برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۹۳۲۴
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۳ - ۱۵:۴۴
پایگاه گلوبال ریسرچ از جزئیات توافق محرمانه ای بین آمریکا و عربستان پرده برداشت که براساس آن عربستان در ازای عرضه نامحدود نفت ارزان به بازار جهانی برای تضعیف روسیه و ایران، کنترل نفت و گاز کل منطقه را در اختیار بگیرد.
 گلوبال ریسرچ نوشت: جزییات توافق جدید "محرمانه و کاملا احمقانه" آمریکا و عربستان درباره سوریه و داعش در حال رو شدن است. جزییات این توافق در دیدار جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و پادشاه عربستان در ماه سپتامبر نهایی شد. یکی از عواقب ناخواسته این توافق سوق دادن هرچه سریع‌تر روسیه به سمت شرق به طرف چین و اورآسیا خواهد بود.

یکی از عجیب‌ترین و غیرقابل انتظارترین پیامدهای بمباران اخیر ناتو بر ضد گروه تروریستی داعش کاهش شدید بهای نفت بوده است. این درحالی است که با توجه به اینکه این جنگ مهم در یکی از نفت‌خیزترین مناطق جهان در جریان است نباید با کاهش شدید بهای نفت همراه شود .

از ماه ژوئن زمانیکه داعش به طور ناگهانی مناطق نفت‌خیز موصل و کرکوک در عراق را تصرف کرد، بهای نفت برنت با 25 درصد کاهش از بشکه ای 115 دلار به حدود 85 دلار کاهش یافت. این در حالیست که تقاضای جهانی نفت کاهش 25 درصدی نداشته و تقاضای چین برای نفت نیز 25 درصد کاهش نیافته است. همچنین ذخایر نفت شیل آمریکا نیز 25 درصد افزایش نیافته است.

آنچه اتفاق افتاده این است که عربستان متحد قدیمی آمریکا در اوپک، بازار را از نفت ارزان خود پرکرده است و یک جنگ قیمت را در داخل اوپک با ایران به راه انداخته است.

سعودیها فروش نفت ارزان به آسیا به ویژه چین را هدف گرفته اند و گفته می‌شود عربستان در حال پیشنهاد فروش نفت خام خود به قیمت بشکه ای 50 تا 60 شصت دلار به این کشور است در حالیکه قیمت قبلی نفت این کشور حدود 100 دلار بود.

به نظر میرسد این ماموریت ارزان فروشی عربستان با هماهنگی بخش جنگ‌های مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا از طریق دفتر اطلاعات مالی و تروریسم این وزارتخانه و همکاری شماری از بازیگران داخلی "وال استریت" که کنترل معاملات فرآورده های نفتی را در دست دارند انجام شده است. نتیجه این ماموریت آشفتگی بازار است که روز به روز بیشتر می‌شود .در این میان چین از خرید نفت ارزان کاملا راضی است ولی روسیه و ایران دو متحد نزدیک پکن به شدت در حال لطمه هستند.

رشید ابنمی رییس مرکز سیاست‌های نفتی و پیش‌بینی‌های استراتژیک عربستان می‌گوید، سقوط قابل توجه بهای نفت عمدا از سوی عربستان بزرگترین تولیدکننده اوپک انجام شده است. ظاهر امر اینطور به نظر می‌رسد که عربستان برای به دست آوردن بازارهای جدید در بازار کم تقاضای کنونی این کار را انجام داده است اما دلیل واقعی به گفته ابنمی اعمال فشار روی ایران در زمینه برنامه هسته ای و فشار روی روسیه برای پایان دادن به حمایت از بشار اسد در سوریه است .

هدف از دستکاری قیمت نفت از سوی آمریکا و عربستان بی ثبات کردن چند کشور مخالف سیاستهای جهانی آمریکا است. اهداف این طرح ایران و سوریه که هر دو از متحدان روسیه هستند و با ابرقدرت بودن مطلق آمریکا مخالفت می‌کنند، هستند.

با این حال این توافق در وهله نخست روسیه تحت هدایت پوتین را هدف قرار داده است. تنها کشوری که یک تهدید علیه سلطه گری آمریکا محسوب می‌شود.

این استراتژی شبیه برنامه ای است که آمریکا در سال 1986 با همکاری عربستان انجام داد و بازار را با نفت عربستان پر کرد و باعث شد قیمت نفت به زیر 10 دلار در هر بشکه برسد. به این ترتیب اقتصاد عراق دوران صدام(یکی از متحدان وقت شوروی سابق) و نهایتا اقتصاد شوروی از بین رفت و راه برای سقوط اتحاد جماهیر شوروی هموار شد.

امروز هدف برنامه ریزی کنندگان این طرح کاهش درآمد نفتی روسیه پوتین با تحریمهای گلچین شده از سوی دفتر اطلاعات مالی و تروریسم وزارت خزانه داری آمریکا برای تضعیف پایگاه مردمی گسترده وی در داخل و ایجاد شرایطی برای سرنگونی نهایی وی است.

اما این طرح به دلایل زیادی محکوم به شکست است زیرا پوتین به همراه چین و دیگر کشورها اقدامات استراتژیک زیادی را برای کاهش وابستگی به غرب انجام داده است.

در واقع روسیه اخیرا فعالیت خود را برای حذف دلار از معاملات نفتی تشدید کرده است و اگر دلار از تجارت جهانی نفت حذف شود وزارت خزانه داری آمریکا با یک فاجعه مالی روبرو خواهد شد. به خاطر همین یک دلیل باید جنگ نفتی کری-عبدالله را یک تاکتیک احمقانه بنامیم.

وزیر خارجه آمریکا و پادشاه عربستان 11 سپتامبر در کاخ پادشاهی این کشور دیدار کردند. پادشاه عربستان همچنین از شاهزاده بندر رئیس سابق اطلاعات عربستان در این نشست دعوت کرده بود. در این دیدار یک توافق حاصل شد و آن حمایت عربستان از حملات هوایی علیه داعش به شرط حمایت واشنگتن از برنامه سعودیها برای برکناری بشار اسد است. اسد در واقع متحد سرسخت روسیه و ایران و مانع پیش روی برنامه عربستان و امارات برای کنترل بازار گاز طبیعی اتحادیه اروپا و از بین بردن تجارت سودآور روسیه در این اتحادیه است.

اکنون اگر ما نقشه منابع معروف ذخایر گاز طبیعی در کل منطقه خلیج فارس را بنگریم انگیزه قطر و امارات تحت هدایت عربستان برای تامین میلیاردها دلار برای مخالفت با بشار اسد نظیر ایجاد گروه تروریستی داعش روشن‌تر می‌شود. گاز طبیعی به یک منبع انرژی پاک مطلوب برای قرن بیست و یکم تبدیل شده و اتحادیه اروپا بزرگترین بازار رو به رشد جهان برای گاز است و این مهمترین دلیلی است که واشنگتن می خواهد وابستگی اتحادیه اروپا به گاز پروم را برای تضعیف روسیه و کنترل روی اتحادیه اروپا از طریق متحدان وفاداری نظیر قطر حفظ کند.

بزرگترین ذخایر گاز طبیعی اثبات شده جهان در مرکز خلیج فارس قرار دارد که بخشی از آن در آب‌های منطقه‌ای قطر و بخش دیگر در ایران واقع شده است. بخش ایرانی این ذخایر پارس جنوبی نام دارد.

در سال 2006 میلادی شرکت ملی نفت فراساحلی چین قراردادی را با ایران برای توسعه پارس جنوبی و احداث زیرساخت‌های ال ان جی برای انتقال گاز به چین امضا کرد.

بخش قطری میادین گازی در خلیج فارس موسوم به میادین شمالی سومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی اثبات شده جهان پس از روسیه و ایران را در خود جای داده است.

در ژوئیه 2011 دولت‌های سوریه، ایران و عراق قرارداد تاریخی خط لوله گاز را امضا کردند که در بحبوحه جنگ ناتو – عربستان – قطر علیه بشار اسد از دید آن‌ها باز ماند.

این خط لوله که هزینه آن 10 میلیارد دلار و مدت زمان تکمیل آن سه سال برآورد می‌شود از بندر عسلویه در نزدیکی پارس جنوبی از طریق عراق به دمشق متصل خواهد شد. این قرارداد سوریه را به مرکز تولید گاز مرتبط با ذخایر لبنان تبدیل می‌کند.

این یک فضای استراتژیک ژئوپولتیک است که به لحاظ جغرافیایی برای اولین بار به وجود آمده و از ایران به عراق، سوریه و لبنان امتداد خواهد داشت.

پپ اسکوبار خبرنگار آسیا تایمز در این باره می نویسد خط لوله ایران، عراق و سوریه در صورت احداث اتحاد این کشورها را از طریق پیمان اقتصادی محکم مستحکم‌تر خواهد کرد.

وزارت نفت سوریه کمی پس از امضای این قرارداد با ایران و عراق در 16 اوت 2011 از کشف یک چاه گاز در منطقه قره در نزدیکی شهر حمص خبر داد.

شرکت گازپروم با حضور بشار اسد سرمایه‌گذار و مجری اصلی این میدان گازی جدید در سوریه خواهد بود.

ایران نهایتا قصد دارد این خط لوله را از دمشق به بنادر مدیترانه‌ای لبنان امتداد دهد جایی که گاز ایران به بازار بزرگ اتحادیه اروپا صادر خواهد شد.

سوریه در کنار عراق که با ایران قرارداد خرید گاز امضا کرده به مشتری دیگر گاز ایران تبدیل میشود.

قطر که امروز بزرگترین صادرکننده ال ان جی به آسیا است قصد دارد بازار اتحادیه اروپا را نیز مال خود کند بازاری که ایران و سوریه نیز به دنبال آن هستند.

برای این منظور ایران و سوریه خطوط لوله‌ای را به منطقه مدیترانه خواهند ساخت.

اینجا همان نقطه‌ای است که خلاص شدن از بشار اسد برای قطر ضروری می شود. کشوری که در سال 2009 به اسد نزدیک شد و پیشنهاد احداث یک خط لوله گاز از میادین شمالی قطر و از طریق خاک سوریه به ترکیه و اتحادیه اروپا را پیشنهاد کرد.

بشار اسد با استناد به روابط دوستانه دیرینه سوریه با روسیه و گازپروم با این پیشنهاد مخالفت کرد.این مخالفت در کنار توافق احداث خط لوله گاز ایران – عراق و سوریه در سال 2011 باعث عصبانیت عربستان و قطر و حمله آن‌ها به اسد با تامین مالی تروریست‌های القاعده جذب نیروهای که به دنبال از بین بردن علویان سوریه بودند شد.

جنگ طلبان نومحافظه کار در واشنگتن به همراه متحدان آن ها در دولت راستگرای نتانیاهو از این اتفاق بسیار خشنود هستند.

امروز جنگ‌های تحت امر آمریکا در اوکراین و سوریه هر دو جبهه‌های مشترکی درجنگ استراتژیک آمریکا برای فلج کردن روسیه و چین و از بین بردن هر گونه قطب در منطقه در اوراسیا در راستای نظم جدید جهانی تحت کنترل آمریکا است.

در هر یک از این جنگ‌ها کنترل خطوط لوله انرژی (عمدتا خط لوله‌های گاز طبیعی) از روسیه به اتحادیه اروپا از طریق خاک اوکراین و همچنین خط لوله های ایران به اتحادیه اروپا از طریق سوریه یک هدف استراتژیک محسوب می‌شود. هدف واقعی آمریکا و اسرائیل به دست آوردن بهانه‌ای برای بمباران سیلوهای حیاتی غلات سوریه و پالایشگاه‌های نفت این کشور برای فلج کردن اقتصاد این کشور و حذف وی به عنوان اتحاد ایران، روسیه و چین است.

نومحافظه کاران در واشنگتن معتقدند هر کسی کنترل سوریه را در اختیار داشته باشد می تواند روی خاورمیانه کنترل کند و از سوریه که دروازه آسیا به حساب می‌آید می توان به روسیه و همچنین از طریق جاده ابریشم به چین راه یافت.

جنگ‌های مذهبی به لحاظ تاریخی همیشه شدیدترین جنگ‌ها بوده‌اند و این مورد نیز از آن ها مستثنی نیست به ویژه زمانی که میلیارد‌ها دلار درآمد نفت و گاز در میان باشد.

اما در این میان چرا توافق کری و عبدالله درباره سوریه احمقانه است؟ زیرا کارشناسان برجسته آمریکایی و سعودی و قطری و تا حدودی ترکیه ایها نمی‌توانند ارتباط بین تمام بی‌نظمی‌ها و ویرانی‌هایی را که به بار آورده‌اند درک کنند تا بتوانند قدری فراتز از جریانات نفت و گاز را به عنوان پایه و اساس قدرت نامشروع خود ببینند. آنها در حال کاشتن بذر نابودی خود هستند.
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: