برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۸۷۲۲
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۴:۵۵
یک روزنامه آمریکایی از دسترسی داعش به جنگنده‌ها و بالگردهای تهاجمی در سوریه و تشکیل ناوگان جنگی هوایی این گروه تروریستی خبر داد.
روزنامه آمریکایی «ورلد تریبیون» در خبری با استناد به گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، نوشت که عناصر تروریستی داعش با استفاده از جنگنده ها و بالگردهایی که تحت تصرف خود در آورده اند، یک ناوگان جنگی هوایی تشکیل داده اند.

بر اساس این خبر، داعش در اواسط سال 2014 میلادی به هواپیماها و بالگردهای عراق و سوریه دست پیدا کرد و حداقل 3 جنگنده روسی را نیز به همراه تعداد نامشخصی از بالگردهای تهاجمی و جنگی را تحت تصرف خود در آورده است.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه در تاریخ 17 اکتبر اعلام کرد که فراری های نیروی هوایی عراق که به عضویت داعش در آمده اند نیز در حال نظارت بر آموزش خلبانی به عناصر تروریستی این گروه به منظور به پرواز در آوردن هواپیماهای جنگی هستند و این آموزش ها در یک پایگاه هوایی در استان شمالی حلب سوریه در حال انجام است.

این آموزش ها توسط مربیان عراقی صورت می گیرد که در زمان صدام حسین، خلبان نیروی هوایی عراق بوده اند.

تاکنون تمام ناوگان هوایی داعش از سیستم عامل های تصرف شده توسط آنها طی حمله تابستان اخیر آنها به استان های حلب و رقه سوریه به دست آمده است.

حداقل دو پایگاه هوایی سوریه نیز که محل نگهداری جت های جنگنده، بالگردهای تهاجمی و سامانه های دفاع هوایی بوده نیز توسط این گروه تروریستی تصرف شده است؛ سوری های مقیم در نزدیکی پایگاه هوایی «جراح» سوریه اعلام کرده اند که شاهد پرواز کم ارتفاع حداقل یک جنگنده مدل «میگ» از این پایگاه بوده اند.

گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که گزارشی که تائید کننده دسترسی داعش به موشک های این جنگنده ها باشد، در دست ندارد.

دولت آمریکا این خبر گروه ناظر بر حقوق بشر سوریه و اینکه جنگنده های داعش در حال حمایت از عملیات زمینی این گروه تروریستی است را تائید نکرده و مقامات مربوطه درباره اینکه آیا داعش به قطعات یدکی برای حفظ ناوگان هوایی جدید خود دسترسی دارد یا خیر، ابراز تردید کرده اند.

این خبر در شرایطی منتشر می شود که گزارش ها از ناکامی استراتژی دولت آمریکا و علمیات هوایی ائتلاف ضد داعش، در متوقف کردن پیشروی های این گروه تروریستی در عراق و سوریه خبر می دهند.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: