برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۲۱۳۱
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۳
وزیران نفت ١٢ عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) برای تصمیم گیری درباره سقف تولید این سازمان در نیمه نخست سال ٢٠١٥ میلادی نشست پشت درهای بسته خود را آغاز کردند.

 درحالی یکصد و شصت و ششمین نشست وزیران کشورهای عضو اوپک آغاز شده که اعضای این سازمان باید یکی از حساس ترین تصمیم‌های خود در چند سال اخیر را بگیرند که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان اوپک در پیچ حساسی قرار دارد.

یکصدو شصت و ششمین اجلاس اوپک با حضور تمام وزیران نفت کشورهای صادر کننده نفت و هیات‌های همراه درحالی آغاز شده که بازار نفت در انتظار حرکت اوپک پس از مدت‌ها انفعال است، اما تحرکات کشورهای عرب عضو اوپک حاکی از تغییر نکردن سیاست‌های تولیدی این سازمان در شرایطی است که قیمت نفت در پایین‌ترین سطح 4 سال اخیر خود در نوسان است.

این نشست در حالی برگزار می شود که قیمت‌های جهانی نفت خام از ماه ژوئن ٢٠١٤ تاکنون بیش از ٣٠ درصد کاهش یافته و از ١١٥ دلار به محدوده ٨٠ دلار رسیده است.

کارشناسان و تحلیلگران بازار نفت، این نشست را یکی از مهمترین نشستهای اوپک در ١٥ سال اخیر عنوان کردند و پیش از برگزاری این اجلاس تحلیلهای مختلفی درباره تصمیم گیری اوپک ارائه دادند، اما بیشتر وزیران نفت اوپک پس از ورود به وین بر انسجام و یکپارچگی این سازمان تاکید داشتند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران دیروز (چهارشنبه، پنجم آذر ماه) پس از ورود به وین در جمع خبرنگاران ضمن تاکید بر پایبندی اعضای اوپک به سقف تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه این سازمان، گفت: ایران برنامه ای برای کاهش تولید نفت خود ندارد.

وزیر نفت ایران همچنین روز گذشته با علی النعیمی، وزیر نفت عربستان، عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق، رافائل رامیرز، وزیر امور خارجه ونزوئلا و نمایندگان بعضی از شرکتهای نفتی دیدار کرد.

پس از آغاز به کار یکصد و شصت و ششمین نشست اوپک در ساعت ١٢و ٣٠ دقیقه، وزیران نفت کشورهای عضو اوپک دقایقی پیش گردهم آمدند تا درباره سقف تولید این سازمان صمیم گیری کنند.

نشست ١٦٦ اوپک یکی از دشوارترین نشستها از نگاه تحلیگران حوزه انرژی در یک دهه گذشته است که البته از نگاه وزیر نفت عربستان دشوار نخواهد بود.

بیشتر اعضای اوپک در بدو ورود به وین ضمن تاکید بر اتحاد و یکپارچگی، از هرگونه اظهار نظر درباره موضع کشور متبوعشان درباره اجلاس پیش رو خودداری کردند.

وزیر نفت، دیروز (چهارشنبه،٥آذرماه) در بدو ورود به وین برای حضور در نشست ١٦٦ اوپک اعلام کرد: بسیار حائز اهمیت است که تولیدکنندگان غیر عضو اوپک برای متعادل کردن عرضه و تقاضا با توجه به کاهش ٣٠ درصدی قیمت جهانی نفت مشارکت داشته باشند.

بر اساس این گزارش، قیمتهای جهانی نفت خام در نشست ١٦٥ اوپک (فصل تابستان) در مقایسه با نشست ١٦٤ این سازمان (آذرماه پارسال) ١٠ درصد افزایش یافته بود، اما هم اکنون در نشست ١٦٦ اوپک قیمت نفت از ماه ژوئن تاکنون حدود ٣٠ دلار کاهش یافته است.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: