا دیدار کنند.»

وی به دلیل نرفتن جان کری به پاریس هم اشاره کرده است:‌ «آمریکایی ها به ما گفتند که مذاکراتشان با وزیرخارجه عربستان در مورد ایران نبوده است. حالا اینکه ما این حرف را چه چطور تفسیر کنیم بحث دیگری است. اما به هر حال نمی توان از نظر دور داشت که انجام چنین سفری در شرایط حساس مذاکرات ایران با 1+5 به نوعی بدسلیقگی بود.»

امیر حسین زمانی نیا، سال 2000 از نیویورک برگشته است. او برای 16 سال، در دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، کار کرده است. گزارش های جنگ را مستند می کرده و به شورای امنیت می رفته تا از حقوق ملت ایران دفاع کند. در مذاکرات بازگرداندن آزادگان به کشور نقش موثری داشته است.. تحصیلات عالی اش را در آمریکا به اتمام رسانده است او سابقه مدیرکلی سیاسی و بین المللی وزارت خارجه، سفارت در ژاپن و حضور در تیم مذاکرات هسته ایی در دو مقطع را در پرونده کاری خود ثبت کرده است. «امیر حسین زمانی نیا» هفته گذشته با حکم وزیر نفت بعنوان «معاون بین الملل و امور بازرگانی» وزارت نفت معارفه شد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی