برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۱۶۲۴
تاریخ انتشار: ۰۲ آذر ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۳
یک کارشناس انرژی پیش بینی کرد در صورت امضای توافق هسته ای و افزایش صادرات نفت ایران قیمت جهانی نفت به ۶۵ تا ۷۰ دلار خواهد رسید.
 یک کارشناس انرژی پیش بینی کرد در صورت امضای توافق هسته ای و افزایش صادرات نفت ایران قیمت جهانی نفت به ۶۵ تا ۷۰ دلار خواهد رسید.

به گزارش بلومبرگ، دوره جدید فراوانی و ارزانی انرژی در حال تغییر چشم انداز ژئوپلتیک جهانی است که نتیجه آن تضعیف و احتمالا تهدید مشروعیت برخی دولت ها و تقویت قدرت برخی دولت های دیگر خواهد بود.
برخی از این تغییرات هم اکنون نیز به وضوح قابل رویت هستند. افزایش تولید نفت شیل آمریکا این کشور و متحدانش را قادر ساخته است تا تحریم های شدیدی را علیه ایران وضع کنند، بدون اینکه نگرانی چندانی از کاهش عرضه نفت این کشور داشته باشند. در عین حال، روسیه نیز که اقتصادش به دلیل تحریم های آمریکا و اروپا  به شدت آسیب دیده، با دردسر کاهش قیمت نفت مواجه شده است.

اد مورس، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت، «دوره جدید کاهش قیمت ها نتیجه انقلاب تولید نفت و گاز شیل در آمریکا بوده است. «بدون شک برخی تغییرات ژئوپلتیک مهم خواهند بود.»

کاهش قیمت نفت در نیمه دوم دهه 1980 میلادی مسیر را برای فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی هموار ساخت. وضعیت آشفته بازار در آن زمان همچنین بر صدام حسین، دیکتاتور عراق تاثیر گذاشت و موجب شد که وی در سال 1990 به کویت لشکرکشی نماید و جنگ اول خلیج فارس آغاز گردد.

اکنون ظاهرا روسیه مجددا در حال آسیب دیدن از کاهش قیمت نفت است و کشورهایی همچون ایران و ونزوئلا نیز وضعیتی مشابه را دارند. اما آمریکا و چین از این وضعیت منتفع شده اند.

روا بهالا، معاون بخش تحلیل های انرژی در موسسه مشورتی استراتفور تگزاس گفت، نفت، «مهمترین کالا از نظر ژئوپلتیک است...این کالا اقتصادهای مختلف جهان را به پیش می برد.»

دانیل یرگین، نویسنده و برنده جایزه پولیتزر نیز در این باره گفت: «برای مدت 10 سال، عامل تعیین کننده در بازار نفت، رشد اقتصادی چین و تقاضای این کشور برای نفت بود...اما اکنون عامل تعیین کننده رشد حیرت انگیز تولید نفت شیل در آمریکاست.»

اگر توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 به امضا برسد، فشار کاهشی بیشتری بر بازار نفت وارد خواهد شد، زیرا تهران نفت بیشتری را صادر خواهد کرد. این همان عاملی است که پیر آندوراند، تحلیلگر بازار نفت از آن سخن می گوید. به گفته وی، اگر این توافق به دست آید، و ایران صادرات نفت خود را افزایش دهد، قیمت نفت برنت به 65 تا 70 دلار خواهد رسید.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: