برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۷۷۹۹
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۳ - ۱۹:۱۷
دیناروند افزود: ‌موضوع استفاده از خمیر مرغ در فرآورده های گوشتی برای واحدهایی که امکان تهیه خمیر مرغ را در خط تولید خود دارند ، در حال بررسی های کارشناسی است اما نمی توان خمیر مرغ را در جایی تولید و سپس در محل دیگر برای تهیه فرآورده های گوشتی استفاده کرد.
رئیس سازمان غذا و دارو گفت:‌بازار بزرگی برای صادرات دارو، غذا و خدمات پزشکی به عراق و روسیه وجود دارد که باید از آن استفاده کنیم. انتقاد از واردات سرنگ نیز درست نیست چون طی یکسال گذشته واردات سرنگ نداشتیم.

به گزارش وزارت بهداشت رسول دیناروند در نشست صبحانه کاری با حضور وزیر بهداشت و رئیس و اعضای اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران افزود: ‌هم اکنون فرصت های خوبی برای صادرات پزشکی به ویژه در کشورهای همسایه مانند عراق یا ورود به بازار روسیه وجود دارد که باید از آن استفاده کرد.

وی گفت:‌ مسئولان عراقی می گویند این کشور سالانه به 2 میلیارد و 500 میلیون دلار واردات دارو و تجهیزات پزشکی نیاز دارد که ایران می تواند سهم خوبی در تامین داشته باشد.

دیناروند ادامه داد:‌ میلیاردها دلار واردات روسیه از اتحادیه اروپا بویژه در صنایع غذایی متوقف شده و روسیه علاقه مند به همکاری ایران است.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به اظهارات یکی از اعضای اتاق بازرگانی درباره نگاه منفی این سازمان به واردات گفت: ‌این تکلیف قانونی ماست و نمی توانیم در جایی که تولید داخل وجود دارد به واردات نگاه گشاددستانه داشته باشیم.

دیناروند درباره بخشی از واردات این حوزه نیز گفت:‌ هدف از برخی واردات موازی ایجاد توازن در بازار است.

وی واردات مقادیر زیاد مکمل های غذایی را نیز اشتباه دانست که در گذشته رخ داده است و گفت: واردکنندگان این مکمل ها هم باید به تعهدات خود در قبال دولت عمل کنند و هم با نصب برچسب برای مردم مشخص کنند که این مکمل ها خواص درمانی ندارد.
 
رئیس سازمان غذا و دارو همچنین درباره اینکه برخی به بهانه انتقال فناوری اقدام به واردات در بخش دارو می کنند، گفت: ‌در یکسال اخیر به هیچ وجه اجازه چنین کاری داده نشده است.

 

دیناروند انتقاد از واردات سرنگ را نیز قابل قبول دانست و گفت: ‌در یکسال گذشته اجازه واردات سرنگ داده نشده است.

 

وی افزود: ‌در تولید سرنگ داخلی مازاد هم داریم و واردات سبب شده است برخی تولیدکنندگان با مشکل مواجه شوند و به همین دلیل وزارت بهداشت استفاده از سرنگ وارداتی را در همه بیمارستان ها ممنوع اعلام کرده است .

 

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین کاهش مصرف سموم و کودشیمیایی در بخش کشاورزی را نیز از مطالبات وزارت بهداشت بیان کرد و گفت:‌ سرانه مصرف این سموم در ایران بالاست و وزارت جهادکشاورزی باید نظارت کافی در این بخش داشته باشد.

 

دیناروند همچنین در پاسخ به انتقادها به وزارت بهداشت در موضوع استفاده از روغن پالم در لبنیات گفت:‌ سلامت مردم مهمترین اولویت برای وزارت بهداشت است.

 

رئیس سازمان غذا و دارو تصریح کرد:‌ آمارهای داخلی و همچنین پیگیری های ما حاکی از کاهش واردات پالم به کشور است.

 

دیناروند با تاکید بر اینکه ‌صادرات لبنیات نیز کم نشده است، گفت:‌ روزانه 20 هزار تن شیر در کشور تولید می شود که 2 هزار تن آن در تولید شیرخشک به مصرف می رسد.

 
وی درباره توسعه مصرف زیتون در کشور نیز گفت:‌ افزایش مصرف زیتون و فرآورده های آن از برنامه های شورای عالی سلامت است و باید مصرف آن در سبد غذایی مردم افزایش یابد.

وی در پاسخ به انتقاد یکی از اعضای اتاق بازرگانی درباره ممنوعیت استفاده از خمیرمرغ در فرآورده های گوشتی هم گفت: ‌افزودن خمیر مرغ در سوسیس و کالباس از سه سال قبل ممنوع است.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه تولید فرآورده های گوشتی مشمول استاندارد اجباری است، گفت: ‌اگر واحدی از خمیر مرغ در تولید فرآورده های گوشتی استفاده کند ، تخلف کرده است.

دیناروند افزود: ‌موضوع استفاده از خمیر مرغ در فرآورده های گوشتی برای واحدهایی که امکان تهیه خمیر مرغ را در خط تولید خود دارند ، در حال بررسی های کارشناسی است اما نمی توان خمیر مرغ را در جایی تولید و سپس در محل دیگر برای تهیه فرآورده های گوشتی استفاده کرد.

 رئیس سازمان غذا و دارو همچنین وضع ایران را در صنایع غذایی خوب توصیف کرد و گفت:‌ محصولات غذایی ایران با بالاترین استاندارها تولید می شود و قابل رقابت با استانداردهای جهانی است.

منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: