برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۰۱۲۰
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۳ - ۲۰:۴۱
گروه تروریستی داعش هر بشکه نفت خود را حدود ۲۰ دلار می‌فروشد، در حالیکه اوایل سال ۲۰۱۴ هر بشکه نفت خام را ۳۵ دلار می‌فروخت.
به گزارش رویترز، فعالان نفتی می‌گویند گروه تروریستی داعش به رغم حملات هوایی تحت امر آمریکا همچنان به استخراج و فروش خام نفت در سوریه ادامه می‌دهد.

هدف از حملات تحت امر آمریکا علیه داعش قطع این منبع درآمدی مهم برای این گروه بود اما به نظر می‌رسد نتیجه‌ای نداشته است.

اگرچه در حملات نیروهای آمریکایی و عربی برخی پالایشگاههای کوچک در مناطق تحت کنترل داعش در شرق سوریه آزاد شده و افراد محلی‌ آنها را اداره می‌کنند، اما ائتلاف تحت امر آمریکا از هدف قرار دادن چاههای نفت تحت کنترل داعش خودداری کرده است.

کارشناسان حوزه انرژی در سوریه می‌گویند اعضای داعش قادرند روزانه دو میلیون دلار از فروش نفت خام درآمد کسب کنند.

یک مدیر نفتی که پیش از ناآرامی‌های سوریه برای یک شرکت نفتی خارجی در این کشور کار می کرد گفت: داعش روزانه دستکم دو میلیون دلار از فروش نفت به دست می‌آورد که به این گروه اجازه می دهد حقوق نیروهای خود را پرداخت کند و بتواند به بقای خود ادامه دهد.

عبدالله الجدعان یکی از روسای قبیله ای در شهر شحیل در استان نفت خیز دیرالزور می‌گوید: نیروهای داعش هنوز به فروش نفت ادامه می‌دهند و حتی با همکاری متحدان قبیله‌ای خود در حال استخراج از چاههای جدید هستند و از ناتوانی ائتلاف در هدف قرار دادن میادین نفتی سود می‌برند.

تحلیلگران می‌گویند نیروهای تحت امر آمریکا می‌خواهند از هدف قرار دادن تاسیسات نفتی خودداری کنند زیرا ممکن است در این حملات غیرنظامیان بیش از داعش آسیب ببینند و همچنین ممکن است باعث تحریک ساکنان محلی شود.

آمریکا گفته است هر طرفی را که از داعش نفت بخرد، تحریم خواهد کرد. هدف آمریکا از این تهدید جلوگیری از درآمد روزانه یک میلیون دلاری داعش از فروش نفت بوده است.

بخش عمده این نفت را واسطه‌های محلی می‌خرند و از پول آن برای تامین نیازهای مناطق تحت کنترل شورشیان در شمال سوریه استفاده میشود، اما بخشی از این نفت بی کیفیت نیز به ترکیه قاچاق می‌شود و در آنجا بشکه‌ای ۳۵ دلار فروخته می‌شود.

اندرو تابلر تحلیلگر یک موسسه تحقیقاتی در واشنگتن که روی تحولات سوریه متمرکز است گفت: گزینه‌های ما محدود است، مگر اینکه چاههای نفت در سوریه هدف قرار بگیرند. اما آنگاه علاوه بر داعش همه ساکنان این مناطق آسیب می‌بینند و آمریکا به سادگی نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

هرگونه بمباران چاههای نفت اصلی می‌تواند یادآور جنگ سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ در خلیج فارس باشد، زمانیکه ارتش صدام به کویت حمله کرد و چاههای نفت را به آتش کشید و خسارت زیادی را به زیرساخت نفتی کویت وارد کرد.

یک مقام آمریکایی گفت: واشنگتن می‌خواهد بخشهایی از زیرساخت نفت سوریه را حفظ کند، به این امید که پس از شکست داعش در آینده بتوان از آنها استفاده کرد.

در یکی از حملات تحت امر آمریکا بخش‌هایی از یک پالایشگاه در شرق سوریه منهدم شد، اما یکی از برجهای این تاسیسات دست نخورده باقی ماند.

دریادار جان کربی گفته است: هدف ما ویرانی پالایشگاههای سوریه نیست بلکه جلوگیری از استفاده داعش از این پالایشگاهها است.

وی افزود : ما مایلیم این پالایشگاهها حفظ شوند تا در آینده بتوان از آنها برای ثبات اقتصادی سوریه استفاده کرد.

منابع محلی و فعالان نفتی میگویند، داعش در تابستان به طور میانگین روزانه بین ۴۰ تا ۸۰ هزار بشکه نفت از چاههای نفت در استانهای دیرالزور و حسکه تولید کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده تولید نفت در مناطق تحت کنترل داعش به کمتر از روزانه ۱۰ هزار بشکه کاهش یافته و این کاهش نتیجه حملات هوایی تحت امر آمریکا است.

با این حال قیمت محلی محصولات نفتی نشان می‌دهد این حملات تاثیر چندانی روی عرضه نفت غیر قانونی نداشته است.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: