برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۲۹۹۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۳ - ۱۰:۰۸
طرح تحول اجتماعی با پشتوانه ۱۰۰۰ روز مطالعه و ۴۰۰ روز اجرا متوقف شد و وزارت کشور دولت یازدهم علت آن را ضعیف بودن طرح عنوان کرد اما مجری این طرح در دولت دهم در مورد این اظهارات سکوت کرد.
  اواسط سال ۱۳۸۷ یعنی در آخرین ماه های دولت نهم ۲۵۰ کارشناس اجتماعی و صاحب نظر با محوریت وزارت کشور طرحی را به عنوان طرح تحول اجتماعی کلید زدند. در این طرح ۱۸۶ برنامه ملی در قالب تحول اجتماعی با محوریت کاهش آسیب های اجتماعی و فرهنگی تدوین شد.

بخشی از برنامه های طرح تحول اجتماعی

  1. پیشگیری از اعتیاد به موادمخدر (روانگردان‌ها، مشروب الکلی و دخانیات)
  2. تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده و کاهش طلاق
  3. ارتقای نشاط و سلامت اجتماعی
  4. ارتقای امنیت اجتماعی و اخلاقی
  5. ارتقای وحدت، همبستگی و هویت ملی ایرانی اسلامی
  6. صیانت از حقوق شهروندی
  7. ارتقای فرهنگ دینی، اخلاق اسلامی
  8. ترویج روزی حلال
  9. مقابله با عرفانهای کاذب
  10. اجرای طرح عفاف و حجاب

اعتبار ۱۵۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای طرح تحول اجتماعی

اردیبهشت ماه سال ۸۹ آرام آرام خبر تدوین این طرح (طرح تحول اجتماعی) در رسانه ها به گوش رسید و اعلام شد که قرار است طرح تحول اجتماعی در برنامه ای پنج ساله با ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات فرهنگی اجرا شود.

اردیبهشت ۸۹/ افشار: طرح تحول اجتماعی قبل از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم تصویب می شود!

علیرضا افشار ˈ قائم مقام وزیر کشور دولت نهم اردیبهشت ماه سال ۸۹ تشکیل ستاد اجرایی طرح تحول اجتماعی در وزارت کشور را اعلام کرد و گفت: منتظر تصویب این طرح در مجلس نیستیم و خودمان ستادی در این خصوص در استان‌ها به ریاست استانداران تشکیل داده ایم و انتظار می‌رود قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم طرح تحول اجتماعی به تصویب مجلس برسد.

خرداد ۸۹/ وزیر کشور دولت دهم: طرح تحول اجتماعی با قدرت اجرا می شود

مصطفی محمدنجار وزیر کشور دولت دهم هم اعلام کرد: عزم جدی داریم تا این طرح به درستی اجرا شود و در بین محورهای اعلام شده موضوع ازدواج، مبارزه با مواد مخدر و نیز ارتقای نشاط اجتماعی در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

خرداد ۹۰/ احمدی نژاد: اجرای طرح تحول اجتماعی را همانند طرح تحول اقتصادی با گامهای بلند برداریم/ خودم پشت طرح هستم

یک سال گذشت و علیرضا افشار در خردادماه ۹۰ در گفتگو با خبرنگار مهر گفت که طرح تحول اجتماعی موفق تر و قوی تر از طرح تحول اقتصادی خواهد بود و اعلام کرد: نظر شخص آقای محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت این است که طرح تحول اجتماعی را همانند طرح تحول اقتصادی با گامهایی مصمم و محکم اجرا کنیم و رئیس جمهور گفته است مثل هدفمند کردن یارانه ها خودم و دولتم پشت این طرح خواهیم بود.

۱۶ تیر ۹۰/ آغاز اجرای طرح تحول اجتماعی در سراسر کشور

بعد از اظهارات افشار در خبرگزاری مهر یک ماه بعد یعنی در تیرماه ۱۳۹۰ طرح تحول اجتماعی رسما در سراسر کشور اجرایی شد. طالبی دبیر اجرایی طرح تحول اجتماعی کشور ۳۰ تیر۹۰ اعلام کرد: این طرح ۱۴ تیر برای اجرا به استان ها ابلاغ شد و ۶ محور آن درباره کاهش آسیب های اجتماعی و درقالب برنامه های کاهش آسیب های حوزه خانواده ازجمله طلاق، خودکشی، همسر آزاری، کاهش معضل اعتیاد، عوامل موثر در تضعیف وحدت ملی و هویت ملی، آسیب های مربوط به امنیت اجتماعی و آسیب های اخلاقی است و یک محور هم به ایجاد نشاط و شادمانی اجتماعی اختصاص داده شده است.

۲۵مهر۹۱/ بودجه ۱۵۰۰ میلیاردی طرح قطع شد / قرار شد دستگاه های فرهنگی ۵ درصد بودجه خود را اختصاص دهند

علیرضا افشار قائم مقام وزیر کشور دولت دهم در سالهای اجرای این طرح تنها سخنگوی طرح بود و هیچ مقام دیگری در وزارت کشور با رسانه ها گفتگویی نداشت. وی در مهرماه سال ۹۱ اعلام کرد: پیشنهاد وزارت کشور این است که بین یک تا پنج درصد بودجه دستگاه‌های مرتبط با حوزه اجتماعی و فرهنگی برای اجرای این طرح پرداخت شود. افشار با اشاره به قطع بودجه ارتقای شاخص‌های فرهنگی در استان‌ها در سال ۹۱ گفت: به دلیل اختلافاتی که میان مجلس و دولت در نحوه هزینه‌کرد بودجه ۱۵۰۰ میلیارد تومانی بود این بودجه قطع شد.

گفته های افشار در حالی بود که در برخی از استانهای کشور اجرای این طرح آغاز و در برخی دیگر به کندی اجرا می شد تا اینکه عمر دولت دهم به پایان رسید و با آغاز به کار دولت یازدهم اجرای طرح تحول اجتماعی به حالت تعلیق درآمد تا دولت جدید نظر خود را اعلام کند. ۱۷ مهرماه سال ۹۲ علیرضا افشار از ریاست مرکز امور اجتماعی وزارت کشور خداحافظی کرد و مرتضی میرباقری با حکم عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به این سمت منصوب شد.

آذر ۹۳/ قایم مقام وزیر کشور: طرح تحول اجتماعی ضعیف بود/ باید با فهم صحیح از جامعه طرح نوشته شود

با انتصاب میرباقری پس از مدتی رسما اجرای طرح تحول اجتماعی در سراسر کشور متوقف شد. میرباقری در گفتگو با خبرنگار مهر در پاسخ به اینکه چرا پس از ۳ سال مطالعه و تدوین این طرح ملی طرح تحول اجتماعی متوقف شد گفت: پس از بررسی هایی که در وزارت کشور انجام شد چیزی بعنوان ۳ سال مطالعه ندیدیم! نتیجه بررسی ها نشان داد این طرح بسیار ضعیف است. حتی ما ندیدیم که در این طرح بر اساس چه تصویری از جامعه ایرانی نوشته شده است. البته نمی گویم تمام طرح درست نبود در هرحال بخشی از طرح قابل اعتنا است.

وی افزود: در هر حال ما بدون اینکه بدانیم جامعه دچار چه مشکلی است نمی توانیم برای آن نسخه بپیچیم. به نوعی باید فهمی که بر اساس آن نسخه این طرح پیچیده شده بود را درک می کردیم که چنین فهمی در طرح دیده نشد.

آذر ۹۳/ افشار: فعلا اظهار نظری نمی کنم

پس از اظهار نظر میرباقری و دلایل توقف طرح تحول اجتماعی علیرضا افشار در گفتگو با مهر در پاسخ به اینکه آیا واقعا این طرح ضعیف بوده و اظهارات میرباقری را قبول دارید گفت: در مورد آن اظهار نظر نمی کنم و فعلا قصد گفتگو ندارم.

به گزارش خبرنگار مهر، هرچند سکوت علیرضا افشار بعنوان دبیر اجرایی طرح تحول اجتماعی و قایم مقام وزیر کشور در دولت دهم قابل تامل است اما آنچه حائز اهمیت است لزوم اجرای هرچه سریعتر طرح تحول اجتماعی در سطح جامعه است. این تاکید و ضرورت در حالی است که همچنان آمارهای طلاق، مصرف مواد مخدر و آسیبهای اجتماعی در حال افزایش بوده و نهاهای مدنی، سمن ها و حتی مسئولان در مورد آن هشدار می دهند.

با این حال انتظار می رود تا وزارت کشور هرچه سریعتر اصلاح طرح را در دستور کار خود قرارداده و با تصویب نهایی آن در مجلس شورای اسلامی رسما تحول اجتماعی کشور در دستور کار دولت قرار گیرد.

منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: