برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۶۰۰۲۲
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۳ - ۲۲:۴۱
یک نماینده مجلس، درباره آنچه که خود به عنوان تخلف 400 میلیون دلاری در دولت محمود احمدی‌نژاد به تازگی افشا کرده، جزئیاتی را بیان کرد.
روزنامه «شرق» می‌نویسد: در یکی از دیدارهای مردمی، «موید حسینی‌صدر»، نماینده مجلس با شهروندی مواجه می‌شود که اسنادی از تخلف رخ‌داده در یکی از سازمان‌ها را به او ارائه می‌دهد؛ تخلفی در موضوع واردات قطعات هواپیمایی، درست در روزهای داغ تحریم و سوءاستفاده و رانت‌خواری‌ برخی از این شرایط.

پیگیری‌های صدر، راه به جایی برده و او به سرنخ تخلفی گسترده در واردات قطعات هواپیمایی می‌رسد؛ تخلف 400 میلیون‌ دلاری که گویا به‌واسطه یکی از افراد نزدیک به «بابک زنجانی» اتفاق افتاده و این فرد علاوه‌ بر نزدیکی با زنجانی، سفارش‌شده یکی از نزدیکان رئیس دولت پیشین ایران بوده است.

جالب اینکه در واردات صورت‌گرفته باز هم نام «بابک زنجانی» در میان است؛ فردی که این‌روزها به‌دلیل بدهی هشت‌ هزار میلیارد تومانی به وزارت نفت در زندان اوین به‌ سر می‌برد و در دولت گذشته برای تسهیل فروش نفت وارد معاملات نفتی شده بود؛ معاملاتی که در نهایت به حراج نفت ایران و بازنگرداندن پول به جیب خزانه منجر شد. گویا نه‌تنها کابوس زنجانی تمامی ندارد که حالا حلقه‌های واسطه او نیز این‌سو و آن‌سو آسیب‌های مالی خود را به اقتصاد ایران تحمیل می‌کنند؛ تخلف‌های رخ‌داده‌ای که گاه‌ و‌ بیگاه از سوی نمایندگان مجلس رسانه‌ای می‌شود.

صدر در پاسخ به این پرسش که مسئول مورد‌ نظری که این فرد را سفارش کرده، چه‌کسی بوده، می‌گوید: «این فرد را آقای اسفندیار رحیم‌مشایی سفارش کرده‌اند و در ادامه روند معامله صورت‌گرفته تخلفی رخ داده که حالا سازمان‌های مسئول در این زمینه باید پاسخگو باشند.»

او همچنین می‌افزاید: «این تخلف مالی در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد رخ داده و یک فرد نزدیک به بابک زنجانی دو سال پولی را برای وارد کردن قطعات هواپیما گرفته که هنوز این پول در اختیار این فرد بوده و هیچ واردات قطعات هواپیمایی نیز صورت نگرفته است. به این ترتیب پیگیری‌های ما تا به اینجای کار نشان داده که تخلفی در حدود 400 میلیون‌ دلار در این زمینه اتفاق افتاده است.»

نماینده خوی درباره اینکه آیا اطلاعات بیشتری درباره جزئیات فرد متخلف در اختیار دارید نیز تاکید دارد: «این اطلاعات در قالب گزارش مردمی به دفتر من رسیده و مستندات نشان از آن دارد که فرد بدهکار و متخلف از دوستان نزدیک بابک زنجانی است که با یکی از مسئولان دولت احمدی‌نژاد نیز روابط حسنه‌ای داشته و از سوی آقای مشایی سفارش شده است.»

موید صدر در این زمینه پیگیری‌هایی را آغاز کرده و به این ترتیب تاکنون با سازمان بازرسی و بخش حراست وزارت راه نامه‌نگاری کرده تا در این زمینه ورود پیدا کنند و پیگیر ماجرا باشند. البته گویا مواردی از این دست با سطح تخلف مالی کمتر بارها به این نماینده گزارش شده و حالا بنا دارد تک‌تک این گزارش‌ها را به جریان بیندازد. مواردی که موید صدر به آن اشاره دارد شامل ارائه مبالغی پول نقد به افراد برای واردات کالاهای اساسی به کشور بوده که متاسفانه نه کالایی به کشور وارد شده و نه مبالغ به بیت‌المال بازگشته است.

تحریم و رانت دو سوی سکه این سال‌ها برای ایران بوده‌اند. هر جا تصمیم‌های غرب به تحریم حداکثری ایران منجر شده، در این‌ سوی ماجرا برخی افراد رانتی با سوءاستفاده از چالش تحریم‌ها‌، مبالغی را به جیب زده‌اند. نمونه‌اش بابک زنجانی است و حالا یکی دیگر از نزدیکان او که به‌تازگی به‌دلیل بدهی به یک شرکت نفتی بازداشت شده و رفته‌رفته نیز خبرهای ریز و‌ درشت دیگری از تخلف در قطعات هواپیمایی، تاسیسات دریایی و مواردی نظیر این به گوش می‌رسد.

دولت حسن روحانی کم‌کم باید به فکر تقدیم بودجه سال آینده به مجلس باشد اما نکته اینکه هنوز بخشی از پرونده‌های تخلف دولت پیشین روی دست مسئولان مانده و حجم زیادی از زمان و نیروی انسانی به بررسی ابعاد مختلف آن اختصاص یافته است.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: