برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۳۷۰۳
تاریخ انتشار: ۲۱ آذر ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۸
خاتمی در نماز جمعه تهران:
خطیب نماز جمعه این هفته تهران گفت: مسئولان در مقابله با فساد و مفسد قاطع باشند و هیچ مفسدی نباید در حاشیه امن قرار گیرد.
به گزارش هشت صبح، آیت الله  سید احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اینکه داعشی های جنایتکار جا خوش کرده اند، بیان کرد: مردم بدون هیچ واهمه ای از تهدیدها، از جای جای بلاد اسلامی خود را به کربلا می رسانند و زیارت اربعین را انجام می دهند.

امام جمعه موقت تهران آشتی میان گروه ها و جریان هایی را که با یکدیگر اختلاف سلیقه سیاسی دارند، بعد دیگری از این اقدام پسندیده دانست و گفت: هم اکنون این بعد از ضرورت های جامعه ماست.

وی تصریح کرد: جریان ها و گروه هایی که با هم اختلاف سلیقه سیاسی دارند دو گروه هستند، یکی آنهایی که ولایت ، قانون اساسی را قبول دارند و حفظ نظام را واجب می دانند و دیگری گروه هایی هستند که خارج از این مرزها هستند که ما کاری به آنها نداریم.‌

خاتمی افزود: آنهایی که داخل نظام هستند اختلاف سلیقه شان با هم نباید به جدایی منتهی شود زیرا این وضع ضربه به نظام می زند.

وی گفت: در طول 37 سال گذشته همواره دو سلیقه در کشور مطرح بوده و در عرصه مدیریتی گاهی این سلیقه وجود داشته و گاهی آن یکی و هیچ گاه این سلایق حذف کردنی نیست.

امام جمعه موقت تهران افزود: باید توجه داشته باشیم که اصول غیر قابل تغییر نیست اما سلیقه ها تغییر می کند و نباید اختلاف سلیقه ها عامل حذف شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به همایش ملی ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد، گفت: روسای سه قوه در این همایش حاضر بودند و سخنرانی کردند و بنده نیز 8 نکته را در این باره آماده کرده ام.

خاتمی بیان کرد: اصل دغدغه مبارزه با فساد ستودنی است و کسانی را که این دغدغه را دارند تحسین می کنیم، همچنین باید باور کنیم که فساد اداری خوره هر نظام است و نه تنها نظام اسلامی بلکه هر نظامی که به فساد آلوده شود، نابود خواهد شد.

وی با اشاره به گفته های شهید بهشتی در سال 58 در مدرسه شهید مطهری، گفت: ایشان در آن زمان فرمودند مهمترین عامل سقوط رژیم شاه فساد نظام اداری بود.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: مبارزه با فساد، قاطعیت، برنامه ریزی و عزم برای مبارزه می خواهد و با همایش، تهدید و مچ گیری از این نهاد و آن نهاد چیزی حل نمی شود، حل کننده این مسئله برنامه ریزی برای مبارزه است و اینکه عملا در این عرصه وارد شوند.

خاتمی، فساد را مسئله ملی دانست و گفت: این موضوع به یک قوه اختصاص ندارد و قوه مجریه، قضائیه و مقننه باید در این باره واقعا بسیج شوند.

وی افزود: باید دقت کرد افراط و تفریط در این عرصه وارد نشود، در اینکه فساد وجود دارد تردیدی نیست اما اینکه کسانی طوری حرف بزنند که فساد تمام تار و پود نظام را گرفته است، یک منکر دیگر است، فساد هست اما سیاه نمایی در این سطح کار نادرستی است.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه از جمله عوامل فساد، عزل و نصب های باندی و جناحی است، اظهار داشت: تا وقتی عزل و نصب ها جناحی باشد با کمال تاسف فساد نیز ادامه دارد، این مسئله نیز تعریض به کسی نیست، آسیبی است که طی چند دهه گذشته بعد از انقلاب شاهد بودیم و تنها دوای این درد، شایسته سالاری و تقوا محوری است.

خاتمی همچنین با بیان اینکه بی نظارتی طغیان می آورد، اظهار داشت: اگر کسی را در جایگاه مسئولیت قرار دهید و اصلا مواظب نباشید، مشکل آفرین خواهد شد، نظارت اولین و اساسی ترین راه مبارزه با فساد است.

وی با تاکید بر اینکه نظارت باید علوی باشد، خاطرنشان کرد: امیر المومنین (ع) دو جور نظارت داشتند یکی نظارت علنی که نامه به فلان استاندار ابلاغ می شد و دیگری نظارت مخفی که به عین تعبیر می شود، نظارت مخفی را همه مسئولان باید داشته باشند چرا که اگر نگوییم نظارت مخفی از نظارت علنی موثرتر است، تاثیر آن کمتر نیست.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: باید در مقابله با فساد و مفسد قاطع بود و هیچ مفسدی نباید در حاشیه امن باشد، باید مفسد را عبرت آمیز به مجازات اعمالش برسانند تا دیگران حساب کار خود را بکنند.

خاتمی با اشاره به روز دانشجو در هفته گذشته و روز وحدت حوزه و دانشگاه در هفته آینده، اظهار داشت: در هر دو مناسبت نام و یاد دانشجو است که ما گرامی می داریم و یاد و خاطره شهید پیشگام وحدت حوزه و دانشگاه آیت الله دکتر مفتح را نیز گرامی می داریم.

وی افزود: این از واقعیات است که مدیران کشور از نهاد علمی دانشگاه بر می خیزند و هیچکس نیست که اهمیت و برجستگی تاثیرگذاری این نهاد را نداند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: مهم این است که دانشگاه باید سیاسی باشد. طبع جوانی و فرهیختگی دانشجو اقتضای سیاسی بودن را دارد اما باید مراقب بود دانشگاه، باشگاه سیاسی این گروه و آن گروه نشود، باشگاه سیاسی شدن یعنی محل وزن کشی جناح ها و گروه ها که در این صورت به تولید علم ضربه می خورد.

وی گفت: دانشگاه سیاسی باشد اما مراقب باشند که گروه های سیاسی نتوانند از آنها سوء استفاده کنند، طبع دانشجویی، آزادی فکر و روشنفکری است و روشنفکری با خفقان خودساخته جور نیست.

خاتمی اظهار داشت: شان دانشگاه این است که همه سیاسیون نظرات خود را مطرح کنند و دانشجو روشنگر قرآنی باشد یعنی حرف ها را بشنود و خودش بهترین ها را انتخاب کند، خفقان خودساخته و جناح ساخته چیز بدی است.

خطیب نماز جمعه تهران تاکید کرد: 16 آذر امسال از سلایق مختلف در دانشگاه سخنرانی کردند، گرچه کفه یک سلیقه سنگین تر بود که مهم نیست اما حدود 6 دانشگاه برخی از کسانی را که آنها را هم سلیقه خود نمی دانستند برای سخنرانی راه ندادند، یقین دارم این دستور از بالا نبوده و سلیقه ای برخورد شده که کار نادرستی بوده است.

وی با اشاره به اینکه اسامی افراد و دانشگاه‌ها را در اختیار دارم، بیان کرد: دانشگاههایی که این کار را انجام داده اند باید رسانه ای عذرخواهی کنند، هیچ اتفاقی نمی افتد و مردم می گویند آفرین بر اینها البته منتقدان هم باید به گونه ای انتقاد کنند که به قول مقام معظم رهبری انتقاد منصفانه داشته باشند.

خاتمی با اشاره به فتنه اظهار داشت: کسانی وارد میدان شدند و می خواهند قبح فتنه را از بین ببرند، رسالت خود می دانم که بگویم قبح فتنه از بین رفتنی نیست، این حرف پشت صحنه نیست که آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی از فتنه گران حمایت کردند و می کنند. کلینتون وزیر امور خارجه سابق آمریکا در خاطراتش بیان کرده که از اینکه بیشتر از این به فتنه گران کمک نکرده پشیمان است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: البته تحریف نباید کرد، همه می دانند که سرکردگان فتنه انگلیس و آمریکا هستند اما آیا فتنه در داخل سرانی نداشته است؟ طوری صحبت کنند که مقام معظم رهبری همراه آنها باشد، یعنی حرفهای ایشان را نادیده نگیرند.

وی با قرائت بیانات مقام معظم رهبری درباره فتنه اظهار داشت: این عده این سخنان را نمی بینند ، آقا به صراحت فتنه را محکوم می کند و این عده فرمایشات مقام معظم رهبری را تحریف می کنند. از این کارها دست بردارید، با سخنرانی های آتشین اینجا و آنجا و شعارهای هنجارشکنی مشکلتان حل نمی شود بلکه روز به روز بر نفرت متدینین از شما افزوده می شود.

خاتمی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: آمریکا امروز نمایشگاه بزرگ زیر پا گذاشتن حقوق بشراست. پلیس آمریکا، سیاه پوست ها را می کشد و دادگاه نیز قاتل را تبرئه می کند و با کسانی که به این جنایت تبعیض نژادی اعتراض می کنند برخورد می کند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: رسوایی شکنجه آمریکا در زندان های این کشور مخوف است، آمریکایی ها زندان های مخفی در خارج از آمریکا دارند و چون در آمریکا شکنجه محکوم است بیچاره ها را به خارج می برند و شکنجه های قرون وسطایی می کنند. یکی از شکنجه ها این است که 180 ساعت ایستاده نگه می دارند تا فرد خوابش نبرد، بدن را خیس می کنند و شلاق می زنند، غرق مصنوعی انجام می دهند و تهدید به زنده به گور کردن که البته این چیزهایی است که درز کرده است و خودشان می گویند چیزهایی که درز نشده به مراتب بیشتر است.

خاتمی تاکید کرد: این چهره واقعی آمریکاست، باید خجالت بکشند، آمریکا در خط مقدم ناقضان حقوق بشر در دنیا است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: