برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۱۳۳۰
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۴
نشنال اینترست سه پیامد احتمالی توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را تشریح کرد.
 پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در گزارشی به قلم "دیوید هیل" نوشت: ضرب الاجل بیست و چهارم نوامبر برای دستیابی به توافق بین ایران و گروه پنج به علاوه به زودی فرا می‌رسد. این در حالی است که ممکن است پیامدهای ژئوپلیتیک این توافق مهم تر از خود توافق باشد. اگر اوضاع خوب پیش برود، ایران و گروه پنج به علاوه یک در مذاکرات وین به توافقی دست خواهند یافت که دامنه فعالیت های هسته ای ایران را در ازای لغو تحریم های غرب کاهش خواهد داد. با اینکه هنوز بی اعتمادی زیادی بین دو طرف وجود دارد، اما این واقعیت که هم باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا و هم حسن روحانی، رئیس جمهور ایران خواهان دستیابی به توافق هستند، پیشرفت در مذاکرات برای دستیابی به چنین توافقی را امکان پذیر می‌سازد.

در این گزارش امده است: اگر دو طرف قادر به امضای توافقی باشند که موجب لغو تحریم های تجاری اعمال شده علیه ایران شود، در این صورت باید منتظر سه پیامد مهم باشیم: پیامد نخست این است که ایران قادر خواهد بود در کوتاه مدت صادرات نفت خام را در مقایسه با ماه ژوئن به روزانه یک میلیون بشکه  افزایش دهد، و در دو یا سه سال آینده میزان صادرات نفت خام خود را به یک میلیون و 500 هزار بشکه در روز برساند. این اقدام، ممکن است بهای هر بشکه نفت خام را به 50 تا 60 دلار کاهش دهد. این مسئله ممکن است در کشورهای واردکننده نفت، شوک مثبت، و در کشورهای صادرکننده نفت‌خام شوک منفی ایجاد کند.

در این گزارش ادعا شده دومین پیامد مثبت دستیابی به توافق هسته ای با ایران، رکود اقتصادی کشورهایی همچون روسیه و ونزوئلا خواهد بود. نفت و گاز 68 درصد صادرات، و 45 درصد درآمدهای دولتی روسیه را به خود اختصاص داده است. ونزوئلا نیز در برابر کاهش شدید قیمت نفت،‌ بسیار آسیب پذیر خواهد بود، چرا که بیش از 90 درصد صادرات این کشور نفت است و بخش عمده درآمدهای دولتی ونزوئلا از محل فروش نفت حاصل می شود.

پیامد سوم دستیابی به توافق هسته ای با ایران، پیوستن دوباره ایران به اقتصاد جهان خواهد بود. ایران 78 میلیون نفر جمعیت دارد، و ارزش تولید ناخالص ملی این کشور 369 میلیارد دلار است.  

دولت اوباما  درباره پیامدهای مثبت احتمالی توافق هسته ای با ایران بحث نکرده است، اما دستیابی به چنین توافقی تغییراتی در اقتصاد و وضعیت ژئوپلیتیک جهانی ایجاد خواهد کرد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: