برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۲۴۸۱
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۳ - ۲۰:۳۹
طلاي سياه در نقش گربه سياه
با احتساب ليگ و جام‌حذفي امروز نفت مهمترين و بهترين تيم فوتبال باشگاهي ماست.
پرسپولیس و نقت دیدار مهم هفته اول از دور برگشت لیگ را برگزار می‌ کنند. نفت‌تهران، در چهلمین سال تاسیسش 5امتیاز در لیگ از پرسپولیس پیش است. با احتساب لیگ و جام‌حذفی امروز نفت مهمترین و بهترین تیم فوتبال باشگاهی ماست.

1. شیرزادگان و نفت 40 ساله
مسوولان نفت، در سال 1353، باشگاه فوتبال نفت را به احترام حضور حمید شیرزادگان تاسیس کردند. شیرزادگان که کارمند شرکت نفت بود از سال 44، فوتبال ملی را رها کرد و برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی شیمی ـ نفت به آمریکا رفته و سال 53 به ایران برگشت، شیرزادگان 40 سال قبل نفت را ساخت و قبل از اینکه این تیم در سال 89 به لیگ‌برتر برگردد، در مهرماه سال 86 به رحمت حق رفت.

2. مایلی هم نفتی بود
علیرغم آنکه علیرضا منصوریان سرمربی امروز نفت، استقلالی است و ستاره نفتی ها یعنی ایمان مبعلی تجربه حضور در استقلال را دارد اما تاریخچه نفتی ها از تمایل به پرسپولیس می‌ گوید. عارف سیدعلی خانی مربی سابق این تیم پرسپولیسی و بازیکن تیم پیشکسوتان پرسپولیس بوده است. از بین بازیکنان هم این 2 تیم یاران مشترک زیادی داشته و دارند که از آن جمله می‌ توان به محمد مایلی‌کهن، بهرام میرشیبانی، هادی نوروزی، غلامرضا رضایی و ... اشاره کرد. میرشیبانی مدیرداخلی نفتی ها و کاپیتان سابق نفت هم سال ها در پرسپولیس توپ می‌ زد.

3. سند قهرمانی برابر نفت
یکی از مهمترین بازی های پرسپولیس و نفت در سال 1366 یعنی 27 سال قبل انجام شد. پرسپولیس بعد از چند نتیجه خوب در یک دیدار مهم به مصاف تیم فوتبال نفت‌تهران رفت، پیروزی برابر نفت پرسپولیس را به قهرمانی مسابقات تهران 66 می‌ رساند با این حال پرسپولیس 81 دقیقه زجر کشید تا اینکه در این دقیقه عباس کارگر یار تعویضی این تیم دروازه منصور رشیدی 40 ساله را گشود و پرسپولیس را برنده و قهرمان کرد.

4. هت تریک ناصر محمدخانی
در تاریخ بازی های 2 تیم یک بازیکن هت تریک کرده است مسابقه پرسپولیس و نفت در جام باشگاه های تهران سال 61 با پیروزی 3 ـ صفر پرسپولیس به پایان رسید و در این روز ناصر محمدخانی هت تریک کرد و دومین هت تریک بعد از انقلاب پرسپولیس را ثبت کرد. هت تریک قبلی توسط عباس کارگر اتفاق افتاد، در سال 1360 پرسپولیس 3 ـ صفر بوتان را شکست داد و هر 3 گل پرسپولیس را عباس کارگر به ثمر رساند.

5. فرکی و یحیی
پرسپولیس و نفت به جز عارف سیدعلی خانی، مربیان مشترک زیادی با هم داشته اند. حمید شیرزادگان مرد اول بود و بعد از او در سالیان اخیر، حسین فرکی و یحیی گل‌محمدی، از پرسپولیسی های قدیمی، هدایت نفتی ها را عهده دار بوده اند. بهترین موقعیت تاریخ نفتی ها هم البته با حضور مربیان پرسپولیس ثبت شده است.

6. ستارگان نفت
80درصد از ستارگان تیم نفت در سالیان اخیر به فوتبال ملی معرفی شده اند. بهترین بازیکنان تاریخ نفت‌تهران عبارتند از: بهرام میرشیبانی، منصور رشیدی، محمد مایلی‌کهن، حمید فرزام نیا، حمید مجد تیموری (بازیکن سابق شاهین و مهاجم تیم‌ملی در جام‌جهانی)، بیژن عزیزی، مجید سلیم پور، بشیر رمضانی، یعقوب کریمی، رضا نوروزی، هادی نوروزی، غلامرضا رضایی، وحید امیری، علیرضا بیرانوند، سیامک کوروشی، امین حاج محمدی، مرتضی پورعلی‌گنجی، ایمان مبعلی، لئونادرو پادوانی و ...

7. آقای گلی به اسم مایلی
محمد مایلی‌کهن بعد از شروع فوتبالش، به عنوان اولین تیم رسمی به نفت‌تهران رفت، مایلی‌کهن درخشش شایسته ای در نفت از خود به نمایش گذاشت. در مسابقات فوتبال باشگاه های تهران و در 13 بازی این رقابت ها، محمد مایلی‌کهن که هافبک هم بود با به ثمر رساندن 9 گل، آقای گل مسابقات فوتبال باشگاه های تهران شد. مایلی‌کهن در 15 سال بعدی که در پرسپولیس بود، در کل برای پرسپولیس نتوانست 9 گل به ثمر برساند.

8. هشتم 32 سال پیش
بهترین مقام نفت، عنوان سوم مسابقات لیگ سال گذشته است که آنها را یکی از نمایندگان ایران در مسابقات لیگ قهرمانان آسیا کرد. قبل از برگشت نفت به مسابقات لیگ‌برتر، بهترین مقام آنها در سال 1361 رخ داد و نفتی ها در این سال با وجود آنکه تازه به دسته اول صعود کرده بودند، رتبه هشتم مسابقات را به دست آوردند.

9. 5 ـ یک در زمان دایی
بهترین نتیجه پرسپولیس برابر نفت در روز 4 اردیبهشت سال 90 ثبت شد. در این روز، پرسپولیس با هدایت علی دایی، تیم فوتبال نفت را نتیجه 5 ـ یک شکست داد.

10. بعد از 990 روز
آخرین برد پرسپولیس برابر تیم فوتبال نفت‌تهران، مربوط به روز 27 اسفند 1390 بود، اگر پرسپولیس نتواند نفت را ببرد 990 روز ناکامی برابر نفت داشته و این ناکامی 10 روز بعد 1000 روزه می‌ شود. نفتی ها در سالیان اخیر برابر پرسپولیس و استقلال نه تنها بی شکست مانده اند که در یک سال اخیر 2بار استقلال و یک بار پرسپولیس را برده اند و حالا جای راه‌آهن را به عنوان گربه سیاه بزرگان خواهد گرفت.
منبع: مشرق
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: