برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۶۴۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۹۲ - ۰۰:۲۵
گزارش تحليلي هشت صبح از ديروز، امروز و فرداي هاشمي رفسنجاني
در اين چند سالي كه قدرت آيت الله از نگاه عامه مردم رو به افول گذاشت، بر محبوبيت وي افزوده شد و مردم هاشمي را فردي مانند خود ديدند و نه فردي با قدرت بلامنازع. نه فائزه در كشور دست برتري داشت و نه مهدي.
هشت صبح: شايد به جرات بتوان آيت الله هاشمي رفسنجاني را بزرگترين برنده انتخابات رياست جمهوري سال 1392 در عرصه سياسي كشور لقب داد. مردي كه همانقدر كه آمدنش توانست موجي در ميان هوادارانش بيافريند، احراز نشدن صلاحيتش هم. از همان روزي هم كه خبر آمد به حمايت از حسن روحاني برخاسته، توانست موج هوادارانش را پشت سر حسن روحاني صف آرايي كند و آراي چند درصدي روحاني را به پيروزي وي در انتخابات رهنمون كند. 

زندگي سياسي آيت الله هاشمي رفسنجاني را مي توان به چند مرحله تقسيم كرد. 

دوره قبل از انقلاب: دلدادگي آيت الله هاشمي رفسنجاني به حضرت امام سبب شد تا وي بيش از هفت بار توسط ساواك دستگير و حدود چهارسال و نيم از عمر خود را در زندان بگذراند. وي از موثرترين چهره هاي انقلاب محسوب مي‌شود. 

 بعد از انقلاب تا  رحلت حضرت امام(ره): وي يكي از موسسين حزب جمهوري و جامعه روحانيت مبارز بود. وي اولين رئيس مجلس انقلاب بود و در ماجراي عزل بني صدر نقشي موثر داشت. نمايندگي امام در شوراي عالي دفاع و جانشيني فرمانده كل قوا در اواخر جنگ از سمت‌هاي وي در اين دوره محسوب مي‌شود. 

آیت الله هاشمی رفسنجانی از ابتدای جوانی تاکنون خود را وقف انقلاب اسلامی کرده است


آغاز رياست جمهوري تا سال 1376: بعد از رحلت حضرت امام و رهبري مقام معظم رهبري، آيت الله هاشمي رفسنجاني با راي مردم به رياست جمهوري رسيد. وي در اين مدت توانست با بسيج حجم گسترده‌اي از ظرفيت‌هاي برجاي مانده از جنگ، بازسازي كشور را كليد بزند. وي توانست لقب سردار سازندگي را در همين سال‌ها بدست بياورد. 

سال 1376 تا 1384: هشت سال دوران اصلاحات، توپخانه رسانه‌اي اصلاح طلبان با چراغ سبز برخي بزرگان اين جناح، به سوي هاشمي رفسنجاني بود. هاشمي در اين دوران از سوي اصلاح طلبان عاليجناب سرخ پوش نام گرفت و اصلاح طلبان كوشيدند قتل‌هاي زنجيره‌اي را حاصل وزارت اطلاعات دوران هاشمي رفسنجاني عنوان كنند. هاشمي رفسنجاني سال 1378 كوشيد تا در انتخابات مجلس شركت كرده و فراكسيون قدرتمندي در مجلس شكل دهد كه راهيابي وي در يست 5 نفر آخر تهران سبب شد تا وي عطاي نمايندگي مردم را به لقايش ببخشد و انصراف دهد. وي اما همچنان به عنوان رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام توانست تا حدي قدرت رو به افول خود را جبران كند. 

1384 تا 1392: هشت سال رياست جمهوري محمود احمدي نژاد بخصوص چهار سال دوم آن بدون ترديد سخت ترين سال‌هاي حيات سياسي آيت الله هاشمي رفسنجاني است. اتهاماتي كه احمدي نژاد در مناظره مشهور با ميرحسين موسوي به وي و خانواده اش وارد كرد مي‌رفت تا ضربه نهايي را به آيت الله هاشمي رفسنجاني وارد آورد. وي در پاسخ به اتهامات در نامه‌اي به رهبر فرزانه انقلاب اتهامات احمدي نژاد را دروغ و تهمت خواند. اين اتهامات اگرچه در جايي اثبات نشد اما زمينه راي آوري احمدي نژاد را در انتخابات پرحادثه سال 1388 فراهم آورد و وي را در پاستور نگاه داشت. 

مهدی و فائزه پرحاشیه ترین فرزندان آیت الله هاشمی رفسنجانی هستند

1392 تاكنون: اتهاماتي كه در جريان انتخابات سال 1388 و پس از آن به خانواده هاشمي رفسنجاني وارد آورد، آرام آرام آيت الله را از وجهه قدرتمند خود در افكار عمومي خارج كرد و مردم از وي چهره ديگري را ديدند. محكوميت فائزه و بعد اتهاماتي كه به مهدي هاشمي رفسنجاني وارد شد نيز به اين نگاه كمك كرد. چهره‌اي كه در سال‌هاي ابتدايي بعد از جنگ و آغاز رياست جمهوري آيت الله هاشمي رفسنجاني از وي در اذهان عمومي ترسيم شده بود، مردي قدرتمند و پرنفوذ بود.

قدرت سياسي و مسئووليت اجرايي وي نيز سبب شد تا مردم كاستي‌ها را به نام وي بنويسند و اين چهره در اذهان آنها تقويت شود. اينگونه بود كه وقتي احمدي نژاد، راه پاستور را از تخريب نام و نشان و وجهه تاريخي آيت الله برگزيد، كمتر كسي در ميان عامه مردم بود كه اين نگاه را قبول نداشته باشد. چه بسا افرادي كه در دور اول انتخابات رياست جمهوري سال 1384 به راديكال ترين كانديداي آن دوره يعني مصطفي معين كانديداي مشترك سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و حزب مشاركت راي داده بودند اما در مرحله دوم حاضر نشدند به هاشمي رفسنجاني راي دهند و اين چيزي نيست جز نگاهي كه به وي وجود داشت.

 در اين چند سالي كه قدرت آيت الله از نگاه عامه مردم رو به افول گذاشت، بر محبوبيت وي افزوده شد و مردم هاشمي را فردي مانند خود ديدند و نه فردي با قدرت بلامنازع. نه فائزه در كشور دست برتري داشت و نه مهدي. تنها محسن هاشمي مانده بود كه وي هم پس از استعفا از متروي تهران اگرچه مشاور محمدباقر قاليباف باقي مانده بود اما وجهه كمتر سياسي وي سبب شده بود تا مردم باور كنند كه فرزندان هاشمي رفسنجاني هم  از جنس خودشان هستند. اغراق نيست اگر يكي از دلايل كاهش محبوبيت هاشمي رفسنجاني در سال‌هاي مذكور را ناشي از نام و نشان فرزندانش بدانيم. 

نقطه قوت و ضعف هاشمي دقيقا همين جاست. همين بود كه وقتي با همراهي سيدمحمد خاتمي به حمايت از حسن روحاني پرداخت توانست خيلي‌ها را به دنبال خود بكشاند. 

زنگ پايان انتخابات رياست جمهوري كه به صدا درآمد آرام آرام صداي پاي حضور دوباره فرزندان آيت الله در مناصب دولتي و شبه دولتي شنيده شد. فائزه سخن از احتمال پذيرفتن سمتي دولتي كرد و محسن نيز از خيز خود براي حضور در شهرداري تهران به شرط راي آوري سخن گفت. اين همان روي ديگر محبوبيت آيت الله است. براي سنجش نوع نگاه مردم به اين موضوع نه نظرسنجي هاي عريض و طويل نياز است و نه انتخابات تا عيار محبوبيت افراد مشخص شود؛ كافي است چند دقيقه اي در تاكسي و مترو بنشينيد تا ببينيد مردم نگاهشان چيست و بازگشت هاشمي ها را چگونه معنا مي‌كنند. 

هاشمي در زماني از راي مردم محروم شد كه شرايط سياسي كشور وي را يكه تاز عرصه معرفي كرد. اين روزها كه ياران هاشمي در مسند قدرت حضور دارند و رئيس جمهور هم ارادت خود را به وي نشان مي‌دهد و خيلي‌ها حتي دولت روحاني را وامدار آيت الله هاشمي رفسنجاني معرفي مي‌كنند، بازگشت فرزندان وي به قدرت همان پاشنه آشيلي است كه دير يا زود آيت الله را به وضعيت سال 1384 بازخواهد گرداند.
منبع: هشت صبح
روی خط سایتها
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱
غیر قابل انتشار: ۰
ناصری
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۰:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۹
1
6
ایه ا...هاشمی از ارکان نظام بوده و هست ومحبوبیت فعلی وی نیز نشانگر شخصیت وبی اثر بودن تبلیغات دروغین دوستان نادان و دشمنان داناست .
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۹
1
5
اين همه رو نوشتيد كه بگيد اگه محسن هاشمي بياد خيلي بده. اه اه اه . بابا قاليباف خوبه. اصلن شما خوبيد.. خوب شد؟؟؟؟
بی نام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۲
0
0
میگم چه نوشابه پپسی برای آیت ال... باز کردین ها آدم را در مورد شما به فکر فرو می برد.عجالتا خوش باشید.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: