برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۵۶۲۸۹
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۲
نخستین قرآن مطلای مرقع جهان که به دست دو تن از هنرمندان کشور طراحی و کتابت شده است، با حضور آیت الله جوادی آملی رونمایی شد.
 آیت الله العظمی عبد الله جوادی آملی در سخنانی قبل از رونمایی این اثر نفیس که در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد، گفت: خداوند را شاکریم که به برکت مجاهدت های امام راحل و شهدا این توفیق نصیب ما گشته است تا نو آورانه در خدمت قرآن کریم باشیم.

وی ادامه داد: انسان هر خدمتی را که به قرآن بکند، قرآن پاسخ آن خدمت را متقابلاً خواهد داد و انسان می‌تواند در سایه پاسخ قرآن، درستی و صدق عمل خود را بسنجد؛ به این صورت که اگر پاسخ مناسبی از سوی قرآن دریافت کردیم می‌فهمیم که قرآن عمل ما را پذیرفته است و نشانه این پذیرفته شدن این است که انسان به واسطه این خدمت خود به ساحت قرآن، عروج می کند و از نظر روحی بالا می رود.

رونمایی اولین قرآن مطلای جهان+عکس

استاد برجسته حوزه اذعان داشت: خداوند قرآن را مانند باران نازل نکرد، بلکه خداوند قرآن را از سوی خود آویخته است، به صورتی که یک طرف آن عربی مبین و طرف دیگر آن علی حکیم است، تا انسان بر اساس ظرفیت خود از این عربی مبین به علی حکیم برسد.

استفاده از هنرهای کتابت و حکاکی

سید اصغر موسویان از هنرمندان خالق این قرآن نفیس مطلای مرقع، در باره ویژگی های منحصر به فرد این قرآن نفیس گفت: طراحی این اثر به عهده سید افشید فاطمی نظر بوده است و دو هنر کتابت و حکاکی در این قرآن استفاده شده است. وزن خود قرآن 50 کیلوگرم که وزن آن با محفظه مخصوصی که برای نگهداری آن ساخته شده است به 100 کیلو گرم می رسد.

وی ادامه داد: خط استفاده شده در این اثر نفیس شکسته نستعلیق و از فلزات برنج و طلا در ساخت آن استفاده شده است.

موسویان افزود: این کار قابلیت چیدمان های مختلفی را داراست که طول کار در حالت چیدمان افقی به 9 متر می‌رسد.

منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: